Jeden z dyrektorów polskiego oddziału Huawei i były oficer ABW zatrzymani

Kategorie: cyberbezpieczeństwo, Huawei, wiadomości

Tagi: , ,

Jak informuje portal TVP Info, w czwartek wieczorem Sąd Rejonowy w Warszawie zadecydował o aresztowaniu byłego oficera ABW Piotra D. i Weijinga W. – dyrektora sprzedaży na Polskę chińskiego przedsiębiorstwa Huawei Technologies Co. Ltd. Agenci mieli przeszukać siedzibę polskiego oddziału Huawei, a także biura Orange, gdzie pracował Piotr D.

Według portalu TVP Info, obaj mężczyźni zatrzymani zostali już we wtorek, wtedy też zabezpieczone zostały dokumenty i elektroniczne dane w siedzibie Huawei i w biurze Orange. Zatrzymanym postawiono zarzuty z art. 130 ust. 1 dotyczące szpiegostwa przeciwko RP. Jak pisze TVP Info, z materiałów ABW wynika, że zatrzymali działali na rzecz chińskich służb specjalnych.

Huawei wydało oświadczenie w sprawie postępowania ABW: Spółka Huawei jest świadoma zaistniałej sytuacji i na bieżąco ją obserwuje. Na razie nie udzielamy komentarza w tej sprawie. Spółka Huawei przestrzega wszystkich obowiązujących praw i przepisów w krajach, w których prowadzi działalność. Ponadto od każdego swojego pracownika Spółka Huawei wymaga stosowania się do przepisów prawnych oraz zasad obowiązujących w krajach, w których firma ma swoje oddziały.

Warto przypomnieć, że już od jakiegoś czasu Stany Zjednoczone przestrzegają swoich najbliższych sojuszników przed korzystaniem z infrastruktury chińskich producentów – Huawei Technologies Co., Ltd oraz ZTE Corporation przez operatorów telekomunikacyjnych. Podobnego zdania są agencje wywiadowcze w Wielkiej Brytanii, Australii i Nowej Zelandii. Japonia wprowadziła już nawet przepisy wykluczające wspomniane firmy z realizacji zamówień publicznych. Australia, jeszcze w sierpniu, wyeliminowała Huawei oraz ZTE z prac nad siecią 5G. Z kolei przed kilkoma tygodniami przed zagrożeniem ze strony chińskich producentów ostrzegł czeski Narodowy Urząd ds. Bezpieczeństwa Cybernetycznego i Informatycznego. – Prawo chińskie wymaga od prywatnych firm rezydujących w Chinach współpracy ze służbami wywiadowczymi, dlatego wprowadzenie ich do kluczowych systemów państwowych może stanowić zagrożenie – mówił agencji CTK Dusan Navratil, szef NUKIB (Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost). Według NUKIB konieczność współpracy chińskich firm z wywiadem stwarza obawy użycia tzw. backdoorów, czyli stworzonych z premedytacją luk w zabezpieczeniach systemu.

Huawei wielokrotnie zaprzeczał oskarżeniom, podkreślając, że współpracuje z firmami na całym świecie i sprzedaje produkty ponad 500 operatorom w 170 krajach, wśród nich brytyjskim BT, EE, Vodafone czy Three. (fot. Pixabay)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

*