Wakacje kojarzą się nam z wypoczynkiem na wolnym powietrzu, szmerem fontanny, zapachem kwiatów, ciepłymi wieczorami. Już teraz stwórzmy w ogrodzie zacienioną strefę wypoczynku w pobliżu wody. Będziemy się nią cieszyć przez całe lato, które rozpoczęło się właśnie dziś.

 

Punktualnie o godz. 6.24. Słońce wstąpiło dziś w znak Raka, co oznacza pożegnanie astronomicznej wiosny. Pierwszy dzień lata jest jednocześnie najdłuższym dniem w roku, a noc z 21 na 22 czerwca będzie najkrótszą. Astronomiczne lato potrwa do 22 września i zakończy się tego dnia tuż po godzinie 22. Tuż po powitaniu astronomicznego lata, którego data jest zmienna, rozpoczyna się lato kalendarzowe. Jego początek wypada zawsze tego samego dnia i ustalony został na 22 czerwca. (Pierwszy dzień lata kalendarzowego jest niezależny od położenia Ziemi względem Słońca).

Lato w ogrodzie to malowniczy okres. O tej porze roku ogrody są najpiękniejsze – pełne kolorów i bujnej zieleni. Letnie miesiące to czas kwitnienie wielu gatunków roślin. Na ogrodowych rabatach królują kwitnące róże, lilie i liliowce, floksy, rudbekie, malwy, złocienie, powojniki. W przydomowych warzywnikach dojrzewają warzywa, a z drzew i krzewów owocowych zbieramy dojrzałe owoce.

Latem szczególnie potrzebujemy w naszym ogrodzie miejsca wypoczynku. Powinny się w nim znaleźć leżaki, lub fotele i krzesła, stolik, miejsce na grilla. (Przestrzeń warto ładnie zadaszyć i zadbać o jej nastrojowy, intymny charakter). Wykorzystując pergole, trejaże i kratki, można nawet w młodym ogrodzie stworzyć bez problemu takie miejsce wypoczynku. Konstrukcje te wykonuje się najczęściej z drewna lub metalu, ułatwiają one aranżację wnętrz ogrodowych i urozmaicają przestrzeń działki. Przy tym służą do podtrzymywania pnączy, które rosną szybko i tworzą znakomite przesłony. (W pobliżu pergoli mogą się znaleźć: winobluszcz, dzikie wino, winorośl, dławisz okrągłolistny, milin amerykański, wisteria czyli glicynia, bugenwilla).

W pobliżu miejsca relaksu potrzebujemy latem wody. Wiedzieli o tym już nasi przodkowie tworząc w pałacowych parkach, ogrodach sadzawki, sztuczne strumienie, czy wspaniałe fontanny. (Przykładem może być park w dawnej posiadłości Donnersmarcków w Świerklańcu). Współczesna przestrzeń miejska także stawia latem wodę w roli głównej. Sztuczna Rawa w otoczeniu palm to obecnie bardzo lubiane miejsce relaksu w centrum Katowic.

A w ogrodach przydomowych? Oczko wodne, fontanna i zdrój przyścienny nadają im specyficznego charakteru. Jest to nie tylko sprawa estetyki, ale też mikroklimatu, jaki wokół powstaje. Szum i plusk wody wprowadzają atmosferę spokoju, a w dobrze nawilżonym powietrzu łatwiej się oddycha. Także rośliny znacznie lepiej tu rosną. Możemy kupić gotową konstrukcję fontanny z zamkniętym obiegiem wody, albo przygotować ją wykorzystując kamień, drewno, ceramikę i tworzywa sztuczne.

Nawet w niewielkim ogrodzie można wybudować oczko wodne. O jego rozmiarach i kształcie decydują indywidualne gusty oraz powierzchnia działki. Trzeba tylko zachować proporcje – większe tworzymy w dużych, mniejsze – w małych ogrodach. Oczka wodne różnią się między sobą przede wszystkim rodzajem materiału użytego do uszczelnienia dna. Można je wyłożyć folią, wkopać gotową nieckę z tworzywa sztucznego, zbudować z gliny, bentonitu, kauczuku syntetycznego lub betonu. Wokół oczka możemy stworzyć ładne kompozycje z naturalnego kamienia i posadzić rośliny.

Rośliny wodne, oprócz tego, że wyglądają atrakcyjnie – zaopatrują wodę w tlen, dają schronienie owadom, ślimakom, rybom, zaskrońcom. Żaby oraz ropuchy składają skrzek wśród pędów i liści. Oczko otoczone roślinami staje się małym ekosystemem, w którym po pewnym czasie wykształca się równowaga biologiczna. Jej utrzymaniu sprzyja zacienienie wnętrza zbiornika, bo to ogranicza rozwój glonów. Poza tym bujne pędy roślin wodnych świetnie maskują niedoskonałości brzegów sztucznego stawu…

Oczko wymaga podziału na strefy roślinne, wody głębokiej (rośliny pływające np. piękne lilie wodne), strefy bagiennej oraz przybrzeżnej. Rośliny do strefy bagiennej to np. babka wodna, niezapominajka błotna, pałka, sit, strzałka wodna, tatarak zwyczajny, wiązówka błotna. Rośliny do strefy nadbrzeżnej to m.in. firletka poszarpana, funkie, kosaciec syberyjski, liliowiec ogrodowy, pełnik europejski, rutewka orlikolistna, tojeści: kropkowana i rozesłana, żurawki, czy trawy ozdobne np. miskant chiński. Przydomowy staw możemy ozdobić małą architekturą, rzeźbami, czy ładnym oświetleniem.

Zdjęcie czołówkowe: Sztuczna Rawa w centrum Katowic świetny przykład miejskiej, zielonej architektury

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

*