1

Pszczoły miodne ras „Krainka” mają gęste, krótkie włoski o delikatnym srebrzystym odcieniu, są łagodne i pracowite, więc najczęściej wybiera się je do hodowli. Także w woj. śląskim, gdzie mieszka najwięcej pszczelarzy w Polsce.

-Pszczoły mają ogromne znaczenie w życiu człowieka. Już Albert Einstein wskazywał, że po tym, gdy zginie ostatnia pszczoła ludzie będą mogli żyć jeszcze zaledwie kilka lat, stopniowo bowiem znikną z powierzchni Ziemi rośliny i zwierzęta. Pszczoły są naturalnymi strażnikami bioróżnorodności życia na Ziemi, a zagraża im zanieczyszczenie środowiska i jego zmiany, choćby nastawione na monokulturę (tylko jeden gatunek upraw) rolnictwo. Wymagają więc troski i ochrony ze strony ludzi – podkreśla mistrz pszczelarski Roman Stachyra, z pasieki „Bartnik Żuromiński” na Mazurach; gość dorocznych wystaw kwiatów i ogrodów w Chorzowie, wykładowca seminariów dotyczących pszczół.

Bartnictwo na ziemiach polskich ma wielowiekową tradycję. Warto wiedzieć, że patron pszczelarzy święty Ambroży miał opinię miodoustego. Legenda mówi, że pszczoły gdy usiadły na jego ustach sprawiły, że stał się wspaniałym, przekonującym mówcą. W dawnej Polsce pszczelarze cieszyli się tak wielką estymą, że jako jedyni przed sądem nie składali przysięgi prawdomówności. Uważano, że wykonując taką pracę musi się być człowiekiem dobrym i prawdomównym…

W Polsce jest obecnie ok. 1,4 mln uli. W woj. śląskim obok Małopolski oraz woj. podkarpackiego i lubelskiego jest najwięcej pszczelarzy w kraju, ponad 5 tys. Choć pasieki średnio liczą tu po ok. 20 pni. (Dla porównania te największe na Warmii i Mazurach to ok. 300 uli w jednym gospodarstwie). Najczęściej hoduje się pszczoły miodne ras „Krainka” oraz „Kaukaskiej” i „Środkowo-europejskiej”. Polska hodowla pszczół kraińskich wywodzi się od owadów z Austrii, Rumunii, dawnej Jugosławii. „Krainka” (ma kilkadziesiąt potwierdzonych księgami hodowlanymi linii) ma ciemno-szare ubarwienie, gęste, krótkie włoski o delikatnym srebrzystym odcieniu. To pszczoły o łagodnym usposobieniu; pracowite, które łatwo orientują się w terenie (niestety niechętnie same budują plastry). Zimą radzą sobie bardzo dobrze i są odporne na większość chorób.

Pszczoły tworzą zaawansowane społeczności, ze ścisłym podziałem zadań. Robotnice, podobnie jak królowa, są stałymi mieszkańcami ula. Zwykle jest ich w jednym pniu blisko 50 tys., żyją ok. 38 dni latem i 6 miesięcy zimą. Trutnie pojawiają się tylko na wiosnę, zwykle jest ich w ulu ok. 2,5 tys. Robotnice z substancji zawartych w pożywieniu (nektarze, pyłku) produkują miód oraz wosk. W polskich pasiekach wytwarzanych jest ok. 20 tys. ton miodu rocznie.

-Na terenach uprzemysłowionych na Śląsku i w Zagłębiu nie musimy się obawiać, że produkty pszczele z powodu skażenia środowiska są gorszej jakości, niż te pochodzące z innych regionów kraju. Pszczoły produkują także tu miody dobrej jakości, odbywa się to kosztem ich życia. W naszym regionie pszczoły robotnice żyją krócej, niż tam gdzie środowisko ma bardziej naturalny charakter. Tę tezę udowodniły niedawno przeprowadzone badania naukowe – tłumaczy Zbigniew Binko, prezes Śląskiego Związku Pszczelarzy w Katowicach.

Najbardziej ceniona wśród miodów spadź iglasta, (to miodowy Mercedes – zdaniem Romana Stachyry) jest barwy ciemnej, od szarozielonej poprzez brązową po czarną. Raczej mało słodki. Miód spadziowy z drzew iglastych wykazuje działanie przeciwzapalne, antyseptyczne, wykrztuśne. Jest naturalnym antybiotykiem. Lubiany miód wielokwiatowy pochodzi z nektaru zbieranego przez pszczoły z różnych roślin uprawnych, łąkowych i leśnych. Ma jasno żółtą barwę. Szczególne zastosowanie miód ten znajduje w przypadku chorób alergicznych i katarów siennych. Miód rzepakowy po skrystalizowaniu jest barwy biało-kremowej, ma dużą zawartość glukozy (do 70 proc.). Stosowany jest w chorobach układu krążenia. Wyróżnia się też miody: akacjowy, wrzosowy, lipowy.

– W Dąbrowie Górniczej, największym obszarowo mieście woj. śląskiego, produkuje się miód wielokwiatowy – wielonektarowy, lipowy, akacjowy, nawłociowy. Na dąbrowskich terenach zielonych licznie występuje mniszek lekarski, którego wpływ także uwidacznia się w produkowanych u nas miodach – wyjaśnia Teresa Tomasik ze Stowarzyszenia Pszczelarzy w Dąbrowie Górniczej.

Inne ciekawe produkty pszczele to: pyłek kwiatowy, który pomaga przeciwdziałać miażdżycy, obniża ciśnienie. Z kolei kit pszczeli (propolis) działa antybakteryjnie, przeciwgrzybiczo, przeciwzapalnie, pomaga też w leczeniu oparzeń.

Pszczelarzom przez cały rok nie brak pracy. Pszczoły gromadzą miód jako zapas pożywienia, dlatego gdy w trakcie miodobrania jest on owadom zabierany przez człowieka, należy go uzupełnić. Zwłaszcza jesienią pszczoły dokarmia się, by dobrze przezimowały; zabezpiecza się też ule przed zimnem. Natomiast wiosną i latem właściciele pasiek pomagają owadom dotrzeć na „pożytki”. Surowce są pobierane przez pszczoły np. z łąk pełnych roślin miododajnych, choćby mniszka lekarskiego; pól gryki, rzepaku; drzew owocowych; lipy, robinii akacjowej, czy z wrzosów).

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

*