Jesień przebarwia się szkarłatem i pomarańczą

Kategorie: Bez kategorii

1

Jeśli jest ciepło i słonecznie jesienią ogród dalej kwitnie. Można w nim podziwiać dalie, hortensje, astry. Dojrzewają jabłka, gruszki, śliwy, liście przebarwiają się szkarłatem. Można zebrać do bukietu – owoce dzikiej róży, małe dynie. Będą nam przypominać zapach jesieni.

Astronomiczna jesień rozpoczyna się w tym roku 23 września i potrwa do 22 grudnia. Każdy z jesiennych miesięcy pokazuje inną twarz ogrodu. We wrześniu lato już powoli odchodzi i nasz ogród, przygotowuje się do zimowego spoczynku. To czas zbierania warzyw i owoców. Mamy jabłka, gruszki, śliwy, orzechy oraz ogórki, rośliny strączkowe. Po wykonaniu prac porządkowych możemy posadzić cebulowe rośliny wiosenne i iglaki, (rozsady z bryłką ziemi!). Te rośliny lubią swoje towarzystwo i tworzą razem bardzo estetyczne rabaty. Wybieramy półsłoneczne stanowiska i glebę o odczynie kwaśnym (np. z dodatkiem torfu).

We wrześniu wykopujemy lilie, które rosły kilka lat na tym samym miejscu. Cebule sadzi się od razu na nowym stanowisku, lub przechowuje do wiosny w chłodzie przesypane torfem i zapakowane w foliowe torebki. Wykopujemy też z rabat bulwy mieczyków i begonii, (przechowujemy je w skrzynce z suchym piaskiem suchym). Pamiętajmy o zabezpieczeniu skaleczeń fungicydem, (zapobiega infekcjom grzybiczym). Nawozimy trawniki i iglaki. Wybieramy specjalnie przygotowane mieszanki zawierające znikomą ilość azotu, bogate w potas i fosfor. Składniki te korzystnie wpływają na odporność roślin w okresie zimy.

Na tarasie i balkonie nadal podlewamy rośliny, ale znacznie mniej obficie. Zabieramy do domu najbardziej delikatne rośliny w donicach, (najpierw palmy, paprocie i figowce). Balkon warto ukwiecić wielobarwnymi wrzosami (gleba o odczynie kwaśnym, stanowisko słoneczne). Ładnie będą też wyglądać donice z chryzantemami. W domu do skrzynek warto wysiać pietruszkę i seler, z których będziemy mogli korzystać zimą.

W październiku nadal możemy sadzić cebule roślin kwitnących na wiosnę; drzewa i krzewy ozdobne; byliny; zioła oraz warzywa cebulowe. Możemy też wysiewać nasiona kwiatów jednorocznych takich jak chaber, nagietek, ostróżka pospolita. (Musimy to jednak zrobić zanim ziemia nie zamarznie).

-Tworząc rabaty pamiętajmy, że ogród zmienia się zależnie od pory roku. Dlatego warto posadzić iglaki, które nie tracą na zimę liści i są zielone przez cały rok. Jeśli jednak cały ogród byłby tylko zapełniony nimi stworzyłby zbyt nostalgiczny obraz, dlatego warto tę melancholię przełamać roślinami liściastymi, które zmieniając się w ciągu roku ładnie całość ożywią – radzi architekt krajobrazu Henryk Oziembała z Tychów.

W sadzie kończymy zbiory jabłek i gruszek, oraz późnych odmian śliwek i pigwy. Zbieramy grzyby leśne, które dzięki zastrzykom świeżej grzybni możemy wyhodować we własnym ogrodzie.

Przygtowujemy rabaty do zimy. (Część cebul i kłączy może zimować w glebie. Koniecznie wykopujemy natomiast dalie, mieczyki, frezje, fiołki alpejskie i pacioreczniki, które umieszczamy w torfie lub trocinach w piwnicy). Rośliny dwuletnie (malwy, dzwonki, naparstnice i bratki) po pierwszych przymrozkach trzeba okryć gałązkami drzew szpilkowych, suchymi liśćmi lub agrowłókniną. Pamiętajmy, by pod koniec miesiąca wrażliwe na mróz krzewy, (róże, hortensje, powojniki) zakopczykować.

W listopadzie trzeba wygrabić opadłe liście z trawnika i grządek, usunąć suche pędy drzewek owocowych. Zabezpieczyć pnie drzew przed zającami, które lubią zimą obgryzać korę, uszkadzając ją. Potem czeka nas jeszcze zabezpieczenie wszystkich delikatnych roślin przed mrozem, wykonanie kopczyków ziemi wokół pni drzew i wokół krzewów. Wyższe rośliny otulamy matami z tektury lub słomy (nigdy folią), albo kołderkami z białej agrowłókniny. Pamiętajmy o zabezpieczeniu roślin w pojemnikach. Możemy zabrać je do wnętrza domu, osłonić szczelnie pojemnik styropianem i trocinami, lub zakopcować w ogrodzie. Po opadach śniegu unikajmy chodzenia po trawniku, gdyż pod udeptanym, zmrożonym śniegiem tworzą się brunatne plamy. Jeśli na powierzchni trawnika wytworzy się skorupa lodowo – śniegowa, która sprzyja rozwojowi pleśni, musimy lód delikatnie pokruszyć. Jeśli planujemy wiosną założenie nowego trawnika, a ziemia jeszcze nie zamarzła warto przekopać glebę i pozostawić ją w tzw. ostrej skibie (po przekopaniu nie zagrabiać i nie wyrównywać). Pod wpływem mrozu grunt zmięknie, pokruszy się i stanie się bardziej przepuszczalny dla wody. Przy okazji wyginie część chwastów. Dzięki temu wiosenne zakładanie trawnika będzie łatwiejsze.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

*