Najbardziej polecanymi kolorami ozdób na Święta Wielkanocne są tradycyjnie różne odcienie zieleni od wyszarzonej, takiej jaką mają eukaliptusy, po bardzo soczystą i pełną słońca. Jej uzupełnieniem są świeże kwiaty, kurczaczki, pisanki, czy zajączki.

-Święta Wielkanocne są mocno nacechowane tradycją. Dlatego domy i wnętrza także ozdabia się trzymając się tradycji, bez eksperymentów. Charakterystyczne kolory wiosny, a przecież Wielkanoc to bardzo wiosenne święta, to zielenie i odcień żółty. Te dwie ładne barwy doskonale się uzupełniają i budują radosny nastrój. Choć oczywiście podobnie jak w ogóle w wystroju wnętrz obecnie w bukietach, stroikach i żywych ozdobnych kompozycjach – dominują szarości. Niedawno przygotowywałam na przykład ładną palmę wielkanocną utrzymaną właśnie w takiej tonacji. Znalazły się tam: bazie, kłosy zbóż, bukszpan; jałowiec który jest kulturach strefy umiarkowanej zimozielonym symbolem trwałości i liść palmy. (Ja proponuję liście cykasu lub palmy Robelini) – tłumaczy Dorota Ciepiela, florystka, właścicielka kwiaciarni w Dąbrowie Górniczej.

Inne ciekawe barwy kompozycji wielkanocnych to pomarańczowy i kolor miedzi. Choć Międzynarodowa Organizacja Florystyczna określiła najbardziej modnym w tym sezonie odcieniem soczyście zielony „greene”. („Greene” stosuje się też w wiankach i stroikach ślubnych, gdzie rezygnuje się z barwnych kwiatów na rzecz właśnie gałązek zielonych). W wielkanocne palmy oprócz „zieloności” (to one najczęściej ozdabiają później świąteczne stoły) wplata się kwiaty (z bibuły, tkaniny, plastiku) lub świeże np. tulipany, narcyzy, niebieskie irysy. Te kwiaty powinny się znaleźć też w stroikach wielkanocnych.

-Nadal nie słabnie powodzenie wierzby mandżurskiej, której pokarbowane gałązki umieszczone w wazonie możemy ozdobić małymi pisankami, kwiatuszkami, zajączkami albo ptaszkami. Najbardziej popularny bukiet wielkanocny budują: bazie, bukszpan, żywe tulipany czy żonkile, i ozdoby. W naszym regionie w wielkanocnej kompozycji nie może zabraknąć borowinki. Lubianą ozdobą wielkanocną jest też posiana w małej miseczce rzeżucha. Jeśli nie lubimy jej mocnego zapachu, możemy zastąpić ją ładną paprocią widliczką (Selaginellą) – dodaje Dorota Ciepiela. -Także sami możemy przygotować sobie stroiki, ozdabiając gotową formę jajka (wykonaną ze styropianu) np. sznurkiem zwykłym lub sizalowym, małymi gałązkami bazi czy… pogniecionymi skorupkami jaj.

Generalnie wielkanocne wnętrza nie mogą obejść się bez żywych kwiatów. Możemy zastosować tutaj różne rośliny, które ubrane w wielkanocne elementy zbudują nam świąteczny nastrój. Aby nasz świąteczny dom wyglądał ładnie możemy ustawić na parapecie okiennym doniczki z żonkilami, hiacyntami, szafirkami, niezapominajkami albo stokrotkami, które będą codziennie się rozwijać i zmieniać tym samym swój wygląd. Doniczki możemy „ubrać” elementami świątecznymi. Wśród ozdób stosuje się też różne rodzaje mchu. (Mogą być liofilizowane, suszone po zamrożeniu. Są wtedy trwałe, ale mają ładne naturalne barwy i długo zachowują świeżość. Tą technikę stosuje się przy obróbce żywności). Mchy często są układane na pociętych plastrach drewna.

W naszym regionie wianki wielkanocne nie są popularne. W sąsiedniej Małopolsce często ozdabia się nimi świąteczne domy (są wieszane na drzwiach), przygotowuje się je z bukszpanu, tui, srebrnego świerku.

-Okres Wielkanocny to tradycyjnie czas kiedy wiele osób staje na ślubnym kobiercu. Niestety pokutuje opinia, że bukiet panny młodej jest niezrozumiale drogi. Wynika to jednak z wielu kwestii. Dla każdego florysty bukiet ślubny to sprawdzenie jego umiejętności, ich pokaz. Bukiet musi być przemyślany w każdym calu, wybiera się do niego tylko najpiękniejsze kwiaty i starannie je układa. Co wpływa na cenę. Często w bukiecie znajduje się wiele rodzajów kwiatów, ładnie, ale delikatnie pachnących – podkreśla pani Dorota.

Bukiet ślubny musi być trwały (w stanie niezmienionym musi przetrwać całą uroczystość, ślubną sesję, taniec itd.) i zostać tak przygotowany, by nie pobrudzić pannie młodej jasnej sukni. W bukiecie wiosennym często znajdują się białe tulipany, białe frezje, konwalie charakterystyczne dla czasu wiosny. Natomiast na wiosenne ślubne stoły może być zastosowany również mech chrobotek reniferowy, (niefarbowany aby nie pobrudzić świeżych obrusów), mech leśny czy mech poduszkowy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

*