Różane rabaty są wymagające

Kategorie: Bez kategorii

Tagi: , , , ,

1

Na przykładzie Rosarium w Parku Śląskim w Chorzowie przedstawiamy całoroczne prace na rabatach różanych. Jak podkreślają ogrodnicy róża jest królową kwiatów i tak jak piękna władczyni wymaga wielkiej dbałości i troski, by jej uroda zachwycała.

W ogrodzie różanym pracy nie zabraknie nam przez cały rok. Dokładny harmonogram przedstawi naszym Czytelnikom Łukasz Drozd, z chorzowskiego Parku Śląskiego, specjalista ds. zieleni, opiekun m.in. Rosarium.

-Prace rozpoczynamy wiosną od zdjęcia zabezpieczeń zimowych jeżeli były stosowane – tłumaczy. -Termin tego zabiegu zależy od warunków atmosferycznych panujących w danym roku. Do takich zabezpieczeń zaliczamy agrowłókninę zimową o większej gramaturze; stroisz z drzew iglastych, stosowane powszechnie dawniej maty słomiane, czy siatki lub cieniówki chroniące pędy przed obgryzaniem przez zające i inne ssaki. Skutecznym zabezpieczeniem przed przemarzaniem najbardziej wrażliwych odmian róż jest ich kopczykowanie późną jesienią. Rozkopczykowywanie krzewów wykonujemy wiosną, gdy mija już obawa powrotu większych mrozów. Jest to niewątpliwie najbardziej stresujący czas dla parkowych ogrodników ;zbyt wczesne lub zbyt późne zdjęcie zabezpieczeń może wpłynąć negatywnie na rośliny.

Tuż przed zabiegiem usunięcia kopczyków ziemnych, wokół roślin, rozsiewane są nawozy mineralne zgodnie z zaleceniami przygotowywanymi przez Okręgową Stację Chemiczno – Rolniczą w Gliwicach (kolejne nawożenie odbywa się w czerwcu). Rozsiane wiosną nawozy zostają przemieszane z ziemią, w tym momencie również usuwa się z grządek chwasty.

Najważniejszym zabiegiem pielęgnacyjnym jest wiosenne cięcie róż. W zależności od charakteru wzrostu przycinane są wszystkie krzewy, (rośnie ich w Chorzowie ponad 35 tys. sztuk). Cięcie wymusza optymalny wzrost krzewów, co pozytywnie wpływa na intensywność kwitnienia, zdrowie i rozwój roślin (usuwane są bowiem przemarznięte, uszkodzone lub chore pędy). Kolejny bardzo ważny zabieg to spulchnianie ziemi po cięciu. Zdeptana (po zimie) ziemia wymaga napowietrzenia. W trakcie tych zabiegów jeżeli zachodzi konieczność krzewy są także podlewane.

-Wiosna to odpowiedni moment na dosadzanie brakujących lub nowych krzewów róż z gołym systemem korzeniowym, jeżeli krzewy nie zostały wysadzone jesienią. W ciągu całego okresu wegetacji róże wymagają odchwaszczania. Istotnym zabiegiem jest usuwanie dzikich odrostów z podkładek, brak systematyczności w przeprowadzaniu tego zabiegu może zakończyć się całkowitą dominacją podkładki i zamarzaniem części szlachetnej rośliny. Systematycznie należy również usuwać przekwitnięte kwiaty, co skłania rośliny do wytwarzania nowych pędów kwiatowych, zamiast nasion. Niektóre „przekwity” pozostawia się na miejscu, aby wytworzyły nasiona, mogą one być ciekawą ozdobą w okresie jesiennym – dodaje Łukasz Drozd.

Przez cały okres wegetacji róż zwraca się również uwagę na choroby i szkodniki, które systematycznie są zwalczane zaraz, gdy się pojawią. Latem rośliny są regularnie podlewane. (W trakcie podlewania zwraca się uwagę, aby nie zwilżać liści, ogranicza to występowanie chorób). Miejsca pozbawione wilgoci szczególnie przy ciągach pieszych w okresie letnim intensywnie porażane są przez przędziorki.

-Te informacje przydatne są zwłaszcza przy zakładaniu nowych rabat różanych. Jesień maluje liście na odcienie żółci, a pierwsze przymrozki sygnalizują ogrodnikom konieczność zabezpieczenia roślin na zimę. Przycinanie róż rozpoczynamy, gdy temperatury nocami spadają poniżej 0 stopni Celsjusza, a ziemia jeszcze nie jest mocno zmrożona. Zabieg zmniejsza odparowywanie wody w trakcie wysuszających zimowych wiatrów – wyjaśnia nasz rozmówca.

Przycięte krzewy następnie są obsypywane ziemią zgarniętą z ich najbliższego otoczenia, lub dowiezioną w ramach uzupełniania ubytków powstałych w czasie odchwaszczania. Stosowanie dodatkowych zabezpieczeń uzależnia się od pogody. Ostatnie zimy były na tyle ciepłe, że dodatkowe zabezpieczenia mogły by negatywnie wpłynąć na krzewy róż.

Rosarium ma już plany na kolejny sezon. W miarę dostępności odmian uzupełnione zostaną brakujące krzewy róż, a kolekcja wzbogaci się o nowe odmiany.

Komentarze (2):

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

*