Bezprzewodowe słuchawki Erato Apollo 7s: test, recenzja

Kategorie: Erato, słuchawki, Test

Tagi: , , , , ,

Na rynku pojawia się coraz więcej bezprzewodowych słuchawek skierowanych do osób aktywnych, pojawiają się też nowi producenci. W 2015 roku powstała firma Erato Audio z siedzibą w Brea w Kalifornii, która fundusze na swoje pierwsze bezprzewodowe słuchawki, Apollo 7, zbierała na Kickstarterze. Ostatnio miałem okazję testować następcę tego modelu, czyli słuchawki Apollo 7s, które niedawno trafiły do Polski.

W solidnym pudełku, oprócz słuchawek Apollo 7s, znajduje się etui z własnym akumulatorem, kabelek micro USB – USB 2.0 do ładowania, zestaw silikonowych nakładek na słuchawki w dwóch rozmiarach, nakładek z pianki Comply T600 (także dwa rozmiary) i również silikonowych stabilizatorów, które zapewne przydadzą się podczas intensywnych ćwiczeń. Jest również dokumentacja z krótką instrukcją obsługi. Same słuchawki są bardzo lekkie – każda waży zaledwie 4 gramy, co – bez dwóch zdań – jest dużą zaletą. Minusem takiego rozwiązania jest zastosowanie odpowiednio lekkich, czyli niewielkich akumulatorów (pojemność 50 mAh) – coś za coś. Słuchawki są odporne na wodę i pot (norma IPX5). Z kolei obudowa etui wykonana została z aluminium i mieści akumulator o pojemności 300 mAh oraz „szufladę”, która posiada dwa doki z pinowymi złączami do ładowania słuchawek. Etui posiada złącze micro USB (kabelek możemy podpiąć do laptopa, albo ładowarki smartfonu), a także dwie diody – jedna świeci się, gdy ładujemy etui, druga – gdy etui ładuje słuchawki. Skoro już o akumulatorach i ładowaniu mowa, to słuchawki wytrzymują od dwóch do niespełna trzech godziny słuchania muzyki (i, jak twierdzi producent, do czterech godzin rozmów), natomiast energia z etui powinna wystarczyć na dwa ładowania.

Aby używać słuchawek nie trzeba instalować w smartfonie czy tablecie żadnej aplikacji. Parujemy każdą słuchawkę osobno – obie posiadają przyciski, ich naciśnięcie i przytrzymanie przez dwie sekundy powoduje włączenie słuchawek, podobnie jest z wyłączaniem (można także po prostu schować je do etui). Także dłuższe przytrzymanie spowoduje, że smartfon zauważy Apollo 7s i urządzenia będzie można sparować. Przyciski przydadzą się także podczas użytkowania słuchawek. Pojedyncze naciśnięcie przycisku na jednej bądź drugiej słuchawce umożliwi odebranie telefonicznego połączenia, a dwusekundowe przytrzymanie zakończy je. Z kolei podwójne naciśnięcie aktywuje Siri lub Google Now, a przyciski pozwalają także pauzować/wznawiać odtwarzanie muzyki, zaś dwukrotnie przyciśnięcie przycisku w prawej słuchawce zwiększa głośność. I na koniec: dwusekundowe przyciśnięcie przycisku w prawej słuchawce podczas słuchania muzyki odtworzy kolejny utwór, a w lewej – poprzedni. Dodać warto, że słuchawki mają niewielkie, niebieskie diody informujące o połączeniu Bluetooth.

Apollo 7s obsługuje kodeki audio SBC, AAC i aptX Qualcomm. Przetworniki o średnicy 5,8 mm, autorska technologia 3D EratoSurround (dźwięk przestrzenny) odpowiadają za jakość audio. Słuchawki grają dobrze i wystarczająco głośno, a dźwięk wydaje się zrównoważony, choć zabawa z korektorem może wydobyć z nich nieco więcej. Słuchawki dobrze sprawdzają się także podczas rozmów telefonicznych; rozmówcę słychać bardzo wyraźnie, również zintegrowany mikrofon nie zawodzi (producent wykorzystał technologię firmy CSR). Co ważne, Apollo 7s wykazuje się niską, niemal niezauważalną latencją – opóźnieniem wynikającym z połączenia Bluetooth, co oznacza, że można używać ich do oglądania filmów. Jeśli chodzi więc o dźwięk jest dobrze.

Podsumowując, zalety Apollo 7s to lekka, wygodna konstrukcja (a do tego dużo nakładek pozwalających dopasować słuchawkę do ucha), dobry dźwięk, odporność na wodę i pot, pojemny akumulator w etui. Minusy? Żywotność baterii mimo wszystko mogłaby być nieco lepsza. I jeszcze jedno, słuchawki kosztują ponad 800 zł. To sporo, zwłaszcza że w tej cenie jest bardzo mocna konkurencja.

Specyfikacja. Łączność: Bluetooth 4.1, zasięg: 10 metrów, profile: A2DP 1.2, AVRCP 1.4, HFP 1.6, HSP 1.2. Kodeki audio: aptX/AAC/SBC. Czułość: 100 dB/mW. Wielkość sterownika: 5,8 mm. Pasmo przenoszenia: od 20 Hz do 20 KHz. Impedancja: 16 Ohmów. Mikrofon bezkierunkowy, technologia MEMS, czułość: -42 dB (+/- 2 dB). Pojemność baterii w słuchawce: 50 mAh, pojemność baterii w etui: 300 mAh. Wymiary słuchawki: 15,4 x 22,2 mm, wymiary etui: 62,5 x 40 x 25,5 mm. Waga jednej słuchawki: 4 gramy, waga etui: 52 gramy.

Twitter: @G_Lisiecki

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

*