Święta Wielkanocne to czas radości i kolorów. Zadbajmy, więc w domu o odpowiednie dodatki. Np. wielkanocne wianki.

Święta Wielkanocne warto przywitać w naszym domu pełnymi świeżości żywymi kwiatami, które stworzą nastrój i sprawią, że poczujemy zapach wiosny. Powinno też być kolorowo. Np. pisanki możemy ufarbować na wszystkie barwy tęczy.

Czytaj dalej
Wiosenna łąka roślin cebulowych dobranych kolorystycznie: tulipanów, hiacyntów, ranników, cebulic, szafirków i „cesarskich koron”.
Zdjęcia: Dorota Rzepniewska

Jutro rozpoczyna się wiosna astronomiczna, pojutrze kalendarzowa. To najpiękniejsza pora roku dla każdego miłośnika kwiatów i ogrodów. Możemy cieszyć się pięknem kwitnących wiosennych bylin, krzewów i drzew i sadzić rośliny lata i jesieni. No i obcować z naturą…

Czytaj dalej
Pierwiosnek bezłodygowy lubi słoneczne stanowisko.

Każdy miłośnik ogrodów nie może doczekać się wiosny. Teraz, gdy jest coraz bliżej potrzebujemy, kwitnących choćby na okiennym parapecie: krokusów, pierwiosnków, czy hiacyntów. Ogrodowe rabaty należą do oczarów, ciemierników

Czytaj dalej
Wisła to królowa polskich rzek. Tu widok na most drogowy DK44, okolice Bierunia,.
źródło: zbiory własne G.Tomik

Transport wodny jest tani, i… korzystny dla rozwoju gospodarki i turystyki. Trzy pytania do Gabrieli Tomik, pełnomocnika-eksperta ds. współpracy z samorządami terytorialnymi w zakresie rozwoju śródlądowych dróg wodnych w Ministerstwie Infrastruktury.

Czytaj dalej
Pojawiające się w kątach liści pojedynczo lub podwójnie kwiaty kamelii japońskiej mają biały, różowy lub czerwony kolor (najnowsze odmiany wytwarzają kwiaty wielobarwne).

Egzotyczny krzew kamelii japońskiej o pięknych kwiatach od zawsze inspiruje artystów, projektantów mody (Coco Chanel uczyniła z niego swój znak rozpoznawczy). Warto mieć tę roślinę w swoim otoczeniu, poznajmy bliżej jej trudny charakter…

Czytaj dalej
Rzeźba kota naturalnej wielkości to gratka dla osób kochających domowe Mruczki. (Autor: Sebastian Wicher).

Wczoraj był „Blue Monday” najbardziej depresyjny dzień roku, dlatego by przełamać szarość i smutek proponujemy „czasu-umilacze” – rzeźby, naczynia stołowe, zawieszki, które sprawią że nie powstrzymamy uśmiechu sympatii.

Czytaj dalej
Rzeźby owadów pożytecznych w ZOO w Krakowie, to element kampanii ekologicznej.

Zimą w ogrodzie warto dokarmiać ptaki. To oczywistość! Latem odwdzięczą się śpiewem i wyłapywaniem szkodników. Oprócz stworzenia wygodnego lokum dla ptaków (montaż karmników i budek lęgowych) powinniśmy zadbać też o hotele dla owadów pożytecznych.

Czytaj dalej
Liście bromelii, (sukulentu kwitnącego zimą) zostały sztucznie pomalowane, ale w kolorze kobaltu robią wrażenie.

Gdy dni są najkrótsze zadbajmy nie tylko o świąteczne dekoracje. Nasza zieleń parapetowa może pięknie kwitnąć, jeśli wybierzemy: grudnika, gwiazdę betlejemską, fiołki alpejskie i afrykańskie, czy kaktusy i sukulenty.

Czytaj dalej
Reniferek błyszczy jak milion dolarów…

Może to tęsknota za bajką, bo chcemy oszukać smutek, ale tegoroczne dekoracje bożonarodzeniowe to przede wszystkim zabawne figurki zwierzaków, krasnale i postaci bawiące się na śniegu. Dajmy się porwać magicznemu klimatowi zanim nadejdą Święta…

Czytaj dalej
Figowiec (fikus) sprężysty lubi, gdy regularnie przecieramy mu liście z kurzu.

Najpopularniejsze rośliny doniczkowe to figowce sprężysty, tępy, Benjamina oraz monstera. Są łatwe w uprawie, a dzięki temu że osiągają spore rozmiary pomogą stworzyć we wnętrzach „miejska dżunglę”, usuwają też groźne zanieczyszczenia z powietrza.

Czytaj dalej