LiveWire. Elektryczny motocykl Harleya-Davidsona

Kategorie: motoryzacja, nowości

Tagi: , , ,

W tym roku Harley-Davidson wprowadzić ma na rynek swój pierwszy elektryczny motocykl, długo oczekiwany LiveWire. Tanio nie będzie, bowiem ceny rozpoczynają się od niemal 30 tysięcy dolarów. Producent rozpoczyna już przedsprzedaż motocykla.

Harley-Davidson zapowiedział oficjalnie swój elektryczny motocykl już podczas zeszłorocznego Motorcycle Show w Mediolanie – pokaz był otwarty dla publiczności. Jednak prototyp LiveWire powstał już w 2014 roku. Motocykl ma zapewnić fanom marki nowe wrażenia z jazdy, między innymi spektakularne przyspieszenia charakterystyczne dla silników elektrycznych. O odpowiednią przyczepność dbać ma nisko położony środek ciężkości, aluminiowa rama, regulowane zawieszenie Showa, sportowe opony i zaciski hamulca przedniego Brembo z monoblokiem. Zgodnie z zeszłorocznymi zapowiedziami, LiveWire ma oferować siedem trybów jazdy, z których trzy mogą zostać zdefiniowane przez samego użytkownika. Osiągi motocykla mają zostać zoptymalizowane do jazdy w mieście. Wersja koncepcyjna wyposażona została w silnik o mocy 55 kW (niespełna 75 KM), a zasięg prototypu miał wynosić 55 mil (około 80 kilometrów) w trybie ekonomicznym. Zaprezentowany w Mediolanie LiveWire miał główny akumulator litowo-jonowy oraz mniejsze ogniwo, które zasilać miało między innymi światła czy wbudowany w kierownicę i posiadający regulację nachylania kolorowy wyświetlacz TFT o przekątnej 4,3 cala.

Teraz Harley-Davidson zdradził nieco szczegółów dotyczących faktycznych osiągów elektrycznego motocykla. LiveWire od 0 do 60 mil na godzinę rozpędza się w mniej niż 3,5 sekundy (prototypowi zajmowało to 4 sekundy), natomiast zasięg motocykla – osiągany podczas testów – wzrósł do około 110 mil (producent zastrzega jednak, że rzeczywisty zasięg zależy od kilku czynników, m.in. pogody czy samych warunków jazdy). Motocykl może być ładowany ze zwykłego gniazdka, obsługuje też szybkie ładowanie. Producent ogłosił ponadto usługę HD Connect pozwalającą między innymi sprawdzić stan naładowania akumulatora przy pomocy smartfonu czy, wykorzystując moduł GPS, skorzystać z funkcji lokalizowania motocykla. Usługa ma być bezpłatna przez pierwszy rok, później jednak uruchomiona zostanie płatna subskrypcja.

Wiadomo już, że LiveWire dostępny będzie w Ameryce Północnej i Europie Zachodniej w sierpniu tego roku (później trafi na kolejne rynki), a ceny motocykla rozpoczynają się od 29.799 USD – producent zapowiada już sporo dodatków i akcesoriów. LiveWire sprzedawany będzie w trzech wersjach kolorystycznych – Orange Fuse, Yellow Fuse oraz Vivid Black. (źródło: Harley-Davidson)

Twitter: @G_Lisiecki

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

*