Te owoce wabią ptaki, kuszą kolorami

Kategorie: Bez kategorii

Tagi: , , , , , , , , , , , ,

1

Drzewa i krzewy, których owoce zimą pozostają na gałęziach, nie tylko stanowią stołówkę dla kosów, jemiołuszek, czy gilów, ale i pięknie ozdabiają nasz ogród. Dlatego warto posadzić w ogrodzie ligustr, berberys, jarząb, śnieguliczkę, czy ognika.

Owoce roślin, którymi odżywiają się dzikie ptaki (pozostające w Polsce w okresie zimowym), to przede wszystkim te długo utrzymujące się na gałęziach. Większość ptaków lubi głóg jedno i dwuszyjkowy, dziką różę. Rajskie jabłonie, berberysy, irgi, jarzębiny oraz jabłonie z późno dojrzewającymi owocami będą świetną spiżarnią na ciężki zimowy czas dla drozdów, kosów, kwiczołów, dzwońców czy jemiołuszek. Ale nie tylko. Jemiołuszki lubią też śnieguliczkę, kosy chętnie zjadają owoce berberysu, gile ligustru.

Przyjrzyjmy się roślinom najbardziej lubianym przez ptasich gości.

Bardzo popularny ligustr pospolity to krzew, często pojawiający się w zieleni osiedlowej jako żywopłot. Na końcach pędów tworzy on czarne, błyszczące owoce (średnicy 0,6-0,8 cm) zebrane w stożkowate grona długości około 4-6 cm. Dojrzewają one na przełomie września i października i długo pozostają na roślinie (często aż do wiosny) stanowiąc pokarm dla ptaków.

Kolejne to irgi np. pozioma, choć istnieje wiele ładnych gatunków i odmian tej rośliny. Wszystkie dają małe, kuliste owoce (zazwyczaj koloru czerwonego), które długo utrzymują się na gałązkach. Krzewy te są dość tolerancyjne w stosunku do stanowiska pod względem nasłonecznienia i podłoża. Berberys Thunberga to bardzo pospolity krzew, stosowany głównie na żywopłoty i szpalery, staje się wyjątkowo pożądany przez zwierzęta w okresie zimowym ze względu na długo utrzymujące się na nim owoce.

Bez czarny należy do krzewów osiągających trzy metry wysokości. Jest niewymagający w stosunku do podłoża i dobrze rośnie na słońcu oraz w półcieniu. Czarne owoce zawierające witaminę A, B i C wykorzystywane są również do obniżania gorączki. Bardzo atrakcyjne odmiany tego gatunku to ‘Aurea’ – o żółtozielonej barwie liści oraz ‘Plumosa Aurea’ – dodatkowo o mocno powcinanych liściach.

Rokitnik wąskolistny tworzy krzewiaste zarośla o wysokości 3–6 m, dobrze rośnie na ubogich glebach, zarówno w słońcu, jak i półcieniu, a jego pomarańczowe i soczyste owoce zawierają wiele witamin i pożywny olej.

Śnieguliczka Doorenbosa tworzy białe kuliste owoce, średnicy około 1 cm (u niektórych odmian owoce są większe), długo zdobiące krzewy – zwykle do pierwszych silnych mrozów, niekiedy dłużej (nawet przez całą zimę). Gatunek ten wspaniale prezentuje się na ciemnym tle, wówczas dobrze wyeksponowane są białe owoce, pozostające na bezlistnych pędach. Najbardziej popularną odmianą o dużych i licznych owocach jest `White Hedge`.

Jarząb pospolity dobrze znana wszystkim jarzębina, to niewielkie drzewo, które ma kilka ciekawych odmian; o pokroju kolumnowym – ‘Fastigiata’ czy płaczącym – ‘Pendula’. Dekoracyjne owoce o dużej zawartości witaminy A, E, C, P i K pojawiają się jesienią i natychmiast przyciągają ptactwo, (kosy, kwiczoły oraz jemiołuszki). Drzewo ma małe wymagania glebowe, preferuje stanowisko słoneczne i jest w pełni odporne na mróz.

Cis pospolity jest wiecznie zielonym krzewem lub niskim drzewem należącym do rodziny cisowatych. Jest to gatunek iglasty, którego szpilki są ciemnozielone i lśniące z wierzchu, od spodu jaśniejsze, matowe, płaskie, ostro zakończone na szczycie. Cis jest rośliną dwupienną – kwiaty żeńskie i męskie rozwijają się na różnych osobnikach. Nasiona cisów ukryte w kulistych czerwonych osnówkach na egzemplarzach żeńskich dojrzewają od sierpnia do września. Utrzymują się na pędach do zimy, dzięki czemu służą jako pokarm dla ptaków (m.in. kowalik, rudzik).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

*