Rzeźba kota naturalnej wielkości to gratka dla osób kochających domowe Mruczki. (Autor: Sebastian Wicher).

Wczoraj był „Blue Monday” najbardziej depresyjny dzień roku, dlatego by przełamać szarość i smutek proponujemy „czasu-umilacze” – rzeźby, naczynia stołowe, zawieszki, które sprawią że nie powstrzymamy uśmiechu sympatii.

Czytaj dalej
Rzeźby owadów pożytecznych w ZOO w Krakowie, to element kampanii ekologicznej.

Zimą w ogrodzie warto dokarmiać ptaki. To oczywistość! Latem odwdzięczą się śpiewem i wyłapywaniem szkodników. Oprócz stworzenia wygodnego lokum dla ptaków (montaż karmników i budek lęgowych) powinniśmy zadbać też o hotele dla owadów pożytecznych.

Czytaj dalej
Liście bromelii, (sukulentu kwitnącego zimą) zostały sztucznie pomalowane, ale w kolorze kobaltu robią wrażenie.

Gdy dni są najkrótsze zadbajmy nie tylko o świąteczne dekoracje. Nasza zieleń parapetowa może pięknie kwitnąć, jeśli wybierzemy: grudnika, gwiazdę betlejemską, fiołki alpejskie i afrykańskie, czy kaktusy i sukulenty.

Czytaj dalej
Reniferek błyszczy jak milion dolarów…

Może to tęsknota za bajką, bo chcemy oszukać smutek, ale tegoroczne dekoracje bożonarodzeniowe to przede wszystkim zabawne figurki zwierzaków, krasnale i postaci bawiące się na śniegu. Dajmy się porwać magicznemu klimatowi zanim nadejdą Święta…

Czytaj dalej
Figowiec (fikus) sprężysty lubi, gdy regularnie przecieramy mu liście z kurzu.

Najpopularniejsze rośliny doniczkowe to figowce sprężysty, tępy, Benjamina oraz monstera. Są łatwe w uprawie, a dzięki temu że osiągają spore rozmiary pomogą stworzyć we wnętrzach „miejska dżunglę”, usuwają też groźne zanieczyszczenia z powietrza.

Czytaj dalej
Róże w Parku Śląskim są piękne, także jesienią, to efekt konsekwentnej pielęgnacji.

Późną jesienią szczególnie potrzebujemy kontaktu z barwnymi kwiatami, które zdobią ogrody i aleje parkowe jak róże, czy złocienie. Taras i balkon możemy ozdobić wrzosami, wrzoścami, kosmosami. No i barwnymi dyniami. Smakujmy jesień kolorowo.

Czytaj dalej

Jesienią kleszcze ponownie są groźne, żerują bowiem przed zimą. Do zakażenia człowieka boreliozą lub kleszczowym zapaleniem mózgu dochodzi głównie po ukłuciu przez zakażonego pajęczaka. Podobnie w zwierząt, tu wywołują: anaplazmozę, boreliozę i babeszjozę.

Czytaj dalej
Lilium candidum znana także jako lilia biała czyli lilia św. Józefa. To bardzo stara odmiana, uprawiana w Polsce i Europie od wieków. Ma śnieżnobiałe, lejkowate duże kwiaty z żółtymi pręcikami, silnie pachnące.

Są piękne i po królewsku wytworne. Niektóre jak lilia św. Józefa gościły na polskich ziemiach od wieków, inne jak lilie drzewiastych dopiero zdobywają swoje miejsce w ogrodach. W październiku cebule lilii wysadzamy do gruntu, by zakwitły latem.

Czytaj dalej
Słoneczniki jednoroczne pięknie wyglądają, a ich nasiona są smaczną przekąską.

Jesienią ogrodowe rabaty złocą się rudbekią połyskliwą, pysznią jeżówką purpurową, odwracają w stronę słońca twarzami słoneczników. Taka feeria barw będzie nam towarzyszyć, gdy będziemy sadzić wiosenne kwiaty cebulowe, drzewka i krzewy.

Czytaj dalej
’Violette Perfume' ma płatki jakby wykonane z jedwabiu o barwie bladoliliowej.

W takim kolorze w naszych ogrodach możemy mieć np. róże, rozwary, bodziszki, ketmie syryjskie. Przegląd liliowo-kwiatowych krzewów i bylin zamyka wrzos, oprócz astrów bylinowych i jednorocznych najpopularniejsza roślina przełomu lata i jesieni.

Czytaj dalej