1

Kosaćce czyli irysy mogą rozmnażać się poprzez kłącza lub cebulki, zależnie od gatunku. Niektóre najlepiej rosną przy oczkach wodnych, inne nie. Łączy je piękny kształt wielobarwnych kwiatów, i wymagania: stanowisko słoneczne oraz żyzne gleby. I słodki zapach.

Irysy (kosaćce), reprezentuje ponad 300 gatunków bylin kłączowych i cebulowych, kwitnących od wczesnej wiosny do lata. Wszystkie wymagają stanowiska słonecznego i ciepłego oraz żyznych gleb o obojętnym odczynie pH. Część z nich doskonale sprawdzi się jako rośliny szuwarowe wokół oczek wodnych, inne lepiej czują się w towarzystwie bylin lubiących suche stanowiska. Czasami pojedyncze kępy irysów mogą stanowić wspaniałą ozdobę trawnika.

Niegdyś bardzo w Polsce popularne, (także jako rośliny hodowane na kwiaty cięte), ostatnio straciły na znaczeniu, a szkoda bo potrafią pięknie zdobić skalniaki, trawnik, czy oczko wodne. Generalnie sadzi się odmiany kilku gatunków. Kosaćce bródkowe (grupa roślin kłączowych) mają bardzo duże wielobarwne kwiaty, których płatki mogą mieć ciekawe zestawienia kolorystyczne. U wielu odmian brzegi płatków mają kontrastowo zabarwione obwódki, są pofalowane lub fryzowane. Rośliny kwitną od końca kwietnia do lipca. (to ta grupa najintensywniej pachnie… cukierkami toffi i wanilią). Liście są miętowo zielone o podłużnym kształcie. Ciekawe odmiany: ‚Decadence’ – kwiaty dwubarwne żółtobordowe; ‘Peach Frost’ – kwiaty delikatnie wybarwione na kolor brzoskwiniowy; ‘Ming Dynasty’ – intensywnie żółty; ‘Superstition’ – czarnofioletowy; ‘Spiced Lemon’ – żółto-brązowy; ‘Change of Pace’ – odcienie różu.

Z kolei kosaciec syberyjski tworzy okazałe kępy złożone z długich i wąskich jasnozielonych liści, przypominających trawę. Kwitnie wiosną, kwiaty są delikatne, niebieskofioletowe (są odmiany o kwiatach czysto niebieskich, białych lub purpurowych). Natomiast kosaciec żyłkowany należący do roślin cebulowych dorasta do 15 –20 cm wysokości, kwitnie od marca do kwietnia. Odmiany mają kwiaty niebieskie lub fioletowe często z plamkami i cętkami. Liście są wąskie. Kosaćce żyłkowane nadają się na rabaty złożone z niskich bylin, do ogródków skalnych, można je też sadzić grupami na trawnikach. Także do roślin cebulowych należy kosaciec Danforda kwitnie w marcu i kwietniu, kwiaty mają żółty kolor. Te irysy lubią miejsca zaciszne i słoneczne. (Ta grupa jest dość trudna w uprawie, rośliny mogą przemarzać). Kosaciec żółty ma wąskie zielone, dekoracyjne liście i okazałe, jasnożółte kwiaty. Kwitnie od maja do lipca. Dobrze rośnie w słońcu i w półcieniu na brzegu stawu (oczka wodnego) i w wodzie do 40 cm głębokości. Roślina jest całkowicie mrozoodporna.

Najlepszym momentem sadzenia kłączy irysów jest sierpień i wrzesień. Dla irysów bródkowych bardzo istotny jest drenaż podłoża. Zaleca się sadzenie ich na podwyższonej rabacie (wzniesieniu) lub na pochyleniu terenu (stoku). Kłącza sadzi się stosunkowo płytko. Zielona część ma wystawać ponad ziemię, korzenie powinny być skierowane pionowo w dół. Zbyt głębokie sadzenie może doprowadzić do gnicia rośliny lub słabego kwitnienia.

Nowo posadzone irysy podlewa się, dzięki czemu roślina szybciej się zakorzeni. W kolejnych sezonach podlewanie nie jest tak bardzo istotne (z wyjątkiem upalnych dni) – irysy nie tolerują jednak zalewania. Pielęgnacja rabaty z irysami polega głównie na odchwaszczaniu, co pozwala wierzchołkom kłączy wygrzewać się w słońcu, (rabat nie ściółkujemy!). Podczas kwitnienia, sukcesywnie usuwa się przekwitnięte kwiaty, a gdy roślina już nie kwitnie – wycina się całą łodygę przy ziemi. Późną jesienią przycina się liście na ok. 15 cm. Zimą nowo posadzone irysy potrzebują okryć ochronnych ze stroiszu roślin iglastych, słomy, albo suchych liści.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

*