Wiśnia japońska kwitnie w maju. Doskonale sprawdza się zarówno w dużych jak i małych ogrodach, a karłowe odmiany – w uprawie w donicy.

Żadna inna pora roku nie nastraja tak wspaniale miłośników ogrodów jak wiosna. Cieszymy się sadzonymi jesienią i kwitnącymi wiosną krokusami, hiacyntami, tulipanami, obok których kwitną forsycje, wiśnie japońskie, rododendrony, magnolie…

Czytaj dalej
Hydrożel skutecznie magazynuje wodę. Może być też ozdobą wazonu z kwiatami ciętymi.

Do uprawy roślin możemy zastosować włókna kokosowe, hydrożel, wermikulit, czy keramzyt. Część podłoży lepiej zastosować osobno, inne lepiej wymieszać z ziemią, służą jej napowietrzeniu i utrzymaniu prawidłowej wilgotności. Sprawdźmy je!

Czytaj dalej

Pierwiosnek kubkowaty jest popularny w uprawie doniczkowej.

Delikatne kwiaty pierwiosnków (prymulek) najczęściej występują w kolorze błękitnym, żółtym, różowym, pomarańczowym, białym i czerwonym. Ozdobą roślin są również mięsiste, szorstkie, ciemnozielone liście. Kwitną jako pierwsze już wczesną wiosną.

Czytaj dalej
Paprocie mają dwa rodzaje liści: z zarodnikami i płonne czyli asymilacyjne.

Mało roślin może pochwalić się takim bogactwem gatunkowym, jak reprezentowane przez ponad 10 tys. gatunków paprocie. Mimo że niewiele z nich nadaje się do uprawy w mieszkaniach, to warto po nie sięgnąć, bo skutecznie oczyszczają powietrze w domu.

Czytaj dalej
Krajobraz w miniaturze. W kompozycji mogą znaleźć się obok kaktusów ozdobne kamienie, kora i porosty.

Nie wymaga wiele miejsca, jest oryginalny i odpowiednio pielęgnowany będzie długo zachwycać. W szklanym pojemniku możemy stworzyć tradycyjną kompozycję z sukulentami lub oryginalną nowoczesną z oplątwami, roślinami powietrznymi.

Czytaj dalej
Zawilec wieńcowaty ma piękne czarnogranatowe pręciki i słupki

Zawilce, czyli anemony, sprawdzą się nie tylko w ogrodzie wiosennym. Część gatunków kwitnie latem i jesienią. Pięknie wyglądają w nasadzeniach grupowych z innymi kwitnącymi bylinami, czy w leśnych zakątkach naturalistycznych.

Czytaj dalej
Podopieczni ośrodka to najczęściej różne gatunki ptaków.

Zdjęcie: Mirosław Wąsiński

Najczęściej trafiają tu wszelkiego rodzaju ptaki. Często goszczą jeże, bo są ofiarami wypadków na drodze. Ale nie tylko. Małe zające czy sarny, bo są osierocone. Orzeł bielik był poraniony. A szynszyla została porzucona w lesie. Wszystkie schronienie znalazły w Leśnym Pogotowiu w Mikołowie.

Czytaj dalej
Eszeweria w kolorach tęczy to ozdoba parapetu

Rośliny z rodzaju eszeweria (kamienna róża) mają ciekawe zebrane w rozetki gruboszowate liście, szaro miętowe, w odcieniu bordo, lub omszone. Liście mogą też zostać pomalowane w tęczowe barwy, co roślinie nie szkodzi. Sprawdzą się w ogrodzie i na parapecie.

Czytaj dalej
Medinilla ma piękne różowe kwiaty

Zakup medinilli wspaniałej nie jest tani, a roślina jest trudna w uprawie. Wymaga m.in. sporej wilgotności powietrza. Odwdzięcza się za troskę dekoracyjnymi różowymi kwiatami, które wyeksponowane w wiszącym koszu będą zdobić wnętrze bardzo długo.

Czytaj dalej