Ogród szumiących traw

Kategorie: Bez kategorii

Tagi: , , ,

1

Rabaty, na których posadzimy wysokie trawy ozdobne ze źdźbłami jak wodne fontanny i o kwitnących kłosach wyglądają bardzo pięknie. Łączyć możemy je z roślinami jednorocznymi oraz z drewnem, metalem, szkłem. Trawy to też świetny pomysł na zieleń wielkomiejską.

-Moda w urządzaniu ogrodów nie zmienia się wraz z porami roku, tylko dlatego że pojawiają się w niej nowe trendy. Zależy raczej od tego co, o określonej porze roku wygląda na rabatach najciekawiej. Teraz proponujemy trawy, nie maleńkie kilkucentymetrowe szczotki, ale ozdobne kępy egzotycznych bylin dorastające do półtora metra, które przypominają bowiem małą architekturę ogrodową, np. wodne fontanny – podkreśla Magdalena Tomżyńska, architekt krajobrazu, która wraz z mężem Gabrielem, prowadzi Pracownię Projektów Zieleni w Częstochowie.

W miastach Europy Zachodniej w Berlinie, Hamburgu, pięknie zaprojektowane ogrody z traw zdobią centra metropolii. To pomysł na urządzanie miejskich skwerów i rabat przed siedzibami różnych instytucji. Takie byliny doskonale komponują się z nowoczesną architekturą i takimi materiałami jak szkło, czy metal. Teraz projektanci podpowiadają, by zagospodarowywać w ten sposób też domowe ogrody, albo przynajmniej ich wyznaczone części. Ładnie komponują się z oczkami wodnymi lub małymi strumieniami. Posadzone w donicach idealnie ozdobią też balkony, tarasy. Trawy sprawdzą się bowiem w kompletach z meblami z rattanu, bambusa, z naturalnym drewnem. Także z meblami przygotowanymi z aluminium, ale o charakterze nowoczesnym.

-Sadząc trawy pamiętajmy o zachowaniu umiaru. To wspaniałe, bogate ozdoby, dlatego wystarczy posadzić kilka kęp na trawniku, przy grupie kamieni lub w otoczeniu powierzchni żwirowej. Ładnie współgrają z ogrodami w stylu japońskim. Warto wybrać tylko jeden określony gatunek. Przy trawach mogą się znaleźć letnie kwiaty jednoroczne, ale z umiarem. Nie łączmy traw z iglakami czy różanecznikami, bo zepsujemy efekt – dodaje Magdalena Tomżyńska.

Trawy wyglądają ładnie niemal przez cały rok. Latem i jesienią, gdy kwitną ich szumiące kłosy nadają zakątkom ogrodu niezapomnianego charakteru. Przepięknie wyglądają nawet obsypane śniegiem czy oszronione. W ich pobliżu można posadzić kwiaty cebulowe, krokusy, tulipany, które ozdobią rabatę, gdy wiosną trzeba będzie ściąć byliny, by mogły wypuścić młode pędy. Marzec to zresztą jedyny czas gdy nie są zbyt okazałe.

-Trawy swoją popularność zawdzięczają temu, że nie są zbyt wymagające, zarówno jeśli chodzi o nasłonecznienie stanowiska jak i charakter gleby – stwierdza Barbara Łopuch z Gospodarstwa Ogrodniczo-Szkółkarskiego z Bartoszowa. (Wraz z mężem Piotrem prowadzą portal: www.byliny24.pl)

Najładniejsze trawy ozdobne to: trzcinnik ostrokwiatowy (Calamagrostis acutiflora), kortaderia pampasowa (Cortaderia selloana), bambus (Fargesia muriale), miskant cukrowy (Miscanthus sacchariflorus), miskant chiński (Miscanthus sinensis), rozplenica japońska (Pennisetum alopecuroides). Interesująca jest jednak również nasza polska żubrówka o aromatycznych źdźbłach lub kostrzewa popielata. Przy uprawie traw pochodzących z ciepłej strefy klimatycznej musimy uważać na przemarzanie. Np., bambus czy trawę pampasową (kortaderia pampasowa) posadźmy w miejscach bardzo zacisznych. Także w donicach, zimą możemy je wraz pojemnikami wstawić do piwnicy lub do garażu. Pamiętajmy, że trawy lubią towarzystwo innych roślin.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

*