Anturium Andreego ‚Turenza’ to piękna i popularna roślina doniczkowa.

To jeden z najpopularniejszych i trwałych kwiatów ciętych. Zyskuje jednak coraz większą popularność jako roślina doniczkowa. Warto pamiętać, że jego ozdobą nie są kwiaty, ale wielobarwne pochwy kwiatostanowe m.in. w kształcie połyskliwego serca.  

Czytaj dalej
Szopka przestrzenna stworzona na balkonie domu pana Pawła Szopy z Sosnowca-Klimontowa jest widoczna z daleka. Można będzie ją podziwiać do 2 lutego.

Gdy pomieszczenia zdobią choinki także balkon i ogród otrzymują nowy wystrój, z oświetleniem. Możemy kupić gotowe zestawy (w styczniu po niższej cenie), albo postawić na własny pomysł jak mieszkańcy Sosnowca-Klimontowa, którzy zbudowali piękną szopkę.

Czytaj dalej
Monochromatyczny stroik biało-turkusowy jest elegancki w swej prostocie.

Szyszki, mech, plasterki pomarańczy i jabłek albo muszle morskie. I oczywiście świeża gałązka jodły, czy świerku i świeca. Plus spora dawka wyobraźni. To przepis na ciekawy stroik świąteczny. Możemy wykonać go sami lub kupić na Jarmarku Bożonarodzeniowym.

Czytaj dalej
Oszronione gałązki daglezji prezentują się bardzo oryginalnie.

W niedzielę 22 grudnia rozpoczyna się zima, ta astronomiczna i ta kalendarzowa. Nie musi być smutna i ponura! Parapet ozdobią ardizja, golteria, poinsecja. A w ogrodzie postawmy na rośliny zimozielone i iglaste. No i ozdoby, np. rzeźby, czy światełka.

Czytaj dalej
Przedstawiciele Zagłębiowskiego Alarmu Smogowego (trzeci od lewej Rafał Psik, obok Aleksandra Rozner) i uczniowie SP nr 19 w Sosnowcu protestują przeciwko złej jakości powietrza w Zagłębiu.
zdjęcia: mat. prasowe

Zagłębiowski Alarm Smogowy wspólnie z sosnowiecką SP nr 19 zorganizował performance – ubranie w specjalnie zaprojektowaną maskę antysmogową postaci śpiewaka Jana Kiepury. Wcześniej podobne happeningi były m.in. w Dąbrowie Górniczej i Będzinie.

Czytaj dalej
Nic tak skutecznie nie przełamie chandry jak piękne kwiaty na parapecie. Tu nieocenione są wielobarwne i wielokształtne orchidee z rodzaju Phalaenopsis.

Trzy czwarte storczyków uprawianych w naszych domach należy do rodzaju Phalaenopsis (ćmówka). W Europie są popularne od epoki wiktoriańskiej, mimo to hodowcy stale pokazują nam nowe, zaskakujące odmiany tych pięknych roślin.

Czytaj dalej
Rośliny z rodzaju kalanchoe są efektowne nie tylko z uwagi na błyszczące, grube i trwałe liście, lecz także dzięki atrakcyjnym kwiatom zebranym w baldachogrona.

Kalanchoe – popularna i piękna roślina doniczkowa – symbolizuje wytrzymałość i trwałe uczucie. Jest częstym podarunkiem z okazji obchodów chińskiego Nowego Roku, ponieważ przynosi bogactwo. Poza tym żyworódka jest szeroko stosowana w lecznictwie.

Czytaj dalej
Fiołek afrykański możemy uprawiać, gdy w domu są małe dzieci. Jest przyjazny zwierzętom również.

Lubi rozproszone światło i obficie kwitnie przez cały rok. Może mieć kwiaty białe, różowe, niebieskie, gładkie i postrzępione. A przy tym jest jedną z najpopularniejszą roślin, które uprawiamy na okiennym parapecie. To lubiana sępolia, (fiołek afrykański).

Czytaj dalej
Tulipany lubią sąsiedztwo innych roślin cebulowych i nasadzenia naturalistyczne.

Do przymrozków możemy sadzić cebulki roślin wiosennych, zwłaszcza tulipanów, ale i cebulicy syberyjskiej, czy galtonii (śniedek wątpliwy). Wybierajmy tylko takie cebule, które nie mają oznak chorób, śladów pleśni ani uszkodzeń mechanicznych!

Czytaj dalej
Orkisz w Europie bił rekordy popularności w epoce brązu (2,8-2,2 tys. lat p.n.e.), także w czasach rzymskich był dość rozpowszechniony.

Rośliny są z nami przez całe życie i od początku istnienia człowieka. Najpierw człowiek pierwotny zbierał ziarna dzikich traw, orzechy laskowe, poziomki, jeżyny, zioła, a później nauczył się uprawiać rośliny użytkowe, dostosowując je do swoich potrzeb.

Czytaj dalej