1

To trudny czas dla miłośników ogrodów, już czuje się wiosenny powiew, ale to jeszcze zdecydowanie nie wiosna. Choć pylą leszczyny, kwitną stokrotki, pojawiają się bazie, nadal zima nie odpuszcza. Możemy jednak stworzyć własny ogród na parapecie okna.

Przełom lutego i marca przynosi dłuższe dnie, większą ekspozycję słoneczną, nieco wyższe temperatury. Na drzewach widoczne są pąki, na wierzbach są bazie, kwitną leszczyny. Na jeszcze zbrązowiałych trawnikach pojawiają się pierwsze stokrotki i pierwiosnki. No i kopczyki ziemne kretów.

-Co możemy zrobić w tym czasie, by przybliżyć się do wiosny? Wbrew pozorom mamy wiele pracy. W marcu do skrzynek możemy wysiewać pomidory, papryki, bakłażany na rozsadę. Najlepiej postawić je później w widnym miejscu, by po „Zimnych ogrodnikach” można je było przenieść do gruntu. Do doniczek możemy posadzić cebulkę dymkę, (takie cebulki są już dostępne w sklepach) posiać zioła takie jak bazylia, czy tymianek, by cieszyć się ich smakiem w kanapkach, czy sałatce. Warto założyć własną uprawę kiełków w kiełkownicy, np. rzodkiewki, brokuła, czy kapusty – wyjaśnia Paweł Wieczorek z katowickiego marketu ogrodniczego „Obi”.

W połowie marca można sadzić do skrzynek bulwy: begonii, dalii i paciorecznika. Dzięki temu skrócimy ich czas wzrostu i jeszcze w tym sezonie będziemy cieszyć się pięknymi kwiatami. (Do ogrodu przenosimy je po ostatnich majowych przymrozkach, wspaniale rozkwitłe). Prawdziwym hitem są jednak amarylisy. Jeśli kupimy i posadzimy teraz cebulki, za ok. 6-8 tygodni będziemy mieć kwiaty (w kształcie kielichów), których średnica może dochodzić nawet do 20 cm średnicy. Jest to jedna z roślin o największych kwiatach na świecie. Cebule także nie są małe, mogę mieć średnicę nawet ok. 10 cm. Muszą bowiem zmagazynować wodę i substancje odżywcze dla całkiem sporej rośliny. Łodyga dorasta do wysokości 40-60 cm (liście są długie, sztywne, intensywnie zielone). Najpopularniejsze odmiany amarylisów o dużych kwiatach, to – o purpurowych kwiatach „Hercules”, o kwiatach biało-czerwonych „Clown”, o białych kwiatach „Christmas Gift”, czy kwitnący jasno czerwono „Red Lion”.

-Amarylisy nie lubią nadmiaru wilgoci. Dlatego podłoże musi być przepuszczalne, żyzne, na dnie doniczki układamy warstwę keramzytu. Doniczka powinna mieć też w dnie otwór, by nadmiar wody mógł zostać usunięty. Roślinę ustawiamy w domu w słonecznym, ale chłodnym miejscu. Pamiętamy o regularnym podlewaniu i nawożeniu, np. przetworzonym obornikiem. Amarylisy kwitną intensywnie, ale krótko ok. 3 tygodnie. Gdy na dworze jest odpowiednio ciepło, możemy wystawić je na taras, lub do ogrodu. Po przekwitnięciu obcinamy uschłe pędy kwiatowe. Liście pozostają ozdobą. We wrześniu roślina przejdzie w stan spoczynku, cebulę przechowujemy w chłodnym, ciemnym miejscu, do kolejnego sezonu – dodaje Paweł Wieczorek.

Przedwiośnie to także czas planowania przyszłego sezonu wiosenno-letniego w ogrodzie. O tej porze roku możemy już kupić nasiona kwiatów jednorocznych i warzyw, cebulki mieczyków, narzędzia ogrodnicze itp. I to w wielkim wyborze.

Możemy przygotować sobie również własny domowy ogród na parapecie okna. Można kupić albo gotowe już rozkwitłe cebulki hiacyntów, żonkili, czy krokusów, albo posadzić samemu do doniczek te rośliny, a następnie przenieść je do gruntu po przekwitnięciu (ponownie zakwitną w kolejnym sezonie). Ładnie będzie też wyglądać okno ukwiecone pierwiosnkami w doniczkach, które także mogą trafić potem do ogródka. Jeśli lubimy kwitnące kwiaty domowe, parapet może zostać ukwiecony fiołkami alpejskimi (cyklamen perski), czy kalanchoe. Przydadzą się też zabawne ogrodowe figurki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

*