Storczyki, sukulenty i… kajman okularowy

Kategorie: Bez kategorii

Tagi: , , , ,

1

Sosnowieckie „Egzotarium” ma przedwojenne tradycje. Obiekt i pobliski park to lubiane przez mieszkańców regionu miejsce. Zobaczymy tu sukulenty i palmy. Nie brak też gadów, ryb i ptaków egzotycznych, a raz w roku obiekt zakwita tysiącem orchidei.

Ogród Botaniczny „Egzotarium” w obecnym kształcie oddano do użytku w 1956 roku. Obiekt zlokalizowany jest na terenie parku miejskiego im. Leona Kruczkowskiego. Usytuowany jest wśród drzew przy głównej alejce prowadzącej od ul. Piłsudskiego w Sosnowcu w kierunku rzeki Brynicy. Warto jednak pamiętać, że jeszcze w latach 30. było to lubiane miejsce spacerów mieszkańców. Istniał tu ogród botaniczny i palmiarnia. W czasie II wojny światowej zostały jednak doszczętnie zniszczone. Minizoo ze zwierzętami i ciekawą roślinnością zrekonstruowano w latach 1954–1956. Stało się lubianą placówką dydaktyczną.

Obecnie obiektem opiekuje się Miejski Zakład Usług Komunalnych w Sosnowcu. Przez cały rok „Egzotarium” jest udostępniane zwiedzającym. Rocznie pojawia się tu ok. 25 tys. osób. Od lat placówka jest gospodarzem dorocznych „Dni Orchidei”. Ich organizatorem jest Sosnowieckie Koło Miłośników Orchidei, które ma tu zresztą swoją siedzibę. Koło skupia ok. 20 osób z całego woj. śląskiego.

-Wystawy organizujemy od 15 lat. Początkowo dwa razy w roku, teraz tylko na wiosnę. Bardzo się cieszymy, że storczyki stały się tak lubianym i popularnym kwiatem doniczkowym w Polsce i regionie. Wybiera się nie tylko popularne phalenopsisy, ale i cymbidium, czy dendrobium. Generalnie radzę wszystkim hodowcom, by po prostu nie bali się orchidei. Nie są trudne w uprawie. Wystarczy dbać o odpowiednie podlewanie. Podlewamy porządnie, potem doprowadzamy do przesuszenia i znów podlewamy i przesuszamy. Nadmiar wilgoci jest szkodliwy. Podlewamy w naszym regionie wodą z kranu. Nawozimy od wiosny do jesieni, i raczej nie przesadzamy, bo tego stanowczo nie lubią. Dobrze im służy światło, ale rozproszone – wylicza Beata Biała, założycielka i prezes Sosnowieckiego Koła Orchidei.

W tym roku na wystawie pokazano ciekawe odmiany botaniczne storczyków. Były orchidee z rodzaju cattleya, czy Vanda, sabotki, cymbidium, dendrobium. Nie zabrakło też phalenopsisów. Storczyki ładnie wpisują się w prezentowane w „Egzotarium” na stałe rośliny.

W Sosnowcu można zobaczyć rośliny żyjące na stałe w amerykańskich i azjatyckich tropikach, w klimacie śródziemnomorskim i na wyspach oceanicznych. Znajdziemy tu m.in. draceny, filodendrony, bromelie, palmy (np. palma daktylowa), fikusa dębolistnego, opuncje. Egzotyczne rośliny zielne reprezentują dekoracyjne kliwie czy anturium. Ciekawe są także liany, czy takie pnącza jak pieprz długi. Formacje klimatu pustynnego i półpustynnego reprezentują: sukulenty, wilczomlecze, aloesy.

Najmłodszych cieszy obecność zwierząt. Stała ekspozycja obejmuje głównie ryby i gady. Szczególnie cenna jest kolekcja egzotycznych ryb akwariowych, obejmuje ona około 40 gatunków. Najbardziej lubiane przez zwiedzających są ryby należące do rodziny pielęgnic. Faunę gadów reprezentuje tu około 15 gatunków, w tym: krokodyl nilowy, kajman okularowy, boa tęczowy, pyton tygrysi i siatkowy, 6 gatunków żółwi. Nie brak też różnych gatunków ptaków.

Budynek „Egzotarium” ma przejść w najbliższym czasie modernizację. Nowy obiekt będzie większy i o nowoczesnej bryle. Zaplanowano np. przeszklony dach w kształcie koron palm. Prace mają ruszyć w przyszłym roku.

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

*