Wielka letnia obfitość

Kategorie: Bez kategorii

Tagi: , , , , , , ,

1

Tylko w pełni lata mamy szansę cieszyć się świeżymi owocami, ziołami i warzywami. Wspaniale jeśli możemy je zerwać w swoim ogrodzie, albo wykopać na przydomowej grządce warzywnej, w innym wypadku pozostaje odwiedzenie targu, gdzie możemy kupić takie aromatyczne smakołyki.

Pod koniec lipca nadal dostępne są świeże truskawki i czereśnie (późne odmiany), wiśnie (teraz mamy ich największy wysyp), ale również agrest i porzeczki, czerwone lub czarne. Nadal owocują maliny i jeżyny, pojawiają się wczesne odmiany jabłek (choćby lubiane „papierówki” czyli odmiana „Oliwka Infrlancka”), gruszek i śliwek. Dojrzewają borówki amerykańskie. A warzywnik zachęca do sięgnięcia po młode i świeże sałaty, marchewki i selery.

Nasza Czytelniczka sfotografowała dla nas swój piękny warzywnik z cebulką, buraczkami i kalarepką oraz kwitnącą cukinię (kabaczek), która wkrótce zacznie zawiązywać owoce, za co bardzo dziękujemy.

Aby poczuć pełnię lata możemy też odwiedzić targ, na którym na straganach z owocami i warzywami, pysznią się letnie specjały.

-O tej porze możemy jeszcze kupić truskawki i czereśnie. Warto pamiętać, że czereśnie są cennymi antyutleniaczami, mają wielkie wartości odżywcze. Największy wybór jest jednak odmian wiśni. Np. z odmiany „Nefrys” zrobimy doskonały sok, drzem i inne przetwory. I do jedzenia na świeżo i na przetwory nadaje się malina odmiana „Glen”. Jeśli chodzi o warzywa polecamy wczesny bób; wczesne ogórki gruntowe, które można ukisić jako małosolne; czy polską żółtą paprykę stożek – wylicza Katarzyna Witas, sprzedawca warzyw i owoców na targowisku w Dąbrowie Górniczej.

O tej porze roku sprzedawcy oferują też m.in. pęczki cebulki dymki, buraków, a także seler, kalarepę, fasolkę szparagową, koper włoski i wiele innych letnich warzyw.

Naprawdę warto odwiedzić targ warzywny i owocowy latem, zanurzyć się w otaczającym je aromacie, by pamiętać, dlaczego jesienią i zimą nie możemy się letnich miesięcy doczekać…

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

*