Nie wypalaj! Bo niszczysz!

Kategorie: Bez kategorii

11

Wypalanie traw to głupota! I to bardzo niebezpieczna. Co roku efektem tego zjawiska jest nie tylko bezsensowne niszczenie przyrody, ale i często nieszczęście ludzi. Dlatego zanim przystąpisz do wypalania łąk pomyśl – o innych – i o sobie.

Tylko w tym roku i tylko w woj. śląskim strażacy odnotowali ponad 3 tys. interwencji do pożarów traw i łąk.

-Po zimie trawy są wysuszone i palą się bardzo szybko. W rozprzestrzenianiu ognia pomagają także powiewy wiatru. W przypadku gwałtownej zmiany jego kierunku, pożary bardzo często wymykają się spod kontroli i przenoszą na pobliskie lasy i zabudowania. Niejednokrotnie w takich pożarach ludzie tracą dobytek całego życia. Występuje również bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi. Za ponad 94 proc. przyczyn powstania pożarów traw, łąk i nieużytków odpowiedzialny jest człowiek – tłumaczy Stanisław Paks od kilkudziesięciu lat działacz Ochotniczej Straży Pożarnej w Nowej Wsi w gm. Mierzęcice, od kilkunastu lat prezes zarządu Oddziału Gminnego OSP, członek zarządów OSP w powiecie będzińskim i woj. śląskim.

Od pokoleń panuje przekonanie, że spalenie trawy spowoduje szybszy i bujniejszy odrost młodych roślin. Nic bardziej błędnego! Ziemia wyjaławia się, zahamowany zostaje bardzo pożyteczny, naturalny rozkład resztek roślinnych oraz asymilacja azotu z powietrza. W wyniku pożaru łąk do atmosfery przedostaje się wiele związków chemicznych będących truciznami zarówno dla ludzi jak i zwierząt. Niszczone są miejsca lęgowe wielu gatunków gnieżdżących się na ziemi i w krzewach. Palą się również gniazda już zasiedlone, z pisklętami (np. tak lubianych przez nas wszystkich skowronków). Dym uniemożliwia pszczołom i trzmielom oblatywanie łąk.

Owady giną w płomieniach, co powoduje zmniejszenie liczby zapylonych kwiatów, a w konsekwencji obniżenie plonów roślin. Giną zwierzęta domowe, które przypadkowo znajdą się w zasięgu pożaru (tracą orientację w dymie, ulegają zaczadzeniu). Dotyczy to również dużych zwierząt leśnych, takich jak sarny, jelenie czy dziki. Płomienie niszczą miejsca bytowania zwierzyny łownej, m.in. bażantów, kuropatw, zajęcy, a nawet saren.

W płomieniach lub na skutek podwyższonej temperatury ginie wiele pożytecznych zwierząt kręgowych: płazy (żaby, ropuchy, jaszczurki), ssaki (krety ryjówki, jeże, zające, lisy, borsuki, kuny, nornice, badylarki, ryjówki i inne drobne gryzonie). Przy wypalaniu giną mrówki. Jedna ich kolonia może zniszczyć do 4 milionów szkodliwych owadów rocznie. Mrówki zjadając resztki roślinne i zwierzęce ułatwiają rozkład masy organicznej oraz wzbogacają warstwę próchnicy, „przewietrzają” glebę. Podobnymi sprzymierzeńcami w walce ze szkodnikami są biedronki, zjadające mszyce. Ogień uśmierca wiele pożytecznych zwierząt bezkręgowych, m.in. dżdżownice (które mają pozytywny wpływ na strukturę gleby i jej właściwości), pająki, wije, owady (drapieżne i pasożytnicze). Pożary traw niszczą rodzimą faunę i florę.

-Podczas pożaru powstaje duże zadymienie, które jest szczególnie groźne dla osób przebywających w bezpośrednim sąsiedztwie miejsca zdarzenia, z uwagi na możliwość zaczadzenia. Powoduje ponadto zmniejszenie widoczności na drogach, co może prowadzić do powstania groźnych w skutkach kolizji i wypadków drogowych – dodaje Stanisław Paks.

Wypalanie łąk jest niezgodne z prawem! Robiąc to popełnia się wykroczenie, lub przestępstwo. Nie wolno wypalać także terenów pastwisk, nieużytków, rowów, pasów przydrożnych, szlaków kolejowych oraz trzcinowisk. Grożą za to kary grzywny lub skierowanie wniosku do sądu powszechnego.

Najlepszą metodą obudzenia do życia po zimie naszego trawnika jest jego ręczne wygrabienie. Usuwamy suche pędy trawy i zeszłoroczne liście. (Jeśli obszar jest zbyt duży, przywracamy trawnik do życia wykorzystując traktorek ogrodowy z grabiami lub spulchniarkami). Resztki roślinne wrzućmy na kompost, lub pozostawmy jako ściółkę w pobliżu drzew i krzewów.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

*