22 września tego roku przypada początek astronomicznej jesieni. Aby nadal zachować jednak w ogrodzie barwy i piękno lata, postawmy na byliny i rośliny jednoroczne. Oprócz chryzantem, astrów i wrzosów mamy do wyboru, bardzo wiele innych możliwości.

W 2017 roku jesień astronomiczna wypada 22 września w piątek o godz. 22.02. W tym momencie nastąpi początek astronomicznej jesieni, a 23 września przywitamy jesień kalendarzową. Jutro 21 września przychodzi czas pożegnania z latem, dzięki jednak barwnym kwiatom nie musimy się z nim żegnać.

Najpierw rośliny jednoroczne. Begonia stale kwitnąca to niska roślina jednoroczna, kwitnąca na biało, różowo lub czerwono, do przymrozków. Doskonale wygląda, gdy rośnie w grupach. Nadaje się na kwietniki i rabaty oraz do sadzenia w skrzynkach na balkonach i tarasach. Bardzo ciekawy jest też niecierpek nowogwinejski inna popularna roślina jednoroczna. Kwiaty w barwie pomarańczowej, czerwonej, różowej, purpurowej i białej, pojawiają się od lata do przymrozków. Jest doskonałą roślina doniczkową. Kolejna lobelia przylądkowa to niska roślina jednoroczna o pokroju zwisającym. Kwitnie na różowo, fioletowo, biało lub niebiesko od czerwca do późnej jesieni. Najlepiej prezentuje się w wiszących doniczkach na balkonach i tarasach. I jeszcze m.in. żeniszek meksykański (bylina, w Polsce uprawiany jako roślina jednoroczna), który doskonale nadaje się na kwietniki, obwódki oraz do dekoracji balkonów. Niektóre odmiany o silnym wzroście i dużych koszyczkach nadają się też na kwiat cięty. Kwiaty mają niebieską barwę w różnych odcieniach, bywają także brudno różowe lub białe. Żeniszek kwitnie obficie całe lato aż do pierwszych jesiennych przymrozków.

Kolejna grupa kwiatów pięknych jesienią to byliny i rośliny cebulowe. Najbardziej popularna dalia ogrodowa to bylina nie zimujące w gruncie, występująca w prawie 2 tys. odmian… Kwitnie od sierpnia do końca października. Jest ozdobą rabat i ogródków przydomowych. Po kwitnieniu wykopuje się bulwy i przetrzymuje w suchym miejscu do wiosny. Egzotyczny zawilec japoński to bylina dorastająca do 90 cm wysokości, kwitnie na biało, różowo lub jasnofioletowo także od sierpnia do października. W zależności od odmiany kwiaty są pojedyncze lub pełne. Doskonale prezentuje się na rabatach, a także wtedy, gdy rośnie samodzielnie. Okazały paciorecznik (in. kanna) tworzy efektowne kwiaty, różnego kształtu i wielkości zebrane kłosy. Kwiaty kanny mogą być jednobarwne: cytrynowożółte, karminowe, łososiowo różowe, pomarańczowoczerwone, pomarańczowe, żółte lub ciemno-szkarłatne. Paciorecznik kwitnie od połowy lata aż do pierwszych przymrozków. Zaliczany jest do roślin cebulowych, kwitnących latem i jesienią. Jego uprawa nie należy do łatwych, gdyż roślina jest wrażliwa na niskie temperatury. Kłącza muszą przezimować w pomieszczeniu w temperaturze około plus 10 stopni Celsjusza. Już po pierwszych przymrozkach należy je wykopać z ziemi, do gruntu sadzi się je w drugiej połowie maja, po zimnych ogrodnikach. Warto pamiętać, że paciorecznik najlepiej rośnie na stanowiskach ciepłych i słonecznych. Roślinę sadzi się też na kwietnikach, w towarzystwie niskich bylin lub samodzielnie. Może też rosnąć w donicach na balkonie i tarasie.

W grupie ciekawych jesiennych pnączy, należy przede wszystkim wskazać – powojniki (kwitnące do października, które mają w zależności od odmiany kwiaty pojedyncze lub pełne, w szerokiej gamie barw) i wiciokrzewy (dorastające szybko do ok. 5 m długości). Wiciokrzewy mają kwiaty czerwono-pomarańczowe lub biało-różowe, kwitną do września.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

*