Paproć drzewiasta w ogrodzie irlandzkim

Kategorie: Bez kategorii

Tagi: , , , ,

1

Blisko 800-hekatorowy ogród i park „Fota Island” leżący na południu Irlandii prezentuje unikalne rośliny z całego świata. Rosną tu np. palmy, drzewa cedrowe, paprocie drzewiaste. Egzotyczne rośliny dobrze czują się w przyjaznym mikroklimacie.

Na przekór polskiej jesiennej szarudze prezentujemy dziś Naszym Czytelnikom mały fragment „Zielonej Wyspy”, Irlandii. „Fota Island” znajduje się w hrabstwie Cork, na wschodnim brzegu jeziora Lough Mahon. To dawna posiadłość rodziny Smith-Barry (rodzina de Barry pochodzi z Walii, posiadłości w Irlandii otrzymała w XII w.). W XIX w. architekt, Richard Morrison i jego syn Vetruvius Morrison stworzyli obecny gmach „Fota House” z ponad 70 pokojami. Główną siedzibą rodu stał się w 1820 r. Dwór otacza ok. 800 ha terenu, na którym znajduje się teraz m.in. znane na całym świecie arboretum, ogród różany, tarasy; pole golfowe i zoo.

Ogrody „Fota House” zachowały się do dziś w kształcie nadanym mu przez rodzinę Smith-Barry, która doceniła, że panujący tu ciepły i wilgotny mikroklimat (z języka irlandzkiego „fod te” oznacza ciepłą glebę) stworzą dobre warunki do życia dla egzotycznych okazów. Rozwój arboretum i ogrodów zbiegły się w czasie z wielkimi wyprawami w poszukiwaniu ciekawych roślin. Przywieziono tu okazy z całego świata z Azji, Ameryki Południowej i z północno-zachodniego wybrzeża Pacyfiku w Ameryce. Część rosnących tu do dziś drzew i krzewów trafiła do Irlandii w połowie XIX w. za sprawą Johna Smitha – Barry’ego, który zadbał, by drzewa posadzono w odpowiednio zacisznych miejscach. Jedną z ciekawostek jest ogromny cedr japoński, który w 1966 r. miał wysokość 21 m, a obwód pnia wynosił 3,3 m, 20 lat później 23 m wysokości i pień o grubości 3,6 m. Wspaniale prezentuje się wiktoriańska ścieżka paproci drzewiastych (np. gatunki z rzędu olbrzymkowców). W ogrodach można zobaczyć wspaniały zakątek palm, gdzie rosną m.in. Trachycarpus Fortunei (szorstkowiec) Brahea Armata, Chamaerops Humilis Cerifera (palma karłowa), Phoenix Canariensis (daktylowiec kanaryjski), Livistona Decipiens (liwistona), Sabal Minor (palma sabalowa). Nie brak tu także juk ogrodowych np. Yucca Rigida, czy kordyliny australijskiej (popularnych na całym południu Irlandii). Wspaniałe okazy to także tulipanowiec z początku XX wieku, czy Pinus Montezuma z lat 30., ub. stulecia. W centralnej części ogrodów znajduje się staw, otoczony roślinnością bagienną (bambus, gunnera).

Rodzina Smith-Barry prowadziła rejestry gromadzonych tu roślin w XIX i XX wieku. Jej przedstawiciele współpracowali z takimi instytucjami jak National Botanic Gardens Glasnevin w Dublinie, czy Royal Botanic Gardens Edynburgu w Szkocji, biorąc udział w ochronie gatunków zagrożonych.

Ostatnim członkiem rodziny Smith – Barry, który mieszkał w posiadłości była Dorothy Elizabeth Bell (1894-1975), córka Arthura Smith-Barry’ego. Po śmierci Dorothy Bell majątek został sprzedany, dwór i posiadłość popadły w ruinę. Gdy kontrolę nad całym obiektem przejęły University College Cork i państwo, gmachy „Fota House” i oranżerii zostały odrestaurowane, zadbano o ogrody. Obiekty udostępniono zwiedzającym. W latach 80. przygotowano Fota Wildlife Park został otwarty w 1983 roku. Celem inicjatywy było umożliwienie zwierzętom swobodne wędrowanie w naturalnym otoczeniu, blisko publiczności. Żyje tu ok. 70 egzotycznych gatunków z pięciu kontynentów, w tym żyrafy, zebry, gepardy, strusie, małpy. Najnowszy projekt obejmuje świat Azji (w jego ramach powstaną wybiegi dla tygrysów i pand rudych). Zoo prowadzi program ochrony gatunków zagrożonych.

 

Komentarze (2):

  1. Avatar
    Czytelnik z Irlandii

    Fota to moje ulubione miejsce do rodzinnych spacerów. Ciekawy tekst i zdjęcia.
    Pozdrawiam z Irlandii!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

*