1

„Ogród Śląski” w Świerklańcu obejmuje m.in. piękną ekspozycję skalniaków w stylu japońskim, kaskady wodne, staw z karpiami, różany zakątek. Z kolei pod dachem na odwiedzających czeka „Pawilon tropikalny” z lemurami, papugami i małpami.

Właścicielem Gospodarstwa Szkółkarskiego „Ogród Śląski” jest Antoni Żurek, który tradycje ogrodnicze przejął po przodkach. Już bowiem w 1925 roku przedstawiciel rodziny – Maksymilian Skrzycki zaczął pracować w gospodarstwie ogrodniczym Donnersmarcków w Świerklańcu. Miłość do roślinności przetrwała pokolenia. Współcześnie szkółka najpierw specjalizowała się w uprawie róż oraz drzew owocowych. Liczba uprawianych roślin była systematycznie powiększana. Dziś całe gospodarstwo zajmuje ok. 10 ha. Na powierzchni prawie 4000 m kw. stworzono ogród pokazowy. Ładnie urozmaicony (pagórkowaty) teren został poprzecinamy alejkami spacerowymi. Nie brak tu miejsc, w których można usiąść, by kontemplować szum spadającej kaskady wodnej, szemranie fontanny, czy płynącego po kamieniach strumienia. Można tu zobaczyć zakątki w stylu japońskim, rustykalnym (folk), czy naturalistycznym. Ciekawostką są rzadkie gatunki i odmiany roślin – judaszowiec kanadyjski (ma piękne, mięsiste bordowe liście, a wiosną jego kwiaty wyrastają wprost z… pnia), sosna górska ‚Mops Fritsche’ (oraz wiele innych karłowatych, czy ukształtowanych w bonsai odmian iglaków), czy duma gospodarstwa pnącza. Rosną tu m.in. powojniki wielkokwiatowe, botaniczne oraz bylinowe, wiciokrzewy, akebie, dławisz okrągłolistny czy rdest auberta.

W centralnej części znalazł się staw z kolorowymi karpiami i karasiami, elementami małej architektury (m.in. mostkiem o ozdobnej, metalowej balustradzie) roślinnością bagienną, przybrzeżną i roślinami pływającymi.

Jak radzą hodowcy, rośliny w oczku wodnym są ważne ponieważ: wzbogacają wodę w tlen, stanowią element dekoracyjny i zapewniają cień. Obsadzając zbiorniki wodne trzeba zwrócić uwagę na odmienne potrzeby wybranych gatunków roślin, na to ile czasu będziemy mieli na ich pielęgnację i czy dany gatunek mocno się rozkrzewia. Woda, aby odegrała rolę miejsca wyciszenia i relaksu musi być czysta. Najważniejsze jest, by nie budować oczka w miejscu całkowicie nasłonecznionym, i by w pobliżu nie znajdowały się drzewa liściaste. Kolejnym czynnikiem wpływającym na jakość wody, jest odpowiedni dobór zestawu filtracyjnego (filtry i pompy) oraz wielkości, głębokości i kształtu zbiornika (im większy tym łatwiej zachować niezbędną równowagę biologiczną). Dopiero, gdy woda w naszym oczku jest czysta, dobrze natleniona, nie zawiera chloru i innych zanieczyszczeń, możemy pomyśleć o rybach. Jeśli mają w stawie przebywać cały rok – jego głębokość powinna wynosić minimum 1 m. Najbardziej popularne karasie ozdobne są odporne na wiele niedogodności i zaniedbań. Dobrze czują się w większej grupie tego samego gatunku. Żyją w wodach wolno płynących i stojących, z bogatą florą. Karp ozdobny (słowo koi z jęz. japońskiego oznacza karpia) jest najokazalszą rybą stawową, zarówno pod względem ubarwienia, jak i wielkości. Te ryby należy hodować tylko w dużych i głębokich zbiornikach. Są długowieczne i duże, osiągają nawet do 70 cm. długości. Nie należą do najłatwiejszych w hodowli, ich obecność świadczy o umiejętnościach hodowcy. Oswajają się i chętnie podpływają do właściciela, gdy je np. karmi. Inne ryby do ogrodowych sadzawek to: amury (roślinożerne ryby o czarno-zielonym ubarwieniu), jesiotry o charakterystycznie wydłużonym kształcie ciała (wymagają głębokich zbiorników), no i „złote orfy”. Orfa to jaskrawo ubarwiona rasa jazia, jest węższa i dłuższa niż karaś. Jest rybą stadną i ruchliwą, lubi zbiorniki o dużej powierzchni.

„Ogród Śląski” to jednak nie tylko tereny na wolnym powietrzu. Wiosną 2012 roku otwarto „Pawilon Tropikalny” z wodospadem pełnym egzotycznych roślin. Pod dachem obok lemurów, papug, małp i legwanów znalazły się różne gatunki storczyków, paprocie drzewiaste, palmy, rośliny cytrusowe, kaktusy i sukulenty. Na najmłodszych czeka uruchomiona w 2013 r. „Bawilandia” (350 m kw.) z torem przeszkód, zasadzkami i basenem pełnym piłeczek.

Gospodarstwo organizuje pikniki i jarmarki np. wiosenny i bożonarodzeniowy, spotkania z ciekawymi osobami (gościł tu choćby dziennikarz TVP – Marek Jezierski prowadzący m.in. „Ogród marzeń”), czy warsztaty ogrodnicze.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

*