Są niskie, mają zwarty pokrój i obficie kwitną. Róże rabatowe in. wielokwiatowe znakomicie nadają się do ogrodu. Najlepiej sadzić je teraz, w terminie od września do października. Są piękne i w przeciwieństwie do róż wielkokwiatowych odporne na mróz.

-Róże rabatowe tworzą złożone kwiatostany, od kilku do kilkudziesięciu pełnych i półpełnych kwiatów, dlatego szybko zdobyły popularność. Sprawdzają się też w nasadzeniach grupowych, na dużych rabatach. Są bardziej odporne na choroby i przemarznięcie niż odmiany wielokwiatowe, a równie piękne. Dzięki wielości kwiatów na krzewach okres między kwitnieniem pojedynczych pędów nie jest widoczny mówi Łukasz Drozd, specjalista ds. zieleni Parku Śląskiego w Chorzowie.

Wśród odmian róż rabatowych wyróżnia się kilka ras. Najstarsza z nich, o małych kwiatach, powstała w poł. XIX w. Najpopularniejsze dziś róże bukietowe (jedna z ras) powstały ze skrzyżowania róż wielokwiatowych i wielkokwiatowych. Te odmiany mają kwiaty najczęściej pełne lub półpełne, o średnicy od 6 – 12 cm zebrane w kilkunastu kwiatostanach. Są umieszczone na szczytach pędów dorastających do 70 cm wysokości. Róże są kolczaste, ich liście są duże lub średniej wielkości ozdobne, młode barwy purpurowej. Popularne odmiany: ‚Lili Marlen’, ‚Fresia’, ‚La Paloma’, ‚Speelwark’, ‚Carcassone Castle’ czy ‚Potala’. Nie można tu nie wspomnieć o najbardziej zbliżonej do róż wielkokwiatowych – ‚The Queen Elizabeth Rose’.

-Hodowcy róż wielokwiatowych chcą wzmocnienia intensywności zapachu kwiatów, zwiększenia odporności na warunki atmosferyczne, walczą z bladnięciem płatków na słońcu czy ich gniciem po deszczu. Dążą też do tworzenie odmian samoczyszczących się (nie wymagających usuwania przekwitniętych kwiatostanów). Efekt to stworzenie pięknych, mniej trudnych w uprawie od innych odmian tych wspaniałych kwiatów – dodaje Łukasz Drozd.

W Parku Śląskim zobaczymy np. ‘Nostalgie’, ‘Papa Meiland’ i ‚Speelwark’ (rosną k. ławeczki Karolinki i Karlika). ‘Nostalgie’ ma kwiaty kremowobiałe z wiśniowo-czerwonym brzegiem, pełne, kuliste. Liście z czerwonawym zabarwieniem później stają się ciemnozielone, błyszczące, skórzaste. Rośnie k. ławeczki Karolinki i Karlika. ‘Papa Meiland’ ma kwiaty aksamitne o stożkowatym kształcie koloru ciemnoczerwonego. Cudownie pachnie. ‘Speelwark’ stworzył Kordes Shone w 1999 r. Kwiaty są brzoskwiniowo-żółte, gdy przekwitają pojawia się na nich czerwony nalot. Są duże i pełne. Zapach przyjemny słodki. Liście ciemne, błyszczące. Pokrój krzaczasty, bujny. Zastosowanie na rabaty różane i kwiatowe oraz kwiat cięty.

Róże rabatowe należy sadzić na stanowiskach słonecznych, ewentualnie półcienistych, jednak nie pod okapem dużych drzew. Trzeba zapewnić glebę dobrze nawożoną, umiarkowanie wilgotną lub próchniczą. Na zimę należy je kopczykować i okrywać (np. agrowłókniną). Wiosną róże przycinamy, zachowując ich swobodny pokrój. Przekwitłe kwiatostany usuwamy. Nowe sadzonki sadzimy do gruntu od września do października (z nagimi korzeniami lub w doniczkach). Te drugie są dostępne w sklepach przez cały rok.

Komentarze (4):

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

*