Błękit, odcień niebiesko-fioletowy albo głęboki kobalt. Wszystkie te barwy spotkamy latem na rabatach ogrodowych, na balkonach i tarasach albo na łące. Najczęściej tak kwitną ładne byliny i rośliny dwuletnie, które łączy to, że są łatwe w uprawie.

Kwiaty o niebieskiej barwie ma wiele roślin, które zakwitają, gdy dni są długie i słoneczne. Do tej grupy zaliczymy byliny jak barwinek pospolity czy bodziszki; oraz cykorię podróżnik, chabra bławatka, ostróżkę. Do najpiękniejszych roślin o niebieskich kwiatach należy niezapominajka (kwiaty mogą też być białe lub różowe). Niezapominajka (niezabudka) to rodzaj roślin należących do rodziny ogórecznikowatych. Rodzaj obejmuje ok. 50 gatunków roślin zielnych, zarówno jednorocznych, dwuletnich, jak i bylin. Występują one w stanie dzikim w umiarkowanych strefach Europy, Azji, Ameryki Północnej, Ameryki Południowej, Australii i Afryki. Corocznie, od 2002 r. 15 maja, obchodzone jest w Polsce Święto Polskiej Niezapominajki. Jego inicjatorem był dziennikarz Andrzej Zalewski. Kwiaty z uroczym żółtym oczkiem, pojawiają się na dwuletnich roślinkach. (Kwitnie od maja do początku czerwca). Liście są wąskie i pokryte meszkiem. Niezapominajki są bardzo łatwe w uprawie. Potrzebują jedynie regularnego i dość obfitego podlewania podczas suchej wiosny. Same się wysiewają, ale jeżeli chcemy wyprodukować własne roślinki to trzeba je wysiać na rozsadniku w czerwcu. Po miesiącu siewki należy przepikować, a gdy zaczną tworzyć kępki przesadzić na miejsce stałe. Mogą rosnąć w przeciętnej ale wilgotnej glebie ogrodowej. Rosną i kwitną zarówno w słońcu, jak i w cieniu. Nadają się do ogródków skalnych, na rabaty z niskich bylin, na obwódki, a nawet pod drzewa lub łąki kwietne jeżeli nie zależy nam na idealnie wypielęgnowanym trawniku. Jako kwiat cięty – w wazonie wytrzymują około tygodnia.

Kolejna roślina o niebiesko-lawendowych barwie to funkia ogrodowa (łac. Hosta). Funkie to byliny: można pozostawić je bez opieki na wiele lat. Cechuje je wytrzymałość na mrozy. Dostępne są w wielu odmianach, które różnią się głównie wielkością i kolorem liści. Wyróżnia się: wysokie – do 100 cm, średnie – do 75 cm i niskie – do 30 cm. Kwiaty u wszystkich gatunków są podobne, lecz część kwitnie w lipcu, część dopiero wczesną jesienią, fioletowymi lub białymi, czasem pachnącymi, dzwonkowatymi kwiatami, ułożonymi na długiej łodydze. Uroda funkii polega też na okazałych liściach, które wyjątkowo dobrze prezentują się w grupie, zadarniając większe powierzchnie pod drzewami. Funkie o jednolitej zielonej barwie liści preferują cień, natomiast te o żółtym wybarwieniu bądź białych brzegach, znoszą też słońce. Wszystkie odmiany wymagają wilgotnego, żyznego, próchnicznego podłoża o lekko kwaśnym odczynie (wiosną i latem dobrze podsypać nawozu). Jeśli gleba w ogrodzie jest piaszczysta lub zbyt ciężka, gliniasta należy dodać substratu torfowego, który polepszy jej strukturę i właściwości chemiczne. Posadzone już funkie warto wyściółkować warstwą kompostu o grubości 2-3 cm. Będzie on ograniczać utratę wilgoci, a także dostarczać składników pokarmowych do gleby.

Kolejny w niebieskim rankingu bratek ogrodowy (inaczej fiołek ogrodowy) jest jedną z najpopularniejszych roślin zdobiących nasze ogrody i balkony. (Roślina może mieć wiele odmian barwnych, ale błękit, granat, czy fioletowo-niebieski są bardzo lubiane. Niebieskawe kwiaty ma też bliski kuzyn bratka fiołek wonny). Bratek ogrodowy jest mieszańcem otrzymanym w wyniku skrzyżowania z innymi gatunkami. Rozpoczynają kwitnienie już jesienią w roku wysiewu, ale główna pora kwitnienia przypada na marzec–czerwiec roku następnego. Kwiaty są 5-płatkowe, mają średnicę dochodzącą w zależności od odmiany nawet do 10 cm (zwykle 6–7 cm), są osadzone pojedynczo na dość długich szypułkach wyrastających z kątów liści. To, co jest w nich najbardziej urzekające, to bogactwo barw kwiatów, które dodatkowo mają aksamitny połysk i delikatnie pachną. W uprawie znajduje się wiele grup i odmian. Roślina generalnie wymaga gleb żyznych, próchniczych, o odczynie obojętnym lub lekko kwaśnym i słonecznego stanowiska (rośliny wysadzone w półcieniu stają się wybujałe i słabo kwitną). Bratki stosuje się na kwietniki, obwódki, do mis i skrzynek balkonowych. Niektóre odmiany uprawiane są jako rośliny doniczkowe, można więc wykorzystać je do dekorowania wiosną naszych mieszkań. Nadają się również na kwiat cięty. Obecnie na rynku są także odmiany o zwisających pędach, niezwykle atrakcyjnie prezentujące się w wiszących pojemnikach.

Ciekawe niebiesko-lawendowe lub ciemnoniebieskie kwiaty ma szałwia omszona (także fioletowe, różowe lub białe). Roślina tworzy regularne kępy o wysokości 40-60 cm, ma wzniesione i lekko zdrewniałe pędy. Liście lancetowate, lekko pofałdowane, matowo zielone, osadzone na krótkich ogonkach. Szałwia omszona lubi stanowiska nasłonecznione, preferuje glebę luźną, umiarkowanie suchą i zasobną w składniki pokarmowe. Warto ją jednak podlewać w czasie upałów, ponieważ wydłuża to okres kwitnienia. Może być sadzona w pobliżu róż, poleca się ją na obwódki rabat, skalniaki. Nadaje się także do pojemników.

*Zdjęcie czołówkowe. Niezapominajka w ogrodzie może rozsiewać się sama. Wymaga tylko podlewania…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

*