Główną ozdobą świątecznej jadalni pozostaje choinka. Może być wielobarwna albo utrzymana tylko w jednej tonacji: bieli, rozbielonego różu, turkusu, czy brązu i złota. We wnętrzach towarzyszą jej wianki, stroiki, bożonarodzeniowe figurki. Na bogato.

Po pierwsze musimy zdecydować, czy chcemy mieć żywe, czy sztuczne drzewko. Jodła kaukaska, świerk pospolity, czy kłujący albo sosna pospolita doskonale się sprawdzą w roli świeżej domowej choinki. Warto pamiętać, że pochodzą one (kupione z legalnego źródła) ze specjalnych plantacji lub planowanej, pielęgnacyjnej wycinki prowadzonej przez leśników. Jeśli ktoś choć raz trzymał takie drzewko w domu, wie jaki wprowadza ono niepowtarzalny klimat. Drzewko wymaga jednak pielęgnacji, aby pozostało świeże jak najdłużej. Dobrym rozwiązaniem jest kupowanie roślin w donicach. Jeśli będziemy go podlewać, a po świętach przeniesiemy w chłodniejsze miejsce będziemy mogli go posadzić wiosną w ogrodzie.

Kolejna kwestia to wybór odpowiedniego wystroju bożonarodzeniowego wnętrza sprowadza się do tego, co lubią domownicy. Folk i styl rustykalny, minimalizm, glamour. Albo tradycję: świeże orzechy, jabłka, maleńką szopkę pełną sianka, szklane bombki i wielobarwne światełka. Warto pamiętać, że choinka w stylu rustykalnym pięknie prezentuje się przystrojona ozdobami wykonanymi własnoręcznie.

Designerzy podpowiadają, że po choince powinny w tym roku spacerować zwierzaki: białe niedźwiadki, sowy, pawie, wróbelki. Ładnie ozdobią ją też zrobione z tkaniny kwiaty magnolii, gałązki ostrokrzewu (niekoniecznie białe, raczej seledynowe, turkusowe, lawendowe, czy w czekoladowych brązach) obsypane brokatem albo róże. Tegorocznym hitem są szklane bombki z elementami koronkowymi albo anioły i gwiazdki wykonane z tej tkaniny. We pomieszczeniach w stylu folk sprawdzą się ozdoby wykonane z wikliny (np. renifery), słomy w odcieniu naturalnym lub barwione, szyszek, mchu i porostów albo kawałków kory drzew. (Ciekawie wyglądają całe choinkowe drzewka wykonane z kawałków kory lub szyszek i mchu).

Minimaliści mogą wybrać monochromatyczne białe, szare lub czarne ozdoby, które najlepiej współgrają z wnętrzami w stylu industrialnym. Choinka nowoczesna jest w ogóle bardzo oszczędna w formie, raczej bez żadnych ozdób, przystrojona tylko lampkami w jednym kolorze. Tu najważniejsze jest po prostu piękne, prawdziwe i pachnące lasem drzewko.

Osobną kategorię stanowią bombki – kule i gwiazdy z przezroczystego szkła, zmrożone w czasie zimowej, grudniowej nocy. Ładnie zaprezentują się na bielonych gałązkach brzozy, wierzby, czy leszczyny.

*Na fotografiach inspiracje Centrum Ogrodniczego „Daglezja” w Zawierciu

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

*