Windows 10 najpopularniejszym systemem operacyjnym na świecie

Kategorie: Microsoft, OS, Windows

Tagi: , , , , ,

Ostatnie miesiące były Microsoftu bardzo udane. Gigant z Redmond, wobec problemów Apple, stał się najwyżej wycenianą firmą na świecie, a Windows 10 w końcu wyprzedził Windowsa 7 i jest najpopularniejszym systemem operacyjnym dla komputerów osobistych.

Według Net Market Share, w grudniu 2018 roku do Windowsa 10 należało 39,22 proc. rynku komputerów, z kolei udział Windowsa 7 w rynku wyniósł 36,9 proc. Osiągnięcie tego wyniku zajęło firmie z Redmond trzy i pół roku. Przypomnieć warto, że podczas premiery systemu w Microsofcie oczekiwano, że Windows 10 trafi do miliarda urządzeń w ciągu 2-3 lat. Wówczas jednak wliczano w to wiele wariantów systemu działających z HoloLens, Surface Hub czy Xbox, a także wersje mobilną. Po tym, jak Microsoft wycofał się z rynku smartfonów, cel jest znacznie trudniejszy do zrealizowania. Na ilu urządzeniach zainstalowany jest zatem Windows 10? Podczas wrześniowej konferencji Microsoftu „Ignite 2018”, która odbyła się w Orlando na Florydzie, ujawniono, że najnowszy OS działa na ponad 700 milionach aktywnych urządzeń, co przy okazji oznacza, że jest najszybciej rozwijającym się systemem Microsoftu.

Wracając do liczb udostępnionych przez Net Market Share – metody opracowywania tego typu statystyk różnią się, czasem nawet znacząco. Wynika to między innymi z faktu monitorowania różnych witryn i różnych metod zbierania danych. Przykład? Według StatCounter, Windows 10 wyprzedził Windows 7 już rok temu, a udział w rynku – w grudniu 2018 – miał wynieść odpowiednio 52,42 proc. dla „dziesiątki” i 35,65 proc. dla „siódemki”. Bez względu na to, na które statystyki spojrzymy, wciąż widać, jak popularny jest Windows 7, choć przecież od jego premiery minęło już niemal dziesięć lat. Warto jednak pamiętać, że standardowe wsparcie dla Windowsa 7 zakończy się w styczniu przyszłego roku (alternatywą będzie płatna wersja ESU – Extended Security Updates, przede wszystkim dla firm, oferująca aktualizacje – co roku droższe – dla Windowsa 7 do stycznia 2023 r.), więc wygląda na to, że statystyki Windowsa 10 jeszcze będą się poprawiać.

Statystyki wg Net Market Share:

Statystyki wg StatCounter:

(źródło: Ars Technica, Net Market Share, StatCounter)

Twitter: @G_Lisiecki

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

*