Dziś rozpoczyna się astronomiczna wiosna. Rabaty kwiatowe zapełniają się kwitnącymi roślinami cebulowymi. Także drzewka i krzewy, magnolie, azalie, wiśnie, jabłonie, przypominają nam, że to najpiękniejszy czas roku. I najbardziej lubiany przez ogrodników.

Wiosna kalendarzowa rozpocznie się w tym roku jutro 21 marca i potrwa do 20 czerwca. Wiosna astronomiczna rozpoczyna się już dziś. O nadejściu wiosny informują nas przede wszystkim pięknie rozkwitłe wiosenne rośliny cebulowe. Pamiętajmy, że aby kwiaty te cieszyły nasze oczy wiosną, trzeba je posadzić jesienią (od sierpnia do października). Wybieramy dla nich miejsce dobrze nasłonecznione i zaciszne. Dobrym towarzystwem na rabacie dla roślin cebulowych kwitnących wiosną są byliny, które późno rozpoczynają wzrost albo iglaki (również miniaturowe). Rośliny cebulowe można posadzić również na trawniku.

Krokusy (krokus wiosenny) to jedne z najwcześniej kwitnących wiosną roślin – zakwitają w marcu, czasem wtedy, gdy jeszcze leży śnieg. Kwiaty krokusów, w zależności od odmiany, mają barwę fioletową, niebieską, liliową, żółtą, białą, mogą być także dwubarwne (paskowane). Z kolei narcyzy i tulipany kwitną od marca do maja. Kwiaty tulipanów mogą być we wszystkich barwach tęczy i znacznie różnić się wielkością. Narcyzy natomiast należą do roślin wysokich, ich kwiaty składają się z sześciu płatków okwiatu i charakterystycznej rurki zwanej przykoronkiem. Najczęściej są białe, żółte lub pomarańczowe. W kwietniu i maju zakwitają pełne wdzięku szafirki o kwiatach barwy lawendy lub indygo (występują też odmiany białe lub różowe). Również hiacynt (hiacynt wschodni) to popularna roślina cebulowa ceniona za pachnące, dzwonkowate kwiaty w kolorze białym, żółtym, pomarańczowym, łososiowym, różowym, czerwonym, fioletowym lub niebieskim. Kwitnienie występuje w okresie od kwietnia do maja. Inne popularne cebulowe rośliny wiosenne to cebulice, ranniki (maja kwiaty barwy niebieskiej), czy kwitnące na przedwiośniu śnieżyczka przebiśnieg i śnieżyca wiosenne.

Drzewa i krzewy też nie dają o tej porze roku za wygraną. Ich gałązki obsypują się pięknymi kwiatami, często jeszcze zanim pojawią się na nich liście, jak w przypadku magnolii. Wszystkie gatunki i odmiany magnolii potrzebują stanowisk słonecznych i ciepłych oraz miejsc osłoniętych przed wiatrem. Wymagają gleb żyznych i zasobnych w składniki pokarmowe oraz dostatecznie wilgotnych i przepuszczalnych. Preferują podłoże o odczynie lekko kwaśnym. Większość uprawianych w naszym kraju roślin jest dostatecznie odporna na niską temperaturę, chociaż kwitnące wyjątkowo wcześnie narażone są na przemarzanie pąków kwiatowych. Najmniej odporną na mróz i najbardziej wymagającą jest pochodząca z Chin magnolia purpurowa, którą należy sadzić wyłącznie w cieplejszych rejonach Polski np. Na Pomorzu, czy Dolnym Śląsku. Najbardziej popularne w naszych ogrodach są: magnolia pośrednia (inaczej magnolia Soulange’a), magnolia gwiaździsta, magnolia Siebolda, magnolia japońska i magnolia purpurowa.

Najbardziej popularne ozdobne krzewy kwitnące wiosną to azalie i rododendrony oraz forsycje (odmiany forsycji pośredniej). Ciekawostki wśród wiosennych krzewów ozdobnych to m.in. migdałowiec trójklapowy, judaszowiec południowy (kwiaty wyrastają wprost z pnia), czy katalpy, czyli surmie.

Kwitnące drzewa i krzewy owocowe wiosną mogą konkurować z roślinami ozdobnymi. Odmiany kolumnowe jabłoni, grusz czy brzoskwiń są również ozdobą ogrodu. (Rośliny owocowe wymagają systematycznego cięcia, nawożenia, podlewania oraz ochrony przed chorobami i szkodnikami. Za troskę odwdzięczą się smacznymi owocami i pięknym wyglądem).

Porzeczka krwista to ceniony krzew ozdobny, bardzo ładnie kwitnący w połowie wiosny. Jest to najczęściej uprawiany gatunek ozdobnej porzeczki, o stosunkowo niedużych wymaganiach. Lubi słoneczne i osłonięte stanowisko, wymaga cięć pielęgnacyjnych i nawożenia. Owoce to przysmak ptaków. Wiśnie piłkowane czyli wiśnie japońskie (najbardziej popularne) mają białe, różowe lub biało-różowe kwiaty i pochodzą z Azji. Wiśnie ozdobne w większości nie są drzewkami wymagającymi, nie muszą rosnąć na glebach bardzo żyznych, ważne by nie były one ciężkie i gliniaste. Jeśli posadzimy je w miejscu słonecznym i ciepłym, gdzie pąki nie będą narażone na wymrażające je wiatry, to odwdzięczą się nam bujnym kwitnieniem. Drzewka lub krzewy wiśni mogą być w odmianach miniaturowych i o płaczącym pokroju. Pięknie pachnące kwiaty jabłoni ozdobnej (rajskiej) pojawiają się w maju. Jesienią drzewka obsypują się wspaniałymi czerwonymi owocami o wielkości orzechów laskowych.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

*