1

Marzymy o pięknych Świętach Bożego Narodzenia, żeby za oknem skrzył się śnieg, a w domach było wiele światła, które gromadzi bliskich sobie ludzi i żeby było bajkowo. Taki nastrój możemy zbudować odpowiednio ozdabiając dom i ogród.

-W tym roku postawiliśmy we wnętrzach na biel. Z wielu powodów. Nie tylko dlatego, że biel ozdób świątecznych rekompensuje brak śniegu za oknem. Biel jest pełna niewinności, symbolizuje czystość, dążenie do doskonałości, uspokaja, wycisza. W czasie świąt potrzebujemy złapać dystans do codzienności; biel, srebro, szarość te chłodne barwy pozwalają na to doskonale. Od kilku lat wprowadzamy także barwę czarną w grupie świątecznych kolorów, umiejętnie zastosowana pięknie skontrastuje się z barwami jasnymi z chłodnej palety – tłumaczy Ewa Gawęda, dekorator i właściciel „Galerii Romantyczna. Kwiaty&wnętrze” w Katowicach.

I kolejny argument przemawiający za świąteczną bielą – nowoczesne wnętrza utrzymane w chłodnych tonacjach, szarości, bieli i czerni wymagają niecodziennej oprawy świątecznej. Białe mogą być bombki choinkowe, postaci z szopki bożonarodzeniowej, świece, ale i zwierzaki, które całymi stadami wędrują przez świąteczne wnętrza. Białe niedźwiadki sąsiadują z białymi ptakami o grubych czarnych dziobach albo małymi ptaszkami o srebrnych skrzydłach. Do tego ozdoby w formie grzybków i śnieżynki. Efekt? Wspaniała śnieżna, zimowa bajka, która poprawia nastrój.

-W świątecznych wnętrzach nie może zabraknąć światła. Tego naturalnego, które dają płomienie świec, czy kominek, ale i lampek o najróżniejszych kształtach. Nowoczesne oświetlenie ledowe, które elementy kabli przewodzących energię sprowadza do niezbędnego minimum pozwala na wiele możliwości. Np. lampki mogą wyglądać jak błyszczące kropelki światła zawieszone w próżni – dodaje Ewa Gawęda.

Uzupełnieniem pięknego wnętrza powinny być zapachy. Tu najważniejsza jest naturalna choina (mogą to być gałązki jodły kaukaskiej, świerka pospolitego, czy sosny pospolitej albo całe żywe drzewko). Możemy też ustawić ozdobę z pomarańczy i goździków, czy laski cynamonu (należy je potrzeć na tarce, by wydobyć odpowiedni aromat).

-Ozdoby nie muszą tylko stać na komodzie, lub na parapecie okiennym. Na drzwiach zewnętrznych możemy umieścić wieniec adwentowy, który już od progu będzie przypominał nam o zbliżających się świętach. Nad kominkiem, czy na obrzeżach luster też możemy umieścić ozdoby świąteczne – podkreśla Ewa Gawęda.

Dla tych, którym święta nieodłącznie kojarzą się z choinką także przygotowano w tym roku wiele ciekawostek. Tu należy postawić na ciekawe ozdoby choinkowe. Np. w katowickim markecie IKEA można znaleźć bombki – puchate, wełniane kule (odcienie szarości), kule z wikliny lub słomy, albo koronkowe serduszka i bałwanki.

W czasie świąt ozdabiamy także ogród. Markety budowlane np. „Praktiker”, „Obi”, czy „Leroy Merlin” prześcigają się w ofertach zewnętrznego oświetlenia ledowego (różne kolory) w formie Mikołajów, reniferów, czy bałwanków.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

*