1

Najbardziej atrakcyjne bukiety lub stojące kompozycje z roślin harmonijnie łączą pozornie nieprzystające do siebie elementy: eleganckie róże, lilie, czy dalie z chwastami, papierowe kokardy z sukulentami. Plus owoce i warzywa. Na bogato i z fantazją.

W Pałacu Kultury Zagłębia w dąbrowie Górniczej od 9 do 11 września, królował Festiwal Kwiatów, którego współorganizatorem było Stowarzyszenie Folklorystów polskich. Nic dziwnego, że właśnie tematyka układania kwiatów zdominowała to wydarzenie. Kompozycje zaprezentowali działkowcy i kwiaciarnie. Rodzinny Ogród Działkowy Zamkowa w Będzinie pokazał kompozycje późnego lata i początków jesieni. Tu dominowały słoneczniki, astry, ale i nasturcje, ostróżki, nagietki. W kompozycje wpleciono gałązki jeżyn, kłosy pszenicy, szyszki chmielu, osty, miętę pieprzową. Nie zabrakło też hortensji bukietowych i wielkokwiatowych. Były również jesienne wrzosy, czerwone owoce dzikiej róży, kaliny koralowej, głogu dwuszyjkowego i figurki grzybów leśnych. Kwiaciarnie pokazały bukiety ślubne i okolicznościowe.

-Bukiet ślubny? Klasyczny przygotowany jest z róż, ale kwiaty są składane i wiązane bez gotowych form i w różnych barwach. Drugi trend Boho czerpie z ruchów hippisowskich i z tradycji cygańskiej. Bukiet dla panny młodej ubranej w suknię w takim stylu jest wielobarwny i pełen fantazji. Tu mogą się znaleźć np. gałązki eukaliptusa, zielonej chryzantemy Santini o małych jasno zielonkawych kwiatach, kwiaty rozchodnika, pachnące zioła, kłosy zbóż. Taki właśnie bukiet zaprezentowałam podczas festiwalu. Panna młoda w stylu Boho powinna też mieć wianek ze świeżych roślin, a salę weselną przystraja się poduszeczkami mchu, szyszkami tworząc romantyczny, leśny wystrój – mówi florystka Dorota Ciepiela, właścicielka „Kwiaciarni” w Dąbrowie Górniczej.

Magdalena Litewka-Piekarczyk, właścicielka „Zakątku Santini” (również z Dąbrowy Górniczej) dla wystroju wnętrz ślubnych proponowała styl rustykalny. Tu stoły weselne mogłyby zostać przystrojone kompozycją róż ułożoną w specjalnie postarzonej białej klatce dla ptaków. Dodatkiem do kompozycji są białe figurki wróbelków. Sporym zainteresowaniem cieszyła się jesienna kompozycja okolicznościowa ułożona w… dyni. Tu obok gałązek szarłatu zwisłego, rozchodnika okazałego, słoneczników i gloriozy umieszczono piękne i egzotyczne leukospermum z pazurkowatymi pręcikami.

Stowarzyszenie „Rybnicki Klub Miłośników Kwiatów”, m.in. organizator dorocznych wystaw i konkursów dalii, lilii i mieczyków w Rybniku – w Zagłębiu również pochwaliło się najpiękniejszymi roślinami. W salach pałacu kultury zaprezentowano po kilkadziesiąt odmian dalii Ball i pomponowych oraz dekoracyjnych o krótkich i szerokich płatkach, kaktusowych – płatki igiełki, rurki oraz kaktusowych jeleniorożnych – płatki strzępiaste. Przepiękne kwiaty dalii (inaczej georginie) to ozdoba jesiennych ogrodów i jesiennych bukietów. (Karpy dalii sadzimy do gruntu w maju, jesienią wykopujemy i przechowujemy do wiosny w suchym i ciepłym miejscu). Warto wiedzieć, że stowarzyszenie prowadzi bank nasion i bank cebul, udostępniając je szerokiemu odbiorcy. Udziela również porad ogrodniczych.

Obok pojedynczych kwiatów dalii na wystawie festiwalowej znalazły się kompozycje kwiatowe nagradzanych florystek: Katarzyny Ochenkowskiej z Leszczyn i Izabeli Boreckiej z Czyżowic.

Stowarzyszenie Florystów Polskich pokazało m.in. oryginalne bukiety chryzantem Santini o kwiatach białych, zielonych i pomarańczowych.

Dla uczestników festiwalu przygotowano wiele atrakcji. Były zajęcia z układania bukietów i tworzenia kompozycji kwiatowych. Np. można było stworzyć mikro-las w szklanym słoju, przy użyciu sadzonek, kawałków mchu i gałązek, układać z kwiatów obraz Pablo Picasso „Dora Maar”, czy uczestniczyć w zabawnej bitwie florystycznej…

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

*