Dni stają się dłuższe i cieplejsze. Już czujemy w powietrzu woń kwiatów, słyszymy nawołujące się ptaki i obserwujemy coraz pełniejsze pąki liści. Jest wiele sposobów, by przedwiośnie stało się prawdziwą wiosną… Poznajmy je.

Na początku marca w Polsce możemy obserwować kwitnące leszczyny, olchy, topole, cisy i wierzby. Na miejskich nieużytkach pojawiają się żółte kwiaty podbiałów pospolitych. Lasy zdobią rzadkie w naturze śnieżyczka przebiśnieg, zawilec gajowy, ziarnopłon wiosenny, pierwiosnki lekarskie, czy przylaszczki pospolite. A w ogrodach? Tu już naprawdę czuje się wiosnę. Kwitną rośliny cebulowe i bulwiaste, byliny, krzewy i drzewa.

W marcu kwitnie (rośliny cebulowe): śnieżyca wiosenna i nadal śnieżyczka przebiśnieg, krokus wiosenny, rannik zimowy. Jeśli chodzi o byliny możemy teraz obserwować kwiaty: ciemiernika białego, pierwiosnki wyniosłej i ząbkowanej oraz przylaszczki pospolitej. W grupie krzewów kwiatami okrywają się w marcu forsycje, oczar omszony, wawrzynek wilczełyko (w Polsce w naturze to roślina częściowo chroniona), dereń jadalny. Na rabatach bylinowych i skalniakach wspaniale prezentują się kwiaty wrzośców (zwłaszcza wrzosiec krwisty). W marcu nie brak też „kotków” czyli bazi ozdobnych odmian wierzb.

Pięknie rozkwitłe rośliny możemy kupić również w doniczkach i ozdobić nimi wnętrza. Sklepy ogrodnicze i supermarkety oferują wielobarwne pierwiosnki (inaczej prymule, prymulki), miniaturki narcyzów, pachnące hiacynty. Gdy byliny przekwitną możemy przenieść je do ogrodu, wtedy zakwitną w kolejnym sezonie. (Cebulki kwiatów wiosennych przechowujemy w suchym, chłodnym miejscu do jesieni, by przesadzić je do gruntu).

O tej porze roku warto kupić nasiona roślin ozdobnych, ziół, warzyw. Gdy za oknem dopiero przedwiośnie ucieszą nas pojemniczki z rozsadami kwiatów jednorocznych (np. floksy, aster chiński, cynie) i warzyw (pomidory, papryka) oraz ziół przyprawowych. Rozsady na przełomie maja i kwietnia wysadzimy do gruntu. (Także w marcu, gdy sprzyja pogoda możemy wysiewać nasiona części gatunków roślin bezpośrednio na rabaty kwiatowe lub w warzywniaku).

Rośliny niezimujące w gruncie, o długim okresie wegetacji (accidantera, begonia bulwiasta, kroksomia, paciorecznik, tygrysówka) można – aby przyspieszyć ich kwitnienie latem – możemy posadzić teraz do pojemników, ustawić w pomieszczeniu o temperaturze około 10 stopni Celsjusza i umiarkowanie podlewać. W maju, gdy minie niebezpieczeństwo przymrozków, już podrośnięte rośliny będzie można posadzić do gruntu.

Rośliny przechowywane zimą w chłodnych pomieszczeniach (np. piękne kamelie) przenosimy teraz do ciepłego miejsca (temperatura około 15 stopni Celsjusza) i częściej podlewamy. Po 4–6 tygodniach powinny wypuścić nowe pędy i kwiaty.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

*