Hortensje jak kameleony

Kategorie: Bez kategorii

1

Te cenione ogrodowe krzewy liściaste pochodzą z Azji. Lubią cień żyzną, przewiewna, kwaśną glebę, lekka zmiana pH sprawi, że kwiaty z różowych staną się niebieskie. Zasuszone kwiatostany pięknie ozdobią roślinne kompozycje w mieszkaniach.

Najbardziej popularne są hortensje ogrodowe, drzewiaste, pnące i bukietowe oraz ich liczne odmiany (w warunkach naturalnych gatunki hortensji rosną w Azji Południowej). Hortensja ogrodowa jest krzewem osiągającym do 1,5 m wysokości, ma owalne, gęsto rozmieszczone na łodydze liście, zazwyczaj ciemnozielone, choć u niektórych mogą mieć jasne przebarwienia. Kwitnie od początku lata, aż do pierwszych przymrozków. Kwiaty są zebrane w bardzo ozdobne, kuliste, wypukłe i gęste baldachogrona. Mogą występować w odcieniach zieleni (kwiaty zielono-pistacjowe), bieli, różu i błękitu. Rośliny te chętnie są uprawiane w ogrodach ozdobnych, ale występują też jako kwiaty doniczkowe (wykorzystuje się je do ozdabiania wnętrz kościołów). Suche kwiatostany (np. utrwalone lakierem do włosów) to ciekawa ozdoba domowych kompozycji kwiatowych.

Hortensja ogrodowa jest najpopularniejszym w naszym kraju gatunkiem tej rośliny. Jej krzaczasty pokrój oraz piękno kolorowych kwiatostanów sprawiają, iż jest nierozłącznym elementem wielu dużych ogrodów. Mniejsze odmiany natomiast uprawiane są niejednokrotnie w donicach, dzięki czemu spotykane mogą być też na mniejszych przestrzeniach lub nawet wewnątrz naszych mieszkań.

Hortensje lubią żyzne, próchnicze podłoże, kwaśne (pH wynoszące od 4,5 do 5,5). W zbyt zasadowej ziemi liście odbarwiają się na żółto. Odczyn gleby ma też wpływ na kolor kwiatów hortensji. Przy pH 5,5 będą one bardziej niebieskie, przy pH 6,5 bardziej czerwone. Utrzymując kwasowość pomiędzy tymi poziomami, mamy szansę uzyskać kwiatostany dwukolorowe. Aby to zrobić, stosujemy: torf, kompost korowy, siarczan amonu lub potasu; poziom pH na bieżąco sprawdzamy kwasomierzem!

W pielęgnacji rośliny ważne jest nawadnianie. Hortensja lubi naprawdę wilgotne podłoże. Aby ziemia wokół roślin nie wysuszała się zbyt szybko możemy ściółkować ją korą drzew iglastych (da kwaśny odcień gleby). W polskich warunkach hortensjom mogą zaszkodzić przymrozki, dlatego zimą powinniśmy roślinę przykryć, budując kopczyk z ziemi i kory. Usuwamy też, suche, przekwitłe kwiatostany, uważając, przy tym, by nie uszkodzić pędów, na których w kolejnym sezonie pojawią się kwiaty. Hortensje lubią obfite nawożenie. Niedobór azotu, fosforu, magnezu i żelaza powoduje słaby wzrost i nie zawiązywanie się pąków kwiatowych (stosujemy gotowe, mieszanki przeznaczone specjalnie do tych roślin).

Hortensja bukietowa osiąga wys. do 2 m (choć zdarzają się i okazy osiągające ponad 4 m wysokości). W porównaniu do hortensji ogrodowej jest bardziej odporna na mrozy (nie wymaga okrywania na zimę) i wapienną glebę. Kwitnie na biało, a w miarę przekwitania jej kwiaty różowieją. Ciekawa jest hortensja krzaczasta, a szczególnie jej odmiana wielkokwiatowa „Grandiflora”. Jest to krzew osiągający do 1 m wysokości, posiadający maleńkie gałązki, uginające się pod ciężarem pięknych kwiatów.

Jeżeli chcemy, aby roślina wspinała się po podporach, ścianie altany czy płocie, warto zdecydować się na hortensję pnącą. Jest pnączem mrozoodpornym, które chwyta się podpór za pomocą korzeni czepnych. Potrafi wspinać się do wysokości ponad 10 m i wspaniale prezentuje się owijając pnie wysokich drzew. Nim przystąpimy do posadzenia rośliny pamiętajmy o przygotowaniu podłoża. Powinno być odchwaszczone i głęboko przekopane. Często pnącza sadzone są przy murach, budynkach, gdzie podłoże w ich obrębie jest zbite i pełne różnego rodzaju gruzu oraz kamieni. Musimy podłoże oczyścić z tych „śmieci”, a powstałe braki uzupełnić.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

*