Urzekające wrzosowisko…

Kategorie: Bez kategorii

Tagi: , , , ,

1

Wrzosy kwitną w naszych ogrodach od lipca do listopada. Mogą mieć kwiaty białe, różowe, purpurowe. Kuzyn wrzosu – wrzosiec to z kolei cenna roślinna wiosenna. Inny przedstawiciel bylin lubiących podłoże  kwaśne – dabecja także ozdobi nasze rabaty  jesienią.

W warunkach naturalnych wrzos pospolity spotykamy w Europie, Ameryce Północnej, północnej Afryce, Azji, a nawet Australii. Jest rośliną zimozieloną. W ogrodach spotkamy ok. 300 odmian tych roślin. Np. ‘Allegretto’ – ma pojedyncze, purpurowo czerwone kwiaty; ‘Boskoop’ – ma żółte liście i delikatne liliowe kwiaty; ‘Gold Haze’ – to bylina o jasnożółtej barwie liści i białych kwiatach; ‘Long White’ – białe kwiaty i zielone liście. Natomiast ‘Silver Knight’ ma charakterystyczne szaro omszone liście i pięknie kontrastujące z nimi fiołkowe kwiaty, a ‚Anne Marie’ bogate, biało-różowe kwiaty. Wrzosy to bardzo dekoracyjne, typowo jesienne, krzewinki należące do rodziny wrzosowatych o różnej wielkości i pokroju. Najmniejsze z nich nie przekraczają kilku centymetrów wysokości, a najwyższe osiągają nawet 50 cm. Kwitną od końca lipca do listopada. Ogrodowe wrzosowisko możemy urządzić na skarpach, w pobliżu alejek ogrodowych i w pojemnikach. Ładnie prezentują się z roślinami iglastymi, magnoliami, czy w towarzystwie zimozielonych roślin o ozdobnych owocach jak np. ognik szkarłatny. Wrzosy, czasami sztucznie barwione na różne kolory, to wspaniała ozdoba suchych, jesiennych bukietów (gałązki są zdrewniałe). Choć według jednego z przesądów przyniesienie do domu wrzosu sprowadza na rodzinę choroby. Na szczęście te same sadzonki ustawione w pojemniku na zewnątrz to piękne, wdzięczne i sympatyczne rośliny.

Wrzos pospolity jest rośliną leczniczą (działa przeciwzapalnie, przeciwreumatyczne, uspokaja). Stosuje się go też w przemyśle kosmetycznym. Zawiera m.in. cenne olejki eteryczne, krzemionkę i kwasy organiczne. Warto pamiętać, że wrzosy są roślinami miododajnymi. Z jednego hektara wrzosowiska pszczoły mogą zebrać nawet 200 kg miodu. Miód wrzosowy należy do najlepszych miodów kwiatowych, ma konsystencję galaretki i charakterystyczny ostry słodko-gorzki smak oraz brunatno-czerwony kolor.

Wrzośce to bliscy kuzyni wrzosów, choć kilka kwestii je różni. Wrzosy mają łuskowate liście, rosnące na łodydze pod kątem, kwiaty kielichowate. Liście wrzośców są igiełkowate, rosną prostopadle do pędu, a kwiaty są dzbanuszkowate. Wrzosy kwitną od lipca do października, natomiast wrzośce od końca lutego do kwietnia. (Uprawa i pielęgnacja są takie same). W Polsce w naturalnych warunkach rośnie wrzosiec bagienny (ma kwiaty biało-różowe). W naszych ogrodach możemy za to uprawiać wiele gatunków i odmian wrzośców, które kwitną na biało, różowo, fioletowo, purpurowo. Są to odmiany takich gatunków jak np.: wrzosiec krwisty (piękne purpurowe kwiaty), wrzosiec darlejski (ma wysoki pokrój, roślina łatwo może ulec przemarznięciu), wrzosiec rozpierzchły i wrzosiec bagienny). Wrzośce także są roślinami miododajnymi, wykorzystywanymi w medycynie i przemyśle. Z drewna wrzośca drzewiastego robi się fajki.

Wrzosowate lubią stanowiska słoneczne (znoszą również półcień). Wymagają gleby przepuszczalnej, kwaśnej (pH 4,5-5,5), dość wilgotnej, ale nie mokrej. W suche i gorące lata, należy je dość często podlewać. Po przekwitnięciu, krzewinki przycinamy, co powoduje zagęszczenie się roślin i obfitsze kwitnienie. Wrzosy przycinamy dopiero na wiosnę, ponieważ kwitną do późnej jesieni, poza tym dłuższe pędy, pozwalają na lepsze przezimowanie. Wrzosowate są odporne na mróz w polskich warunkach, ale lepiej zabezpieczyć je stroiszem lub białą agrowłókniną.

Inne ciekawe wrzosowate to: brukentalia, dabecja czy kasjopeja. Coraz częściej w polskich ogrodach spotykana jest dabecja kantabryjska lub szkocka. Znakiem rozpoznawczym dabecji są kielichowate kwiaty, które mogą mieć kolor biały bądź fioletowy. Roślina wyróżnia się także drobnymi listkami, które zazwyczaj występują w kolorze zielonym – chociaż możliwe są inne warianty kolorystyczne. Stanowisko słoneczne, wilgotne, ziemia próchnicza o kwaśnym odczynie, suche pędy ścinamy. Kwitnie od lipca do października. Uwaga źle znosi niskie temperatury.

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

*