Zimowy ogród nie zasypia

Kategorie: Bez kategorii

Tagi: , , , , ,

1

Wbrew obiegowej opinii nasz ogród zimą nadal jest pełen życia i znajdziemy w nim dla siebie sporo pracy. Osłaniamy rośliny przed chłodem, porządkujemy narzędzia, karmimy ptaki. W styczniu i lutym zakwitną pierwsze krzewy i byliny: oczary, wrzośce i leszczyny.

Zima astronomiczna wyróżnia się tym, że dzień jest krótszy od nocy. W tym roku zaczęła się ona dokładnie 22 grudnia, czyli w najkrótszym dniu roku, a skończy 20 marca 2016 roku. W odróżnieniu od zimy astronomicznej, początek tej kalendarzowej wypada zawsze w tym samym dniu – 22 grudnia. W 2015 roku początek zimy kalendarzowej i astronomicznej wypadł więc w tym samym dniu. Zima kalendarzowa skończy się 21 marca 2016. Osoby, które nie mogą doczekać się wiosny, powinny pamiętać, już „święta Agnieszka wypuszcza skowronka z mieszka” (21 stycznia), rychły koniec zimy wróży też 12 marca, gdy imieniny obchodzi Grzegorz („Na św. Grzegorza idzie zima do morza”.

W grudniu w domu pięknie możemy wyeksponować gwiazdę betlejemską (poinsecję czyli wilczomlecza nadobnego), o białych, kremowych, morelowych, czerwonych lub różowych podsadkach. Kwiaty tej rośliny, pochodzącej z Meksyku i Gwatemali to kilkumilimetrowe pręciki, ozdobą są przekształcone barwne liście (podsadki). Zimowe wnętrza mogą być ozdabiać też upędzone cebulki amarylisów, żonkili, czy hiacyntów. Jeśli chodzi o inne rośliny doniczkowe pamiętajmy, że większość z nich przechodzi zimą w stan spoczynku, przede wszystkim ograniczamy więc podlewanie (nie rezygnujemy jednak ze zraszania liści). Zbyt wysoka temperatura i suche powietrze w mieszkaniach z centralnym ogrzewaniem sprzyjają rozwojowi szkodników. (Jeśli zobaczymy ślady zmian grzybowych lub insekty, powinniśmy szybko zareagować).

Także w zimowym ogrodzie mogą pojawić się kwiaty. Ciemiernik biały zakwita przed Bożym Narodzeniem, jego kuzyn ciemiernik cuchnący w marcu, a ciemiernik czerwonawy w lutym. W styczniu pojawiają się kwiaty oczarów (np. oczaru pośredniego, omszonego, wirginijskiego) i wczesne odmiany wrzośców. Na uwagę zasługują też inne krzewy i drzewa, które nie boją się chłodu: leszczyna pospolita, dereń jadalny, czy wiśnia drobnokwiatowa.

Generalnie najzimniejszym miesiącem roku jest styczeń. Pamiętajmy o sprawdzeniu zabezpieczeń roślin przed mrozem. Okrycia wykonuje się z białej agrowłókniny, tektury, mat słomianych czy gałązek drzew iglastych (stroiszu). Warto zadbać o dzikie zwierzęta. Jeśli będziemy dokarmiać dzikie ptaki (np. sikorki), one w sezonie odwdzięczą nam się zjadając owady. Zające, czy sarny możemy dokarmiać wykładając siano i warzywa, wtedy nie będą obgryzać kory drzew owocowych.

W sadzie zimą trzeba obielić wapnem pnie drzew i krzewów owocowych, by słońce nie uszkodziło ich kory. Przycinamy też gałęzie drzew, miejsca większych cięć smarujemy maścią przeciwbakteryjną. Jeśli spadnie śnieg usuwamy jego nadmiar z gałęzi roślin iglastych, gdyż pod wpływem nadmiernego obciążenia mogą się połamać, jeśli pozwala na to aura (gleba nie jest zmarznięta) można sadzić nowe rośliny. Pamiętajmy też, by nie deptać pokrytego śniegiem i lodem trawnika, bo w tym miejscu trawa będzie gnić i trudno będzie ją wiosną zregenerować. Uwagi wymagają przechowywane w domu cebulki, bulwy i kłącza. Jeśli zauważymy objawy choroby musimy je szybo wyrzucić, by nie zaraziły innych.

-W styczniu możemy już rozpocząć planowanie nowych upraw. To dobry czas na spokojne, przemyślane zakupy. Personel sklepów jest nam w stanie udzielić wyczerpujących informacji o nowych gatunkach, odmianach, warunkach uprawy i wymaganiach roślin. Jeżeli planujemy samodzielne przygotowanie nowych sadzonek warzyw i kwiatów z nasion, pamiętajmy, że np. w przypadku pomidorów, papryki, begonii, pelargonii, czas potrzebny do wyhodowania roślin to ponad dwa miesiące. Możemy wykorzystać do przygotowania sadzonek pudełka po jogurtach i śmietanie, albo mini doniczki torfowo-celulozowe, które potem możemy umieścić w ziemi razem z sadzonką. Popularne są też tzw. multiplaty czyli paletki rozsadowe wielokrotnego użycia wykonane z plastiku — tłumaczy Sławomir Gromada, właściciel centrum ogrodniczego w Czeladzi.

W lutym, gdy dni stają się coraz dłuższe, a przyroda przygotowuje się powoli do wiosny, wysiewamy nasiona kwiatów jednorocznych i warzyw do pojemników. Dbałości wymaga trawnik. Pod koniec lutego możemy rozsypać na murawie wapno, gdy tylko się ociepli, trawa zacznie ładnie rosnąć. W marcu cieszymy się pierwszymi oznakami wiosny, zakwitają bowiem przebiśniegi i krokusy. Pięknie prezentują się forsycje. Jeśli jest ciepło możemy już wykonywać większość prac wiosennych. Zdejmujemy osłonki ochronne, nawozimy glebę. Brak liści na drzewach pozwala nam na łatwiejszą walkę ze szkodnikami.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

*