Rosarium w Parku Śląskim robi wrażenie

Kategorie: Bez kategorii

Tagi: , , , , ,

1

Tego miejsca nie sposób pominąć na mapie ogrodniczych atrakcji regionu. Istniejące od 1968 roku Rosarium gromadzi róże wielokwiatowe, pienne, rabatowe, parkowe w pięknych aranżacjach, w otoczeniu oczek wodnych, drzew i krzewów iglastych.

Rosarium w Chorzowie otwarto 24 czerwca 1968 r. w czasie Pierwszej Międzynarodowej Wystawy Róż. Róże znajdują się na powierzchni… 7 ha. Rośnie tu ok. 30 tys. sadzonek. (Projekt powstał pod kierunkiem prof. Władysława Niemirskiego). (Obecnie to największe pod względem liczby sadzonek rosarium w Polsce). W katalogu wydanym w Kalkucie przez Hinduskie Towarzystwo Miłośników Róż zostało umieszczone wśród 35. najpiękniejszych ogrodów różanych świata.

W części ogrodzonej kwietniki mają np. kształt plastra miodu i soczewek. Rosną tu m.in. róże z grupy wielokwiatowych (rabatowych). Poza nimi odnajdziemy tu też róże pienne (sztamowe), których korony stanowią bukiety kwiatów, róże czepne (pnące) obrastające altany i pergole, róże parkowe (długopędowe) obrastające metalowe konstrukcje i tworzące kwietne piramidy, a także róże miniaturowe. Malowniczym „akompaniamentem” dla różnokolorowych kwiatów są strzyżone żywopłoty utworzone z krzewów iglastych oraz liściastych. Nie brak tu też urokliwych oczek wodnych.

Nic dziwnego, że Rosarium w Parku Śląskim w Chorzowie to nie tylko miejsce spacerów, pikników na trawie, ale i pięknych sesji ślubnych na wolnym powietrzu.

Prześledźmy jednak dokładniej kilka odmian chorzowskich róż. Np. ‘Marselis Borg Castle’ zobaczymy w ogrodzonej części na pierwszej i największej rabacie od strony hali „Kapelusz”. (Hodowca Poulsen 1996 r.)

-Należy do grupy róż wielokwiatowych. Kwiaty są pełne, żółto – złote intensywnie wypełnione, o dyskretnym zapachu starych odmian róż. Liście ciemnozielone. Krzewy niskie. Zastosowanie do nasadzeń na rabatach różanych i kwiatowych – opisuje Łukasz Drozd, pracownik Parku Śląskiego w Chorzowie, specjalista ds. zieleni, opiekun m.in. Rosarium. – ‘Rosarium Uetersen’ należy do grupy róż pnących, wyhodował ją Kordes Shone w 1977 r. Ma pełne kwiaty o szerokości 8 cm, ciemnoróżowe delikatnie pachnące. Liście ciemne licznie występujące na krzewie. Krzewy sadzone pojedynczo przyjmują kształt szerokiej kopuły.

‚Rosarium’ nadaje się do nasadzeń przy pergolach, trejażach, czy ogrodzeniach. Lokalizacja – pergola w pobliżu ławeczki z Karolinką i Karlikiem w środku Rosarium. Kolejna odmiana ‘Nostalgie’ należy do róż wielkokwiatowych, hodowca Rosen Tantau 1995 r. Kwiaty kremowobiałe z wiśniowo czerwonym brzegiem, pełne, kuliste. Liście z czerwonawym zabarwieniem później ciemnozielone, błyszczące, skórzaste. Pokrój krzaczasty, zwarty 0,7 – 100 cm. Odmiana nadaje się na rabaty różane i kwiatowe oraz kwiat cięty. Tę odmianę zobaczymy po lewej stronie rabat w kształcie komórki na skrzyżowaniu alejek, za ławeczką Karolinki i Karlika. (Rzeźba śląskiej pary jest sporą atrakcją parku).

-Odmiana ‘Papa Meiland’ należy do grupy róż wielkokwiatowych, hodowca Meilland w 1963 r. Kwiaty są aksamitne o szeroko stożkowatym kształcie, koloru ciemnoczerwonego cudownie pachnące. Liście ciemno oliwkowe. Pokrój krzaczasty. Zastosowanie do nasadzeń pojedynczych lub grupowych oraz na kwiat cięty. Rośnie m.in. w prostokącie przed środkową bramą Rosarium wzdłuż żywopłotu oddzielającego Ogród Japoński od Promenady Gen. Jerzego Ziętka na innych rabatach w Rosarium. Lokalizację zdradzi piękny wygląd i intensywny zapach – dodaje Łukasz Drozd.

‘Sebastian KNEIPP’ należy do grupy róż wielkokwiatowych, hodowca Kordes Shone 1997 r. Kwiaty kremowobiałe z żółtoróżowym środkiem – pełne zebrane w pęczki. Silnie pachnące o zapachu starych odmian róż. Liście błyszczące ciemnozielone. Pokrój wzniesiony na wysokość 120 cm. Zastosowanie na rabaty różane, kwiatowe i na kwiat cięty. Nazwa nadana z okazji 100 rocznicy śmierci Sebastiana Kneippa. Ta odmiana w Chorzowie rośnie naprzeciwko ławeczki Karolinki i Karlika.

‘Speelwark’ to róża wielkokwiatowa. (Hodowca Kordes Shone 1999 r.) Kwiaty brzoskwiniowo żółte, gdy przekwitając pojawia się czerwony nalot – duże, pełne. Zapach przyjemny słodki. Liście ciemne, błyszczące. Pokrój krzaczasty, bujny. Zastosowanie na rabaty różane i kwiatowe oraz kwiat cięty. Rośnie w pobliżu pergoli z odmianą ‚Rosarium Uetersen’. ‘Postilion’ to róża parkowa, pierwszy hodowca Kordes Shone, odmiana powstała w 1998 r.

-Kwiaty są błyszcząco, jaskrawożółte, pełne – zwykle w pęczkach, obficie kwitną, ładnie pachną. Liście są błyszczące ciemnozielone. Pokrój silnie wzniesiony do 160 cm. Zastosowanie do nasadzeń soliterowych – pojedynczych – oraz na żywopłoty. ta odmiana rośnie wzdłuż żywopłotu oddzielającego Ogród Japoński od Promenady Gen. Jerzego Ziętka – tłumaczy Łukasz Drozd. – ‘Westerland’ też jest różą parkową, powstała w 1969 r., hodowca Kordes Shone. Ma kwiaty jaskrawo-miedziano-pomarańczowe, pełne. Liście są błyszczące świeże, zielone. Pokrój krzaczasty silnie wzniesiony, wysokość do 1,5 m. nadaje się na roślinę soliterową, na żywopłoty różane. Rośnie wzdłuż żywopłotu oddzielającego Ogród Japoński od Promenady Gen. Jerzego Ziętka.

‘Queen Elizabeth’ należy do róż wielokwiatowych, hodowca Lammerst 1954 r. Kwiaty pełne różowe licznie zebrane w pękach, lekko pachną. Liście ciemnozielone odporne na infekcje chorobowe, pokrój wzniesiony. Nadaje się do nasadzeń soliterowych, w grupach oraz na kwiat cięty. Jest też doskonałym tłem dla innych roślin. W Chorzowie rośnie za żywopłotem z tyłu ławeczki Karolinki i Karlika.

Oczywiście wyjątkowości Rosarium w Chorzowie nie sposób opisać w jednym materiale, dlatego już teraz obiecujemy Czytelnikom, że do tego tematu będziemy wracać.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

*