Lato, lato, lato czeka…

Kategorie: Bez kategorii

1

A właściwie już tu jest. Początek kalendarzowego lata to 22 czerwca, to astronomiczne rozpoczęło się 21. Ogród kwitnie, roztaczając piękne zapachy. Mamy świeże warzywa, owoce i ciepłe wieczory, które możemy spędzać w naszym ogrodzie. Jest pięknie.

Kalendarzowe lato rozpoczyna się 22 czerwca i potrwa do 23 września. To czas prawdziwej ogrodniczej uczty. W lipcu kwitną róże, letnie rośliny cebulowe (lilie, mieczyki), powojniki (clematisy), dalie, peonie i wiele innych kwiatów. Możemy się cieszyć pięknie dojrzałymi truskawkami, poziomkami, morelami. W połowie lipca można będzie rozpocząć zbiory wiśni, malin, porzeczek i agrestu. Mamy także świeże warzywa i zioła.

-Grządki, z których zebraliśmy już warzywa trzeba przekopać i wzbogacić kompostem, a następnie wysiać nowe rośliny. Wysiewamy późną rzodkiewkę, cykorię, marchew, oraz sałatę głowiastą, kalarepę, kalafior, buraki, pory i kapustę włoską na zimowy zbiór – radzi Ewa Tokarczyk – Biszkowiecka, z działu „Ogród” marketu „Leroy Merlin” w Żorach. – W ogrodzie ozdobnym można wysiać   bratki, niezapominajki, stokrotki.

Pamiętajmy o regularnym podlewaniu roślin. Warto trzymać się zasady, iż lepiej podlać obficie rośliny raz w tygodniu, niż robić to codziennie, ale powierzchownie. Dzięki temu w glebie zgromadzi się zapas wilgoci, a rośliny będą zmuszone do głębszego zakorzeniania się. Na rabatach bylinowych i pod krzewami ozdobnymi warto zastosować ściółkowanie. Warstwa kory drzew iglastych lub liściastych ogranicza rozwój chwastów oraz wyparowywanie wody z gleby. Zadbać warto też o tarasy i balkony. Przyjemnie spędzać potem czas w towarzystwie kolorowych niecierpków, żeniszków, aksamitek. Możemy wybierać też rośliny o pędach zwisających, (lobelie, kocanki, pelargonie, plektrantrusy czyli „komarzyce”, które odstraszają uciążliwe owady). Ciepłe wieczory możemy spędzać w wypoczynkowej części ogrodu. (Projekty Joanny Kapias-Kierskiej i Katarzyny Wilczyńskiej z Międzynarodowej Wystawy Kwiatów i Ogrodów w Chorzowie).

W sierpniu jest ciepło, ale dni stają się krótsze i rośliny nie potrzebują tak częstego nawadniania, jak w czasie lipcowych upałów. Uwaga kończymy dożywianie roślin! W ogrodzie możemy cieszyć się za to dojrzewającymi intensywnie owocami, warzywami i świeżymi ziołami. Po zebraniu plonów w sadzie wykonujemy cięcia pielęgnacyjne wiśni, czereśni, jabłoni, grusz i brzoskwiń. W warzywniaku wysiewamy na jesienny zbiór szpinak, koper, kapustę pekińską lub sadzimy rozsady późnej kalarepy, kopru i jarmużu. W drugiej połowie miesiąca sadzimy rośliny cebulowe, zarówno te kwitnące późną jesienią (zimowit jesienny), jak i wiosną (krokusy, szafirki, hiacynty). Wykonujemy cięcia żywopłotów, iglaków (tuje, cyprysy, jałowce), i rozsadzamy byliny (goździki, funkie). W końcu miesiąca możemy posadzić peonie.

-Dbałości nadal wymaga trawnik. Nie zapominajmy o regularnym podlewaniu. Zwłaszcza jeśli dopiero go założyliśmy, wtedy należy go podlewać dwa razy dziennie, wcześnie rano i o zmierzchu. Nie ominie nas też walka z chwastami, bowiem bardzo łatwo się tu zasiewają – tłumaczy Mirosław Zawalich, ekspert działu „Ogród” sieci „Praktike”. – Trawnik wymaga systematycznego grabienia, by go „napowietrzać” przez przerywanie kłączy roślin i koszenia, przynajmniej raz w tygodniu. To dobry moment, by wysiać trawnik, którym będziemy się cieszyć w następnym roku.

Na balkonach i tarasie zwracamy uwagę na szkodniki (mszyce, przędziorki). Ziemia w donicach wymaga spulchnienia. Należy wykonać cięcia zbyt przerośniętych pędów roślin.

Na poczatku września jeśli jest ciepło i słonecznie ogród dalej kwitnie. Można w nim podziwiać różne kolory dalii, datur (tzw. anielskie trąbki), aksamitki, hortensje i słoneczniki. Dojrzewają owoce jabłoni ozdobnej, ognika szkarłatnego, pigwowca. Pnącze winobluszczu przebarwia się szkarłatem. Spacerując po ogrodzie można zebrać do bukietu gałązki jabłoni ozdobnej, owoce dzikiej róży, kłosy traw, małe dynie. Zimą będą nam przypominać niepowtarzalny zapach późnego lata.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

*