Targowa wiosna dla ogrodów

Kategorie: Bez kategorii

1

Nie wyjeżdżając poza region możemy poznać najnowsze trendy aranżacji ogrodów, nowości roślinne, nowe narzędzia, czy bardzo lubiane grille ogrodowe. Za nami targi w Sosnowcu i Bielsku-Białej. W maju zaprasza „Święto Kwiatów” w Parku Śląskim i „Ogrody Daisy” w Pszczynie.

W Sosnowcu na terenie targów „Expo Silesia” po raz pierwszy w tym roku połączona została tematyka budownictwa i ogrodów. Dlatego też zmienił się termin wydarzenia. („Targi Działki i Ogrody” podobnie jak budowlany „Sibex” odbyły się w kwietniu). Zaprezentowano architekturę ogrodową, narzędzia i sprzęt, wyposażenie oczek wodnych oraz rośliny. Pojawiły się więc m.in., róże (np. miniaturowe, wielkokwiatowe, rabatowe i pnące), byliny, cebulki kwiatów, drzewka i krzewy.

-Myślę, że w tym roku, prawdziwym hitem są drzewka owocowe o pokroju kolumnowym. Pąki kwiatowe oraz owoce są osadzone tuż przy samym pniu, nie na rozwiniętych gałęziach, co bardzo ciekawie wygląda. Do tego drzewko jest nie wyższe niż 1,5 metra i ma rozpiętość ok. 2,2 m. Zajmuje więc, mało miejsca w ogrodzie i jeszcze dostarcza smacznych owoców. Taki pokrój mogą mieć jabłonie, grusze, brzoskwinie. Drzewka i krzewy owocowe z powrotem szturmem wkraczają do naszych ogrodów. Mają ładny wygląd, są odporne na choroby, lubią piaszczystą glebę, z którą mamy do czynienia w większości na terenie Zagłębia, Śląska, Podbeskidzia i regionu częstochowskiego. No i hodując je możemy cieszyć się smakołykami wprost z drzewka – wylicza Agnieszka Krupińska z gospodarstwa szkółkarskiego w Karniowie w woj. małopolskim, uczestnik targów w Sosnowcu.

Oferta drzew i krzewów owocowych jest teraz na rynku naprawdę bogata. Co istotne, rośliny pełnią też funkcje ozdobne, mają ładny pokrój, ciekawie kwitną, a jesienią ich liście przebarwiają się kolorowo, lub są zimozielone jak u jagody kamczackiej. Możemy kupić różne odmiany rajskiej jabłoni, świdośliwę, borówki amerykańskie, jagodę kamczacką, jagody goji (która właśnie robi wielką karierę jako roślina lecznicza). Piękną i ciekawą rośliną jest też egzotyczny cytryniec chiński (ozdobne pnącze), z którego owoców przyrządza się cenne dla organizmu człowieka drzemy i nalewki. Inne ciekawostki to np. porzeczka krwista, rokitnik, czy kiwi.

Z kolei Dorota Białek z Opola przedstawia w czasie targów swoje „Ceramiczne ogrody”, ozdobne figurki zwierząt oraz rośliny wykonane z odpornej na działanie wilgoci, wysokiej temperatury i chłodu ceramiki szkliwionej.

-Moje margerytki, maki i róże mogą pozostawać w ogrodzie także zimą, gdy naturalna zieleń liści zamiera. Np. pięknie oszronione główki czerwonych maków to stuprocentowa ozdoba rabaty w chłodne grudniowe poranki. Każdy przedmiot wykonuję ręcznie, każdy jest więc oryginalny i niepowtarzalny. Staram się, by każda z moich ozdób niosła jakąś historię, dobrą energię. Koty, ryby, ptaki uśmiechają się, a kwiaty zawsze zachowują ładne kolory. Warto, więc wpleść je w aranżację tarasu, balkonu, czy przydomowej rabaty – podkreśla artystka, która na co dzień… pracuje jako ekonomista.

W czasie targów branży ogrodowej w naszym regionie nie brak też małej architektury, grillów i pieców ogrodowych. Choćby takich jak te wykonywane z gliny. (Piece mają ciekawe pękate kształty). Podobne używane są w Indiach oraz innych regionach południowej Azji, opala się je węglem drzewnym lub drewnem. Zazwyczaj opieka się w nim różne gatunki mięsa wcześniej marynowane, a także owoce morza i warzywa. Ze względu na wysoką temperaturę i krótki czas pieczenia, przygotowywane dania są chrupkie i soczyste. Aby podkreślić jak popularny jest obecnie temat grillowania w ogrodzie w Bielsku-Białej X Międzynarodowe Targi Ogrodnicze „Twój Ogród” 2016 połączono w tym roku z otwarciem sezonu grillowego.

Warto pamiętać, że targowa wiosna w pełni i jeszcze sporo przed nami! W terminie od 13 do 15 maja 2016 roku zaprasza Park Śląski w Chorzowie na kolejną edycję corocznego wiosennego „Święta Kwiatów”. (Czynne w godz. od 10 do 19, dla zwiedzających wstęp wolny). Każdy, kto szuka inspiracji w zagospodarowaniu swojego ogrodu, tarasu czy balkonu, albo nowych pomysłów na nasadzenia, znajdzie tu coś dla siebie. Asortyment zaprezentuje kilkudziesięciu hodowców roślin z całej Polski. Jak co roku w strefie zdrowej żywności pojawią się miody z lokalnych pasiek, wytwórcy serów oraz stragany z ekologicznymi towarami. Impreza odbędzie się na dawnych terenach wystawienniczych Parku Śląskiego przy al. Głównej. Od ponad 50. lat w dawnym WPKiW organizowana była „Wystawa Kwiatów i Ogrodów”, w latach 70. była to pionierska i największa impreza tego typu w Polsce. „Święto Kwiatów” (towarzyszy mu kiermasz) kontynuuje ten projekt. Można tu nie tylko kupić rośliny, ale i zapoznać się z aktualnymi trendami w ogrodnictwie, wziąć udział w warsztatach florystycznych. Organizatorzy przewidzieli też wiele atrakcji dla dzieci, w tym warsztaty nasadzania klombu.

Od 14 do 22 maja odbywa się też „Święto kwitnących azalii” w szkółce „Pudełek” w Pisarzowicach k. Bielska-Białej. W czasie weekendu od 20 do 22 maja tego roku rynek i starówka w Pszczynie zamienią się w „Ogrody Daisy 2016”. Swoją nazwę wydarzenie zawdzięcza ikonie miasta i jego najsłynniejszej mieszkance, angielskiej arystokratce Marii Teresie Oliwii Cornwallis – West, zwanej Księżną Daisy. (W ub. roku znalazło się tam ok. 10 tys. sadzonek roślin, a imprezę odwiedziło wówczas kilka tysięcy turystów). Także Śląskie Targi Wnętrz „HOME & GARDEN 2016” zaplanowano 21 i 22 maja. Odbędą się w Gliwicach w hali sportowej Politechniki Śląskiej (godz. 10-18). Kolejna edycja Międzynarodowej Konferencji Zieleń Miejska Katowice odbędzie się 9 i 10 czerwca (Miejski Dom Kultury Bogucice – Zawodzie). Będą jej towarzyszyć także Mistrzostwa Polski we Wspinaczce Drzewnej.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

*