1

Jesień, której początek przypada dziś (jesień astronomiczna) upaja płomiennymi barwami astrów, słoneczników, rudbekii i jeżówek. Uspokaja szmaragdową zielenią roślin iglastych i przypomina o wiośnie, bo to czas nasadzeń, choćby wiosennych kwiatów cebulowych.

Astronomiczna jesień rozpoczyna się w tym roku 22 września (równonoc jesienna przypada z 22 na 23 września) i potrwa do 22 grudnia br. Jesień kalendarzowa rozpocznie się 23 września (początek kalendarzowej zimy to 22 grudzień), a meteorologiczna zaczęła się na półkuli północnej 1 września i zakończy 30 listopada.

Te daty przypominają nam o zbliżających się nieuchronnie chłodach i deszczu oraz przygruntowych przymrozkach. Ale to za jakiś czas, bo na razie… Pasjonatom ogrodu nie zabraknie zajęć, z których większość przybliża… wiosnę. O tej porze roku sadzimy do gruntu cebule i bulwy roślin kwitnących wiosną, np. tulipanów, hiacyntów, narcyzów, szafirków, krokusów. Możemy posadzić je na oddzielnych grządkach, na trawniku, wśród płożących się iglaków lub niskich bylin. Wybieramy stanowisko słoneczne, ale zaciszne. Rośliny cebulowe i bulwiaste najlepiej rosną w ziemi przepuszczalnej i bogatej w próchnicę. Podłoże powinno być luźne i żyzne do głębokości 25-30 cm. Glebę, około 2-3 tygodnie przed posadzeniem cebul i bulw, powinno się przekopać, usunąć chwasty, a następnie dodać kompostu lub nawozu wieloskładnikowego. (Kupując cebulki lub bulwy wybieramy te ładne, wyglądające zdrowo bez widocznych uszkodzeń).

Najlepszym terminem sadzenia tulipanów jest okres od połowy września do końca października. Zbyt późne sadzenie uniemożliwi cebulkom dobre ukorzenienie się i opóźni kwitnienie. Tulipany sadzi się na głębokość równą 2–3 wysokościom cebul. Polecane jest sadzenie cebul w specjalnie skonstruowanych do tego celu plastikowych koszyczkach – ażurowe dno i ścianki umożliwiają odpływ nadmiaru wody, chronią cebule przed gryzoniami i ułatwiają wyjmowanie cebul z ziemi latem. Na zimę należy je zabezpieczyć przykrywając rabaty ściółką, korą, torfem, słomą, gałązkami świerku lub sosny. Skutecznie ochroni to glebę nie tylko przed głębokim przemarzaniem, ale także przed wysychaniem i zachwaszczeniem.

Jesienią możemy sadzić także byliny (choćby kwitnące już zimą ciemierniki), krzewy ozdobne i owocowe oraz drzewka owocowe i ozdobne. We wrześniu możemy założyć przydomowe wrzosowisko i od razu cieszyć się jego pięknem. Jego uzupełnieniem mogą się stać owocujące żurawiny, które także lubią kwaśne podłoże. To także dobry moment, by założyć nowy trawnik, a na już istniejącym wykonać zabiegi pielęgnacyjne (grabienie, usuwanie opadłych liści, napowietrzanie murawy).

We wrześniu i październiku na rabatach nadal kwitną m.in. barwne dalie, cynie, pacioreczniki, astry, jeżówki, ale też mieczyki, hortensje i róże. Wspaniale prezentują się złote rudbekie, słoneczniki, no i chryzantemy. Owocami obsypują się ogniki szkarłatne, głóg, dzika róża, czarny bez, czy jarząb pospolity. Jesień to także czas obfitych zbiorów warzyw i owoców, choćby cieszących się zasłużoną popularnością dyń.

W ogrodzie jesiennym doskonale zaprezentują się ozdobne kapustki, psianki koralowe, czy papryczki karłowate. (W doniczkach dostępne są rośliny jednoroczne). Warto pamiętać, że mini papryczki są jadalne, ale psianka jest trująca (dokładnie sprawdźmy, którą z roślin kupiliśmy)! Jadalne są również kapustki, stosuje się je także jako kwiat cięty, lub roślinę pokojową. Także mini paprykę możemy ustawić w kuchni i traktować jako przyprawę.

Ostatnie z jesiennych miesięcy listopad i grudzień traktujemy jako czas przygotowania ogrodu do zimy. Przenosimy do domu donice i skrzynki z tarasów i balkonów, okrywamy młode sadzonki drzew i krzewów oraz roślin wrażliwych na mrozy (do okrywania stosujemy stroisz roślin iglastych, białą włókninę; a trociny, korę i ziemię do kopcowania). Zabezpieczamy sprzęt do nawadniania (szlauch, dysze, pistolety itd.); kosiarki do trawy, aerator itd. Ryby i delikatne rośliny z oczka wodnego przenosimy do ciepłego pomieszczenia. Zabezpieczamy urządzenia do czyszczenia i napowietrzania wody.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

*