Śląski Ogród Botaniczny zaprasza

Kategorie: Bez kategorii

1

W najmłodszym i największym ogrodzie botanicznym w Polsce można podziwiać np. cenne stare gatunki jabłoni, wspaniałe założenia krajobrazowe z bylinami oraz ciekawą kolekcję roślin energetycznych. 1 sierpnia br. ogród zostanie udostępniony zwiedzającym.

-Współczesne ogrody i parki pełnią liczne funkcje: kulturowe, rekreacyjne, turystyczne, przyrodnicze, edukacyjne, naukowe, gospodarcze ­- opisuje dr Paweł Kojs, dyrektor Śląskiego Ogrodu Botanicznego w Mikołowie.

Stawia się tu na ochronę przyrody, a zwłaszcza ratowanie gatunków zagrożonych (m.in. Pracownia Kolekcji Siedliskowych i Śląskiego Banku Nasion, czyli swoistej „Arki Noego”, którą opiekuje się Katarzyna Galej). Bardzo prężne jest Centrum Edukacji Przyrodniczej i Ekologicznej, które pracuje z dziećmi i młodzieżą oraz osobami dorosłymi. Ogród powstał w 2003 r. w sołectwie Mokre (gm. Mikołów). Od niedawna ma też filię w Radzionkowie. Mikołów wybrano nie bez powodu. Była tu nieskażona przyroda, wiele cennych przyrodniczo gatunków roślin i zwierząt charakterystycznych dla regionu (bliskość Bramy Moraw). Jest to najmłodszy ogród botaniczny w Polsce i ogród o największym obszarze (ok. 100 ha). Centrum Edukacji zlokalizowano na terenach dawnej bazy wojskowej na Sośniej Górze, ładnie zagospodarowując teren, m.in. wieżą widokową, z której można zobaczyć panoramę Śląska i… Beskidy. Na terenie centrum odbywają się też koncerty muzyczne, pokazy filmowe, wystawy fotografii.

-Od 1 sierpnia tego roku ogród zostanie w weekendy bezpłatnie udostępniony do zwiedzania. Dotychczas mogły nas tylko odwiedzać grupy zorganizowane, np. uczniów, czy studentów – podkreśla Małgorzata Szymańczyk, rzecznik prasowy ogrodu.

A miłośnicy ogrodów będą mieli tu wiele do obejrzenia. Już Sowia Góra zachęca do odwiedzin dostojnymi robiniami akacjowymi i ciekawie zaaranżowaną „suchą rzeką”, czyli ogrodem w stylu japońskim. To jednak dopiero początek. Druga część ogrodu (wejście od ul. Zamkowej 2) to kolekcje roślinne: Kolekcja Edukacyjna Roślin Energetycznych, Ericarium (wrzosy i wrzośce, rośliny iglaste), Kolekcja Dendrologiczna (rośliny drzewiaste m.in. magnolie, różaneczniki, azalie, oczary i katalpy), Kolekcja Zachowawcza Starych Odmian Drzew Owocowych oraz regionalne rośliny uprawne, zioła, warzywa. W przyszłości dołączy jeszcze kolekcja siedliskowa.

Kolekcja Dendrologiczna otwiera się wspaniale zaaranżowanymi ogrodami bylinowymi (gatunki obce), które zostały wpisane w krajobraz naturalnych wzniesień, skał wapiennych, wiekowych drzew i wody. Latem oczarowują tu np. róże, liliowce, lawendy, ostróżki. Nie brak też małej architektury ogrodowej. W dalszej części pojawiają się ozdobne trawy ogrodowe.

Bardzo ciekawe są rośliny energetyczne. Posadzono tu gatunki najpopularniejsze w Polsce: wierzbę wiciową, wierzbę wiklinę, miskant olbrzymi, proso rózgowe, słonecznik bulwiasty – topinambur, ślazowiec pensylwański, różę bezkolcową i rożnik przerośnięty. Kolekcja pozwala prowadzić – w terenie – zajęcia edukacyjne. Takie rośliny posiadają wiele zalet, do których można zaliczyć zapobieganie erozji gleb (proces niszczenia powierzchni terenu przez wodę, wiatr, słońce) i zanieczyszczeniu środowiska. Oczyszczają glebę z metali ciężkich i związków toksycznych, pozwalają na rekultywację gruntów, oczyszczanie ścieków (m.in. proso i wierzba). Róża bezkolcowa natomiast osłabia zjawisko erozji, zapobiega przesuszaniu gleb. Ślazowiec pensylwański (malwa pensylwańska) znajduje zastosowanie w rekultywacji terenów zdegradowanych (roślina posiada zdolność pobierania metali ciężkich, które zatrzymują się w biomasie). Słonecznik bulwiasty i inne rośliny energetyczne mają także zastosowanie do produkcji biomasy do celów energetycznych. Miskant olbrzymi wykorzystuje się do produkcji papieru i biopaliw, proso wykorzystywane jest również jako biopaliwo oraz do produkcji etanolu. Ślazowiec jest rośliną miododajną, ale służy też do produkcji brykietów.

W Kolekcji Sadowniczej znalazły się 594 drzewa jabłoni w 276 odmianach; wiśnie 26 drzew w 6 odmianach; 8 czereśni w 4 odmianach, 21 drzew gruszy w 8 odmianach oraz 28 drzew śliw w 8 odmianach. Wśród jabłoni zobaczymy tak rzadkie już współcześnie, a smaczne odmiany jak: jesienna „Książę Albrecht” pochodząca z Niemiec; zimowa „Rarytas Polski” ze Śląska Cieszyńskiego; staropolska „Kosztela” związana według legendy z Janem III Sobieskim; pochodzącą z Francji „Reneta Szara”; „Koksa Pomarańczowa” jesienna odmiana podchodząca z Anglii.

Kolekcja roślin uprawnych, ziół i warzyw jest właśnie tworzona. Znajdą się wśród nich: burak ćwikłowy, marchew siewna, nasturcja, aksamitka, ziemniak, pomidor, sałata i wiele innych. Dzięki takiemu połączeniu do minimum ograniczono użycie chemicznych środków ochrony roślin, ponieważ odpowiednio dobrane gatunki „odstraszają” szkodniki. Uprawy doskonale wpływają też na przeciwdziałanie chorobom grzybowym oraz są dobrym miejscem dla rozwoju owadów pożytecznych.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

*