Czas magnolii

Kategorie: Bez kategorii

1

Atutem tej pięknej rośliny są dorodne kwiaty, które rozwijają się przed pojawieniem się na gałązkach liści. Dlatego tak często sadzimy je w Polsce w ogrodach ozdobnych. Oczywiście są to odmiany odporne na mróz. W naturze rosną w ciepłej strefie klimatycznej.

Poszczególne gatunki i odmiany magnolii różnią się kształtem i kolorem kwiatów oraz porą kwitnienia. Większość magnolii kwitnie od kwietnia do maja. Zdarzają się jednak kwitnące już w marcu, lub takie których kwiatami będziemy mogli cieszyć się do czerwca. Zdarza się również iż pod koniec lata magnolie zakwitają ponownie. Sadzonki magnolii możemy kupić w sklepach lub marketach ogrodniczych. Najlepiej kupić rośliny w doniczce już z pąkami kwiatów. Oznacza to, że nasza roślina zakwitnie wkrótce po posadzeniu. W przypadku niektórych odmian musimy na pojawienie się kwiatów poczekać 3 do 5 lat.

-Magnolie są jednymi z najbardziej okazałych i dekoracyjnych kwiatów występujących wiosną w naszych ogrodach. Wspaniale pachną. Ich piękno jest dobrze widoczne, bo kwiaty rozwijają się na gałązkach zanim pojawią się na nich liście. Mają niezwykle okazałe kwiaty o średnicy, 7, 12 lub nawet 15 centymetrów. Mogą być białe, biało-różowe, purpurowe lub żółte — tłumaczy katowicki ogrodnik Paweł Wieczorek.

Magnolie to drzewa lub krzewy występujące dziko w Ameryce Północnej i Południowej oraz w Azji Wschodniej. W Polsce w warunkach naturalnych jest dla nich zbyt zimno. Gatunki i odmiany hodowlane możemy jednak sadzić w parkach i ogrodach. Są bowiem odporne na mróz. Warto jednak wybierać dla magnolii, zwłaszcza młodych sadzonek, miejsca osłonięte przed wiatrem i chłodem. Taką ochronę może stanowić żywopłot lub ogrodzenie, także ściana domu. Młode sadzonki należy zimą okrywać. Dorosłe dobrze znoszą chłody. Niebezpieczne są dla nich tylko występujące na przełomie kwietnia i maja przymrozki, które mogą niszczyć pąki z kwiatami.

-Uprawa magnolii nie jest trudna. Lubią miejsca nasłonecznione o lekko kwaśnej, przepuszczalnej glebie. Wymagają umiarkowanego podlewania i nawożenia, najlepiej preparatami uniwersalnymi o wielu składnikach. Teren wokół pni magnolii warto ściółkować korą drzew iglastych, która pomoże utrzymać w glebie odpowiednią wilgotność — dodaje Paweł Wieczorek.

Magnolie występują w wielu gatunkach i odmianach. Najbardziej popularna jest magnolia gwiaździsta o kwiatach przypominających gwiazdkę oraz magnolia pośrednia, nazywana też magnolią Soulange’a (nazwa pochodzi od nazwiska hodowcy, który ją stworzył). To one najlepiej znoszą chłody występujące w naszej strefie klimatycznej. Przybierają formy krzewów lub małych drzewek. Do średnich ogrodów i na działki bardziej odpowiednie będą odmiany osiągające wysokość od 2,5 do 5 m (magnolia gwiaździsta lub pośrednia). Do niewielkich ogródków przydomowych należy wybrać odmiany osiągające nie więcej niż 2,5 wysokości. Można tutaj wybierać spośród odmian magnolii gwiaździstej lub purpurowej (charakteryzują ją piękne purpurowe kwiaty). Niskie odmiany doskonale prezentują się posadzone w grupie. Magnolie drzewiaste, o wysokości kilkunastu metrów (magnolie loebnera i parasolowata), nadają się do nasadzeń w parkach i bardzo dużych ogrodach. Najlepiej prezentują się sadzone pojedynczo, na dobrze wyeksponowanych stanowiskach.

Perłą naszej magnoliowej kolekcji może być magnolia Siebolda o białych miseczkowatych kwiatach z ciemnoczerwonym środkiem schowanych wśród owalnych liści. Kwitnie w czerwcu i lipcu. Jej kwiaty pięknie pachną. Inne ciekawe formy to wyhodowana po raz pierwszy prawdopodobnie w ogrodzie botanicznym na Brooklynie odmiana „Yellow bird” (żółty ptak), czy finezyjnie ukształtowane drzewko magnoliowe z okrągłą kopułą.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

*