2

Przez bramę Tori wzniesioną z drewna i piaskowca, po kamiennych stopniach wchodzi się na obsypany azaliami japońskimi pagórek. Obok stoi herbaciarnia Satomi, za nią rozciąga się widok na pięknie formowane krzewy i skały, których harmonię widać w lustrze wody.

Ogród japoński w Pisarzowicach to efekt pracy Sebastiana Pudełko i jego ojca Antoniego, właściciela szkółki ogrodniczej. Pan Sebastian jest zafascynowany kulturą Kraju Kwitnącej Wiśni, odwiedziny w ogrodach w Japonii zaowocowały stworzeniem takiego ogrodu również w rodzinnej miejscowości. Ogród japoński w Pisarzowicach k. Bielska-Białej zajmuje ok. 20 arów i powstał na początku XXI wieku. Nasadzenia to rośliny pochodzące ze szkółki Antoniego Pudełko.

Ogrody japońskie mają naśladować przyrodę, nie starając się jej podbić ani zniszczyć. Ogród należy tak pielęgnować, aby jak najstaranniej ukryć działania człowieka. Ideałem dla japońskich ogrodników jest odpoczynek wśród dzikiej przyrody. Jeden z tekstów dotyczących urządzania ogrodów japońskich z XI w. radzi: -„Ucz się od natury, lecz jej nie kopiuj”. Najpiękniejsze ogrody japońskie znajdują się w Kioto w Japonii, ich początki sięgają XIV w. W Polsce najsłynniejszy ogród japoński znajduje się we Wrocławiu (powstał w 1913 roku) i w Łódzkim Ogrodzie Botanicznym. Prywatne ogrody udostępniane zwiedzającym są także: w Jarkowie k. Kudowy Zdroju, w Janowicach k. Bielska-Białej (Ibuki) i Starej Morawie na Dolnym Śląsku.

Istnieje kilka rodzajów ogrodów japońskich, ale wszystkie cechuje harmonia, prostota, asymetria i elegancja. Dwa podstawowe style ogrodów to Tsukiyama z małymi pagórkami, kamieniami symbolizującymi góry, stawami naśladującymi morza i jeziora oraz Karesansui – styl suchego ogrodu ze żwirem przedstawiającym wodę, głazami wyobrażającymi wyspy i grabionym piaskiem imitującym uderzające w nie fale, (odwzorowuje ściśle ideę zen).

Niezbędny element w klasycznym ogrodzie japońskim to woda – wnosi do ogrodu życie, ruch. Czasem bywa zastąpiona nieregularną plamą jasnego żwiru. Konieczny jest tu także kamień – symbolizuje niezmienność i trwałość przyrody. Głazy użyte do dekoracji ogrodu powinny mieć naturalną formę, taki sam kolor i fakturę. W roślinności dominuje kolor zielony. Kwiaty zastosowane są tylko jako pojedynczy akcent. Najczęściej używane rośliny to: azalie japońskie, klony palmowe, magnolie i wiśnie oraz peonie. W japońskim ogrodzie znajdziemy także kamienne latarnie i ścieżki ułożone z pojedynczych płaskich kamieni.

Bonsai ogrodowy zwany w Japonii niwaki to formowane i pielęgnowane przez wiele lat rośliny, które ze względu na swe piękno i elegancję zachwycą w ogrodzie każdego. Formowane w ten sposób są: sosny, modrzewie, jałowce, graby, cyprysy i lubiące wilgoć klony palmowe. Nieodłącznym elementem ogrodu są azalie japońskie, bardzo często stosowane jako tzw. karikomi, czyli rośliny regularnie przycinane i formowane w kształt spłaszczonej kuli. Źródłem i inspiracją dla karikomi jest odwzorowanie elementów krajobrazu, do którego odnosi się koncepcja całego ogrodu.

I właśnie takie elementy można zobaczyć w Pisarzowicach. Posadzono tu ok. 30 odmian azalii japońskich o kwiatach białych, fioletowych, różowych, które wraz z innymi formowanymi krzewami odbijają się w lustrze wody potęgując wrażenie harmonii i wyciszenia. (Azalie japońskie przycinane są tu zgodnie z zasadami japońskiej sztuki ogrodniczej).

W Pisarzowicach do ogrodu japońskiego prowadzi brama Tori i kamienne schody. Teren ma ładnie zróżnicowany charakter, pagórki, łagodne wzniesienia, dolinę, w której umieszczono stawy. Po kamiennych głazach płynie, wartki strumień, czystej, źródlanej wody. Nie brak tu uroczych i pełnych zieleni zakątków. Kwitnące na przełomie maja i kwietnia azalie kontrastują z zielenią sosen, drzew liściastych i bylin np. kosaćców. Uzupełnieniem jest mała architektura, czerwone mostki, których przejście pozwala zaczerpnąć pozytywnej energii.

Ważną częścią ogrodu jest herbaciarnia Satomi, z tradycyjną ceramiką, japońskim wystrojem wnętrz i rzeźbą kobiety w czerwonym jedwabnym kimono. Tu serwowanych jest ponad 40 rodzajów herbaty, (przede wszystkim białe, zielone, czarne i czerwone).

Ogród robi wrażenie o każdej porze roku. Najczęściej jest odwiedzany przez turystów wiosną, gdy kwitną azalie.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

*