1

Chyba żadna inna z roślin doniczkowych nie cieszy się taką popularnością jak gatunki i odmiany storczykowatych. Ich kwiaty zachwycają kształtem, barwą i zapachem. Najpopularniejsze są falenopsisy, ale na uwagę zasługuje też dendrobium, czy cymbidium.

Storczyki mają mięsiste, zielone liście, spomiędzy których wyrastają zgrubiałe łodygi. Na ich szczycie pojawia się od kilku do kilkudziesięciu kwiatów o różnych kolorach i kształtach. Storczykowate (Orchidaceae) są najliczniejszą rodziną wśród roślin nasiennych. W naturze orchidee rosną niemalże wszędzie, za wyjątkiem regionów podbiegunowych i pustynnych. Znajdziemy je w mongolskiej tundrze, całej Azji, Ameryce Środkowej i Południowej.

-Botaniczna rodzina storczykowatych liczy niemal 750 rodzajów, 10-30 tysięcy gatunków i ponad 70 tysięcy mieszańców oraz roślin uprawnych. Nic więc dziwnego, że stanowią one 10 proc. wszystkich roślin kwiatowych na świecie – wylicza Sebastian Wicher z katowickiego marketu budowlanego i ogrodniczego.

W naszych domach mogą rosnąć też inne gatunki i odmiany storczyków, dendrobium – wytwarza najczęściej sporą liczbę drobnych kwiatów; cymbidium (duże trójkątne kwiaty), katleja (Cattleya ma kwiaty pachnące, mięsiste i długotrwałe); okazałe Coelogyne; Psyhopsis o charakterystycznych pazurkach wznoszących się nad dolnymi płatkami. Na uwagę zasługują też Sabotek (pantofelek Venus, nazwany tak z powodu kształtu kwiatu), czy Vanda o atramentowych kwiatach i wiszących w powietrzu korzeniach i lisciach. (Zależnie od gatunku, czy odmiany storczyki lubią miejsca mniej lub bardziej wilgotne, dlatego niektóre muszą być trzymane w specjalnie do tego przeznaczonych orchidariach).

-Nawet popularne falenopsisy, czy dendrobia są jednak wyjątkowo ozdobne. Nadają się prawie do każdego wnętrza. Wspaniale wyglądają samotnie na parapecie, jak również w towarzystwie innych kwiatów. Są idealnym prezentem na różne okazje. Będą dobrze się prezentować zarówno na stylowej drewnianej XIX-wiecznej komodzie jak i na surowej betonowej ścianie nowoczesnego loftu – tłumaczy Tomasz Janik, współorganizator dorocznych wystaw „Dni Orchidei” w sosnowieckim „Egzotarium” (pomysłodawcą i gospodarzem cyklu jest Sosnowieckie Koło Miłośników Orchidei), projektant wnętrz i ogrodów z centrum ogrodniczego w Zawierciu.

Storczyki charakteryzuje różnorodność kształtów i wielkości. Najmniejsze osiągają wielkość łebka od szpilki zaś największe mogą mieć średnicę kwiatów nawet 50 cm. Niektóre odmiany mają pojedyncze kwiaty, inne długie pędy z kilkoma kwiatostanami, tworzące zwisające grona lub zbite kłosy. Wielość kolorów, często występująca nawet na płatkach tego samego kwiatu w postaci nakrapianych wzorów, żyłkowatych, czy pasiastych kusi miłośników roślin fascynującą różnorodnością. Prawidłowy wzrost oraz częste kwitnienie storczyków uzależnione są od podłoża, odpowiedniego usytuowania roślin i wreszcie od systematycznego wzmacniania storczyków.

-Storczyki lubią stanowiska słoneczne, ale uważajmy, by rozgrzana tafla okna nie poparzyła roślin. W większości są one dość odporne na czynniki zewnętrzne. Warto podlewać je jednak wodą przegotowaną i uważać, by nie doprowadzać do przesuszenia podłoża. Najpopularniejsze falenopsisy rosną w przezroczystych pojemniczkach, które w całości umieszczamy w osłonkach, np. ceramicznych – dodaje Sebastian Wicher. -Wyróżniamy Phalaenopsisy fioletowe, białe, kremowe, żółte, różowe, dwukolorowe nakrapiane, bądź prążkowane.

Przy odpowiedniej hodowli falenopsisy (Phalaenopsis, czyli ćmówka), mogą zdobić okna domów przez cały rok. Aby tak było warto stosować preparaty wzmacniające. Nawóz do storczyków powinien zawierać azot, fosfor, potas, które są najistotniejsze dla pobudzenia kwitnienia tych roślin. Dodatkowo powinien być zaopatrzony w mikroskładniki rozpuszczalne w wodzie odpowiadające za wzrost orchidei, takie jak bor, miedź, żelazo, mangan, molibden czy cynk.

-Stosowanie nawozu jest możliwe przez cały rok, z częstotliwością raz na dwa tygodnie 5 ml na 1 litr wody. Przed nawożeniem należy zapoznać się z wymaganiami poszczególnych okazów. Ważne jest, aby pamiętać, że nawozy stosujemy wyłącznie w fazie wzrostu rośliny, a nie podczas jej spoczynku. Nie powinno nawozić się storczyków tuż po przesadzaniu oraz nie stosować preparatów na suche podłoże – wyjaśnia Przemysław Purchalski, przedstawiciel producenta nawozu do storczyków.

Kupując orchideę warto dokładnie obejrzeć całą roślinę, sprawdzić czy liście są silne i zdrowe, a korzenie są szare i mają zielone lub czerwone młode końce. Z reguły, storczyki wystarczy przesadzać raz na dwa lata – najlepiej robić to w okresie wzrostu rośliny. Może ona wtedy wykształcić korzenie, które w ciągu roku zdołają przeniknąć przez nowe podłoże. Wyjątkiem od tej reguły jest konieczność przesadzenia rośliny gdy podłoże porosną glony, korzenie ulegną zasoleniu, zaczną gnić lub doniczka jest zbyt mała. Koniecznie musimy roślinę przesadzić też, gdy pojawią się szkodniki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

*