Solankowa mgiełka i gałązki tarniny

Kategorie: Bez kategorii

Tagi: , , ,

Paweł Wojak, uczeń klasy VI, nasz młody Czytelnik i uczestnik warsztatów dziennikarskich w Industrialnym Centrum Kultury w Rybniku-Niewiadomiu, podzielił się z nami informacją o ciekawej tężni solankowej w Radlinie. Zapraszamy do przeczytania jego tekstu.

Tężnia solankowa w Radlinie jest jedną z największych atrakcji naszego miasta, mini uzdrowiskiem i miejskim SPA. Można tutaj pooddychać zdrowym powietrzem, oczyścić płuca z zanieczyszczeń, w które niestety obfituje nasze środowisko.

Obiekt został wybudowany w 2014 r. Jest pierwszym tego typu projektem zrealizowanym w przemysłowej części Górnego Śląska. Drewniany pawilon ma wysokość 7, jest długi na 21 m. Przebywanie w jego pobliżu umożliwia korzystanie z inhalacji aerozolem solankowym na świeżym powietrzu. Solankę do naszej tężni sprowadzano w w 2014 roku z Zabłocia, w 2015 r. Ciechocinka, natomiast w 2016 r. z Ciechocinka i Dębowca. Bromową solankę miesza się z wodą z lokalnego ujęcia. Rozpryskująca się o gałęzie tarniny mieszanka tworzy mgiełkę, która ma lecznicze właściwości. Dodatkowym relaksującym aspektem jest obserwowanie i przyglądanie się kroplom spływającym po mokrej ścianie, będącej swego rodzaju ekranem. Kolejnym miłym doznaniem jest przyjemny zapach unoszący się wokół obiektu. Ludzie, którzy systematycznie korzystają z solankowych inhalacji odczuwają z czasem znaczną poprawę stanu zdrowia. Magiczna mgiełka leczy bowiem między innymi astmę oskrzelową, nadciśnienie tętnicze, nerwicę, schorzenia skóry. Przebywając tutaj można jednocześnie zrelaksować się i zadbać o swoje zdrowie. Bardzo się cieszę, że mieszkam w pobliżu tego miejsca.

W tym roku tężnia jest otwarta od 21 marca r.

Zamierzam od czasu do czasu spędzać tutaj czas.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

*