Gorące jak Hiszpania, pełne dystynkcji jak Japonia

Kategorie: Bez kategorii

Tagi: , , ,

SONY DSC

Ogrody w określonym stylu to wymagająca sztuka dla zaawansowanych. Warto jednak stworzyć w ogrodzie, lub jego części zakątki w stylu japońskim, hiszpańskim, angielskim, francuskim, czy polskim. W takim miejscu naprawdę można czuć kontakt z naturą i z… pięknem.

-Tworząc ogród pamiętajmy o kilku zasadach. Warto zadbać o różnorodność w ogrodzie. Iglaki i liściaste rośliny zimozielone są bardzo lubiane w naszych ogrodach, nie tracą na zimę liści, które trzeba sprzątać, i są zielone przez cały rok. Warto jednak posadzić też rosliny kwitnące, byliny, rośliny jednoroczne, ozdobne drzewa i krzewy. Pozwoli to przełamać nostalgiczny charakter takich rabat – mówi architekt krajobrazu Henryk Oziembała z Tychów. -Powinniśmy też zadbać o przygotowanie miejsca do wypoczynku, stołu, ławy, foteli, czy ławek. Warto pomyśleć też o zaplalowaniu fontanny, czy oczka wodnego, woda zapewni odpowiedni klimat w ogrodzie i będzie latem orzeźwiać.

Przy aranżacji krajobrazu w ogrodzie możemy się zainspirować przykładami z całego świata. Ogród w stylu japońskim zachęca do zastanowienia się nad własną egzystencją, sensem życia, ale też dodaje energii i pozwala na relaks. Tu dominują rośliny iglaste, również wyjątkowe dla Dalekiego Wschodu miłorzęby japońskie, ale i odmiany wiśni, azalii, czy byliny. Rośliny wieloletnie – drzewa i krzewy są kształtowane w formy bonsai.

-Mówimy o ogrodach w stylu japońskim, nie o ogrodach japońskich jako takich, które dla Europejczyka są często trudne do zrozumienia. Stworzenie zakątków w stylu japońskim wymaga wiedzy o historii, kulturze i tradycji tego kraju. Każdy element ma swoje znaczenie, symbolikę. Ścieżki są kamieniste, nierówne, mają liczne zakręty, by w czasie chodzenia patrzeć pod nogi, a tym samym nie ignorować otoczenia. Ułożone parami pionowy i poziomy głaz symbolizują mężczyznę i kobietę, którzy dopiero wspólnie tworzą jedność umiejącą walczyć z przeciwnościami losu. Tu ważne są też powietrzne dzwonki, miejsca wypoczynku i elementy o barwie czerwieni, które pozwalają zyskać pozytywną energię – wylicza ogrodnik Sławomira Kanios-Osman z ogrodów „Hortulus” k. Koszalina, nazywana przez współpracowników „Prymulą”.

Jeśli chodzi o ogrody w stylu polskim, w sposób jednoznaczny kojarzymy je ze stylem wiejskim. Każdy z nas postrzega jednak wieś w inny sposób. Dla jednych to architektura drewniana i koniecznie barwne malwy, nasturcje; dla innych obecność słomianej strzechy, domowych zwierząt takich jak kury, króliki, czy kaczki, wreszcie pojawienie się glinianych garnków, czy donic.

-W tradycyjnym polskim ozdobnym ogrodzie potrzebujemy takich elementów jak drewno, glina i polskich gatunków roślin jednorocznych i bylin. Tu nie może zabraknąć malw, słoneczników, maków, lilii, ale i astrów – marcinków – dodaje Sławomira Kanios-Osman.

Ogrody w stylu greckim utrzymane są w barwach ceglastej czerwieni. Tu ładnie sprawdzi się ogrodzenie, lub inna mała architektura wykonana z czerwonej cegły; rzeźby, czy ozdobne osłonki donic i same ceramiczne donice w tej barwie. Styl jest elegantszy od polskiego i bardziej wyrafinowany.

Z kolei styl hiszpański inspiruje się ciepłem śródziemnomorskiego słońca, rosną tu rośliny ciepłolubne (juki ogrodowe, oliwki, agawy, zioła, w polskim klimacie umieszczamy je w pojemnikach i zimą przechowujemy w pomieszczeniu, lub okrywamy – np. białą agrowłókniną). Pomiędzy nimi pysznią się kolorowe mozaiki, które przypominają, te wychodzące spod ręki Antonio Gaudiego, jednego z najważniejszych artystów secesji (twórcy kościoła Sagrada Familia i wspaniałych kamienic w Barcelonie).

Ogród w stylu angielskim jest wzorowany na naturze, zagląda tu też przyroda. Cechą charakterystyczną ogrodów naturalnych jest brak prostych linii, kątów i regularnych kształtów. Wszelkie granice – układów roślin, nawierzchni, trawnika – powinny być płynne, malownicze, poprowadzone po łukach. Mała architektura w ogrodzie angielskim jest obecna, ale nie dominuje. To raczej dyskretne wyposażenie ogrodu ukryte wśród roślin. Stąd zastosowanie znajdują tu przede wszystkim naturalne materiały. Jeśli nawierzchnie, to kamienne, żwirowe, drewniane, ziemne, a jeżeli betonowe, to „niewidoczne” lub stylizowane na naturalne, często przerośnięte trawą albo niskimi płożącymi roślinami. Spośród roślin często pojawiają się np. kwasolubne – wrzosy, wrzośce, azalie, rododendrony, ładnie rozrastające się byliny, czy drzewa i krzewy.

-Przeciwieństwem ogrodów angielskich są wysmakowane ogrody francuskie, w których dominują kształty roślin, w których już na pierwszy rzut oka widać, że wyszły spod ręki człowieka. Np. bukszpany kształtuje się tylko za pomocą ręcznych nożyc, urządzenia mechaniczne zniszczyłyby roślinę zbytnio ją szarpiąc. Pomiędzy labiryntami prezentują się dumnie róże – okrywowe, wielkokwiatowe, lub rabatowe. W takim ogrodzie nie brak też rzeźb i małej architektury – tłumaczy Sławomira Kanios-Osman.

Warto pamiętać, że piękne labirynty mogą tworzyć też odpowiednio cięte – pospolite odmiany grabów, czy buków.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

*