1

Azalie i różaneczniki uprawiane są na Podbeskidziu od ok. 100 lat. Wilgotny podgórski klimat sprzyja ich rozwojowi. Rodzina Pudełków w Pisarzowicach k. Bielska-Białej stworzyła piękne ogrody pokazowe i kolekcję dendrologiczną tych roślin.

Szkółka Krzewów Ozdobnych „Pudełek” w Pisarzowicach została założona w 1976 roku przez Annę i Eugeniusza Pudełek. Także początki ich prywatnego ogrodu, który jest udostępniany zwiedzającym sięgają tego czasu. Został on utworzony na terenie, na którym wcześniej uprawiano tylko… zboża. Nasadzenia krzewów, drzew oraz stawy i pagórki wykonali architekci krajobrazu i ogrodnicy. „Pudełek” to firma rodzinna, kilka lat temu do pracy dołączyło młode pokolenie, trzy córki pani Anny i pana Eugeniusza, z mężami. Szkółka zatrudnia ok. 20 osób, w tym dwie zajmują się wyłącznie ogrodami pokazowymi. Szkółka w Pisarzowicach ma ok. 10 ha powierzchni, filia w Iłowej k. Żagania, której dumą jest m.in. odrestaurowany dworek ok. 40. W obydwu punktach odbywają się m.in. wiosenne Dni Kwitnących Azalii, w czasie których można podziwiać piękno tych roślin; spotkania z okazji Babiego Lata, czy kiermasze świąteczne. Odbywają się tu też koncerty muzyczne.

Ogród pokazowy w Pisarzowicach podzielono na kilka części. W pobliżu kawiarni „Kogucik” (ogrody przydomowe są po drugiej stronie ul. Pańskiej w Pisarzowicach) znalazły się m.in. oczko wodne, rabaty azaliowe i zakątki z różanecznikami. W części przydomowej rosną duże, ok. 30. i 40-letnie drzewa (osłaniają dom przed kurzem i hałasem,); wrzosowisko (tu można podziwiać szeroką gamę wrzosów, wrzośców i innych roślin wrzosowatych); ogród rekreacyjny z basenem, boiskiem do siatkówki, domkiem letnim i miejscem na ognisko oraz kolekcję z bogatymi zbiorami roślin iglastych oraz azalii i różaneczników (rodzaj Rhododendon). Na uwagę zasługują także miejsca wypoczynku, ławki, krzesła ładnie wkomponowane między rabaty. Ich uzupełnieniem jest mała architektura ogrodowa: kamienie, wiklina, czy ciekawe klosze oświetleniowe – latarni.

Przygotowano tu m.in. bardzo cenną Krajową Kolekcję Dendrologiczną Rodzaju Rhododendron, pod patronatem Polskiego Towarzystwa Dendrologicznego. Rośnie tu ok. 250 odmian różaneczników, i ponad 100 odmian azalii wielkokwiatowych i japońskich. W sumie można tu podziwiać piękno kilku tysięcy roślin. Czasami w ogrodach można się natknąć na egzemplarze niezbyt urodziwe, spalone słońcem, lekko przymrożone. Sadzi się tu bowiem eksperymentalnie nowe odmiany, starannie je obserwując. Jeśli sadzonki są ładne, dobrze znoszą zimy – są rozmnażane i wchodzą na rynek, jeśli nie rezygnuje się z nich.

Kwaśnolubne azalie i różaneczniki w ogrodach państwa Pudełek rosną w towarzystwie drzew i krzewów iglastych, wrzosów i wrzośców. Porastają urocze skalniaki, rabaty w pobliżu stawów i słoneczne polany. Pięknie prezentują się też w towarzystwie pnączy.

Można tu zobaczyć różaneczniki: wielkokwiatowy ‚Ann Linsay’ (biało-czerwone kwiaty); jakuszimański ‚Marlis’ (zimozielony krzew o spłaszczonym, krzaczastym pokroju ma duże, dzwonkowate, ciemnoróżowe kwiaty, wewnątrz jaśniejsze); ‚Calsap’ (o oryginalnych kwiatach, najpierw białych, potem przebarwiających się różowo z brązowawą plamką); R. russatum ‚Lauretta’ (różanecznik miniaturowy ciemno fioletowe kwiaty, błyszczące zielone liście); różanecznik ‚Arctic Tern’ (charakteryzuje się powolnym wzrostem, ma ładne lejkowate białe kwiaty).

Azalie reprezentują np.: a. schlippenbacha Sid’s Royal Pink (wielka kolekcjonerska rzadkość, biało-różowe kwiaty); wielkokwiatowa ‚Strawberry Ice’ (kwiaty bardzo duże, w pąku ciemnoróżowe, po otwarciu czysto różowe, z ciemniejszym środkiem i z wyraźną, złotożółtą plamką na górnym płatku, na brzegach lekko pofalowane); japońska ‚Georg Arends’ (kwiaty purpurowe, ładnie komponuje się z innymi azaliami i różanecznikami, pasuje do ogrodów japońskich); azalia wielkokwiatowa ‚Balzac’ (kwiaty pomarańczowoczerwone z żółtą plamą). Azalia wielkokwiatowa ‚Gibraltar’ jest uznawana za jedną z najcenniejszych i najpiękniej ogniście pomarańczowo kwitnących odmian. Ma małe wymagania glebowe i wysoką mrozoodporność. Posiada  rozwijające się przed pojawieniem  liści jaskrawo pomarańczowe, błyszczące kwiaty. Nasadzona pojedynczo rozświetla nieskazitelną zieleń trawnika, zaś w grupie innych roślin tworzy barwny ornament. Z kolei a. japońska ‚Geisha Orange’ (‚Satschiko’) to cenna odmiana o zwartym pokroju i czerwonych kwiatach w pomarańczowym odcieniu, (krzew jest pół zimozielony zwarty, lekko spłaszczony). Azalia japońska ‚Kirstin’ ma kwiaty różowe. Karłowata odmiana ‚Maruschka’ to jedna z najładniejszych azalii japońskich. Stanowi karłowy, zimozielony krzew o półkulistym, zwartym pokroju. Posiada ciemnozielone, błyszczące liście.

Uzupełnieniem azalii i różaneczników są spokrewnione z nimi wrzosy i wrzośce. Ciekawe odmiany z Pisarzowic to m.in.: wrzośce darlejskie ‚Kramer`s Rote’ (ciemno purpurowe kwiaty), czy o białych kwiatach ‚White Glow’; wrzosy pospolite ‚Harlequin’ (ładne liście i gałązki, kwiaty różowe) i o dość wysokim pokroju ‚Heidesinfonie’.

W ogrodzie przydomowym rosną m.in. dorodne chińskie metasekwoje, cyprysik nutkajski i sona limba. Cyprysik nutkajski (wiecznie zielone drzewo iglaste) pochodzi z Ameryki Północnej. W Europie sadzi się go w parkach i ogrodach od 1850 roku. Ten rosnący w ogrodzie rodziny Pudełek posadzono w 1979 roku, sadzonka miała wówczas 4 lata. To odmiana ‚Pendula o zwisających gałęziach i ciekawych charakterystycznych dla gatunku – szyszkach. Można tu też zobaczyć piękną sosnę limbę (gatunek w naturze występuje w Alpach, Tatrach i Wschodnich Karpatach). Drzewo osiąga wysokość ok. 20 m, ale rośnie bardzo powoli i jest długowieczne.

Odwiedzający Pisarzowice wiosną mogą usłyszeć głośno kumkające żaby, które dobrze się czują w tutejszych oczkach wodnych, porośniętych sitowiem, przęstką i kosaćcami.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

*