Feeria kwiatów, mała architektura i… woda

Kategorie: Bez kategorii

SONY DSC

Konkursy na najpiękniejszą posesję, ogród, czy balkon organizuje nie tylko Śląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Częstochowie, ale i gminy, spółdzielnie mieszkaniowe, Rady Dzielnic, ogrody działkowe. A uczestnicy eliminacji prześcigają się w pomysłach na piękną zieleń.

Śląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Częstochowie od lat zwraca uwagę na wygląd posesji, dbanie o środowisko, rozwój agroturystyki. W te trendy wpisują się też inne instytucje i gminy. Np. w katowickiej Spółdzielni Mieszkaniowej „Silesia” od 2012 roku organizuje się konkurs na najładniejsze rabaty przyblokowe i balkony. Liczą się: kompozycja roślinna, różnorodność, pomysłowość, oryginalność. Instytucja Kultury „Katowice Miasto Ogrodów” i współorganizator Polski Związek Działkowców – Okręgowy Zarząd Śląski w tym roku oceniali najbardziej zielone i najlepiej ukwiecone miejsca w dzielnicach Katowic. I miejsce zdobyła Mirosława Kalamala z Rodzinnego Ogrodu Działkowego „Baildon”. (W ogrodzie znalazły się m.in. kompozycje róż, iglaków oraz interesujących bylin). Konkursy, które zachęcają mieszkańców do dbania o otoczenie organizują też gminy. Takie tradycje w naszym regionie mają choćby miasto Bieruń i gm. Mierzęcice w powiecie będzińskim.

W gm. Mierzęcice na uwagę zasługują zwłaszcza ogrody prezentujące wykorzystanie małej architektury (także stawy i oczka wodne), czy zestawienie roślin jednorocznych z bylinami, krzewami i drzewkami owocowymi. Takie kompozycje stworzyli w swoich ogrodach m.in. Helena Białas, Stanisław Klusa, Anna i Tomasz Mikołajewscy, Krystyna Glijer, Hanna Lewandowska, Danuta Pocztowska i Renata Pocztowska-Tobolik oraz Bogusława Zalewska.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

*