Lato o zapachu tulipanowców

Kategorie: Bez kategorii

Tagi: , ,

1

Tulipanowiec amerykański jest wspaniałym, okazałym drzewem o szybkim wzroście Pochodzi z Ameryki Północnej. Spokrewniony z magnolią ma żółtozielone i pomarańczowe kwiaty o ładnym zapachu. Ozdobne są również liście drzewa o ciekawym kształcie.

Nasza czytelniczka pani Grażyna Nowak spod Cieszyna po raz kolejny zwróciła naszą uwagę na ciekawą roślinę – tulipanowca amerykańskiego (wykonała również fotografie drzewa). Postanowiliśmy pójść tym tropem, zwłaszcza, że roślina kwitnie na przełomie czerwca i lipca.

Tulipanowiec amerykański wspaniale prezentuje się np. w ogrodach w Dankowicach k. Bielska-Białej, czy w Parku Śląskim w Chorzowie. Obok tego wyniosłego, o ciekawym pokroju drzewa nie można przejść obojętnie. Dorasta nawet do 60 m, w Polsce tylko około 25-35 m. Gdy nie ma liści zwraca uwagę ciekawą koroną, na początku lata uwodzi kwiatami żółto-pomarańczowej barwy (kształtem przypominają tulipany – stąd nazwa – choć nie mają z nimi nic wspólnego) o pięknym zapachu. Ciekawe są też liście. Mają długość 10-15 cm i szerokość 12-20 cm, są czworokątne i podzielone na cztery nierównej wielkości klapy. Liść jest z przodu jakby ucięty. Jego górna powierzchnia jest błyszcząca, żywo zielona, a dolna nieco jaśniejsza i z lekka pokryta woskiem. Jesienią liście przebarwiają się na złotożółto.

Ojczyzną tulipanowca (łac. Liriodendron tulipifera) jest Ameryka Północna. Drzewo bardzo szybko rośnie. Roczne przyrosty tulipanowca, szczególnie za młodu, są imponujące – po 40-50 cm. Nic dziwnego, że jego drewno jest chętnie wykorzystywane. Może mieć barwę od kremowobiałej do nawet ciemno brązowej zależnie od rodzaju gleb, na której rośnie. Ma piękne słoje, jest miękkie, łatwe w obróbce, ale bardzo delikatne. Wytwarza się z niego ekskluzywne meble, okleiny meblowe lub instrumenty muzyczne. W Europie tulipanowiec amerykański jest sadzony jako drzewo parkowe i ozdobne od ponad 300 lat. Najstarsze polskie tulipanowce spotkamy m.in. na Dolnym Śląsku. Tulipanowce są spokrewnione z magnoliami. Inny gatunek, dużo rzadszy niż t. amerykański, tulipanowiec chiński różni się od kuzyna kształtem liści, jest bardzo rzadki (pochodzi z Azji).

Tulipanowiec amerykański sprawdzi się w dużych ogrodach. Lubi świeże i żyzne gleby, obojętne do lekko kwaśnych. Drzewo światłolubne, wymagające stanowisk nasłonecznionych lub co najwyżej lekko zacienionych. Dobrze znosi polskie warunki zimowe, choć młode osobniki mogą przemarzać podczas dużych mrozów. Uwaga na przesadzanie, jego korzenie są wrażliwe, łamliwe, szybko ulegają uszkodzeniu.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

*