Krzew o owocach, które płoną jak ogień

Kategorie: Bez kategorii

1

W europejskich ogrodach ognik szkarłatny jest uprawiany od XVII w. To pół zimozielony krzew o pięknych ozdobnych owocach o barwie od żółtej do głęboko czerwonej. Z ogników można formować żywopłoty lub sadzić pojedyncze okazy tych roślin.

Ognik szkarłatny jest bardzo ciekawym gatunkiem jesiennego krzewu należącego do rodziny różowatych. W warunkach naturalnych rośnie na południu Europy oraz w Azji Zachodniej. W europejskich ogrodach jest uprawiany już od XVII wieku. Traktowano go jako roślinę ozdobną i parkową.

Ognik to popularny krzew we współczesnych polskich ogrodach. Ma zwieszające się gałęzie, pokryte cierniami jak śliwa tarnina, z którą jest spokrewniony. Krzew osiąga szerokość do 1,8 m i wysokość do ok. 3 m. Ma zimozielone, lancetowate, na brzegu piłkowane liście. W Polsce jednak przy pierwszym silniejszym mrozie liście brunatnieją. Kwitnie w maju i czerwcu. Kwiaty są białe i „skromne”. Ozdobą ogników szkarłatnych są kuliste owoce, które utrzymują się na roślinie do końca zimy. Mogą być żółte, pomarańczowe, koralowe, lub głęboko purpurowe. Są chętnie zjadane przez ptaki.

Ogniki mogą rosnąć pojedynczo, lub w grupach. Nadają się na żywopłoty. Stanowią ciekawe tło dla bylin, ładnie kontrastują z ciemno zielonymi drzewami i krzewami iglastymi. Można je posadzić również w otoczeniu innym roślin o owocach ozdobnych, np. z „rajską jabłonią”.

Ciekawe odmiany ognika szkarłatnego to: ‘Golden Charmer’ (ma duże, żółte owoce i dość wolno rośnie); ‘Orange Charmer’ (bujnie rosnący krzew o owocach pomarańczowych i ciemnozielonych liściach); ‘Orange Glow’ (szybko i bujnie rośnie, ma także owoce pomarańczowe); ‘Soleil d’Or’ (ma złocistożółte owoce, duże, zebrane w gęste baldachy, ta odmiana jest wrażliwa na mrozy); ‘Navajo’ (odmiana o dużych pomarańczowych owocach i podłużnych, matowych liściach). Odmiana `Fructo Luteo` ma jaskrawo żółte owoce, które gdy dojrzeją stają się jasnożółte. `Kasan` ma owoce pomarańczowo-czerwone. Z kolei `Lalandei` o jaskrawo pomarańczowych owocach szybko rośnie i ma  pędy wzniesione. Najpopularniejszą odmianą jest ‘Red Column’ o czerwonych owocach. Dojrzewają we wrześniu i pokrywają krzew tak obficie, że z daleka przyciąga wzrok piękną płomienną barwą (stąd nazwa rośliny – ognik).

Ognik szkarłatny jest dość łatwy w uprawie. Może rosnąć zarówno w słońcu jak i w półcieniu, jednak na stanowiskach słonecznych lepiej się rozrasta i obficiej owocuje. Lubi miejsca ciepłe, zaciszne, osłonięte od wiatru. Preferuje gleby żyzne, gliniaste lub piaszczysto-gliniaste, zasobne w próchnicę. Sprawdza się w miastach, jest wytrzymały na spaliny. Nie jest też wymagający jeśli chodzi o wodę – wykazuje znaczną wytrzymałość na suszę. (Choć trzeba go intensywnie podlać późną jesienią, by przed zimą roślina zgromadziła odpowiednią ilość wody). Młode sadzonki wymagają osłonięcia na zimę. Aby krzew zachował ładny, zwarty pokrój, można go przycinać. Uwaga ognik szkarłatny jest podatny na zarazę ogniową i parcha jabłoni. Dość łatwo może też przemarzać. Pędy uszkodzone przez silne mrozy należy usunąć.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

*