Forsycja – żółta wiosenna zamieć

Kategorie: Bez kategorii

Tagi:

1

Pięknie kwitnące na żółto krzewy forsycji często spotykamy wiosną w przydomowych ogrodach i parkach miejskich. Zwracają uwagę intensywną barwą i ładnym pokrojem drobnych kwiatów. Forsycję możemy sadzić pojedynczo, doskonale prezentuje się też w nasadzeniach grupowych.

Forsycja w naturalnych warunkach wywodzi się z ciepłego klimatu, od drugiej połowy XIX wieku zagościła jednak na stałe w ogrodach naszej części Europy. Najpopularniejsza jest forsycja pośrednia lub forsycja zwisła (o opadających gałęziach).

Jest powszechnie uprawiana w parkach i przydomowych ogrodach, zarówno pojedynczo, jak i w grupach. Nadaje się również na żywopłoty, dobrze znosi cięcie. Kwitnie bardzo obficie na żółto, w marcu i kwietniu, gdy drzewa i krzewy w naszych ogrodach nie posiadają jeszcze liści. Jaskrawożółto kwitnące forsycje są wówczas dostrzegalne z daleka. Kwitnące gałązki wykorzystywane są jako kwiat cięty; w wodzie dość długo zachowują żywotność. Liście forsycji lancetowate, ciemnozielone, ząbkowane na brzegach rozwijają się po opadnięciu kwiatów.

Forsycja nie ma specjalnych wymagań glebowych, w żyznej ziemi krzew rozwija się szybciej i bujniej kwitnie. Wymaga słonecznego lub półcienistego stanowiska. W polskich warunkach jest całkowicie mrozoodporna. Nie wymaga specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych. Co 3–4 lata po przekwitnięciu należy silnie prześwietlić krzew, gdyż na starszych pędach kwitnie słabo. Wiosną i latem (nie dłużej niż do końca sierpnia) wskazane jest nawożenie.

Najpopularniejsze odmiany forsycji pośredniej: „Goldzauber” (cienkie pędy, ciemnożółte kwiaty, powolny wzrost); „Lynwood” (kwiaty ciemnożółte, sztywne, wzniesione pędy, wys. ok. 3 m); „Maluch” (polska karłowata odmiana o wysokości do 1 m, drobne kwiaty, gęste pędy); „Spectabilis” – (najpopularniejsza odmiana, wys. do 2,5 m, złocistożółte, bardzo duże kwiaty, obfite kwitnienie, zakwita w kwietniu).

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

*