Jeśli posadzimy teraz do gruntu cebule tulipanów, krokusów, hiacyntów, czy przebiśniegów od wczesnej wiosny nasz ogród ożyje feerią barw. Cebulki, po sprawdzeniu, czy są zdrowe – sadzimy w grupach, w koszyczkach i lekko podlewamy.

Prace w ogrodzie bylinowym zacznijmy od przejrzenia cebul roślin wiosennych – muszą być zdrowe. Należy wybrać odpowiedni dzień do ich sadzenia. Nie powinno być deszczowo, bo w zbyt wilgotnym podłożu cebulki mogą zgnić. Następnie przygotujmy odpowiednie podłoże, usuńmy chwasty, przekopmy ziemię, spulchnijmy ją – żeby młode korzonki cebulek mogły swobodnie się rozrastać. Głębokość sadzenia dostosujmy do wielkości cebulek, zwykle jest to ich trzykrotna wysokość. Na zakończenie niezbyt obficie podlejmy rośliny.

Najwcześniej w czasie przedwiośnia zakwitają: przebiśniegi, śnieżyce wiosenne, krokusy, cebulica syberyjska czy kosaciec żyłkowany. Krokusy mogą pozostawać w jednym miejscu przez długie lata. Doskonale prezentują się na rabatach bylinowych z roślinami, które kwitną w różnych okresach czasu, ale możemy też np. stworzyć krokusowy dywan na trawniku. Przy sadzeniu pozostawmy między cebulkami nieduże odstępy ok. 8 cm. Z czasem kwiaty same ładnie się zagęszczą. Przebiśniegi nazywane także śnieżynkami jako pierwsze budzą się po okresie zimy. Najlepiej rosną w półcieniu ale poradzę sobie też w zakątkach mocno zacienionych. Lubią wilgotniejsze podłoże więc po ich posadzeniu pamiętajmy o regularnym podlewaniu. Cebulica syberyjska (o błękitnych kwiatach) dobrze prezentuje się w grupach na trawniku lub pod drzewami. gdzie tworzy piękny błękitny dywan. Cebulice lubią miejsca słoneczne i pół-cieniste. Są odporne na mrozy, ale bezśnieżne zimy mogą być dla nich groźne. Lepiej je wtedy, okryć np. gałązkami roślin iglastych. Kosaciec żyłkowany to najmniejszy i najwcześniej kwitnący gatunek irysa. Możemy posadzić go na skalniaku na słonecznej rabacie albo pomiędzy roślinami zimozielonymi takimi jak barwinek. Kosaciec lubi glebę lekko wapienną, piaszczystą, przypuszczalną. Ziemię warto więc zmieszać z piaskiem i rozdrobnionym węglem drzewnym.

Gdy wiosenne słońce dobrze ogrzeje rabaty pojawiają się na nich hiacynty i tulipany, szafirki, szachownica cesarska czy psiząb. Hiacynty warto posadzić w specjalnych plastikowych koszyczkach, które ochronią cebulki przed gryzoniami. Pomiędzy cebulami zachowajmy odstęp około 15 cm. Tulipany warto posadzić w miejscu słonecznym inaczej będą wyginały łodygi w poszukiwaniu światła. Ich cebulki także warto umieścić w plastikowym koszyczku, łatwiej będzie je później wykopać, a należy to robić średnio, co 2 lata. Psiząb jest dość kapryśny, dobrze czuje się pod drzewem czy przy krzewach, które wypuszczając liście lekko go zacieniają. Pomiędzy cebulkami (cebulka przypomina kształtem psi kieł stąd nazwa) zachowajmy 10-15 cm odstępu, roślina sama utworzy ładną zwartą kepkę.

Cebula szachownicy cesarskiej (korony cesarskiej) jest duża – jej obwód wynosi 15–20 cm, ma żółte zabarwienie, jest pozbawiona łuski okrywającej i charakteryzuje się specyficznym, niezbyt miłym zapachem. Wyrastające z cebuli pędy osiągają nawet do 100 cm wysokości, są grube, mięsiste, sztywne, w dolnej części obficie ulistnione. Rozeta liści znajduje się również na wierzchołku pędu (ponad kwiatami) w formie pióropusza. Szachownica kwitnie od kwietnia do połowy maja. Z kątów liści wierzchołkowych wyrastają zwisające kwiaty, które mogą być żółte, pomarańczowe lub czerwone. Po przekwitnięciu cześć nadziemna rośliny ginie. Roślinę sadzi się w grupach na rabatach, najczęściej z wcześnie kwitnącymi bylinami, a także w ogrodach skalnych. Cebule wysadza się już na początku września, gdyż muszą się dobrze ukorzenić przed nadejściem zimy. W przeciwnym razie wiosną pędy w ogóle się nie pojawią. Głębokość sadzenia cebul wynosi 15–20 cm, a odstępy między nimi 25–35 cm. Pod cebule dobrze jest przygotować drenaż ze żwiru. Po posadzeniu należy je podlać. Szachownica cesarska wymaga gleby bardzo żyznej, głęboko uprawionej, niezbyt ciężkiej, przepuszczalnej, wilgotnej, zasobnej w składniki pokarmowe, o odczynie obojętnym. Najlepiej rośnie na stanowisku słonecznym lub tylko lekko zacienionym. Jest wrażliwa na wiosenne przymrozki.

O tej porze roku możemy jeszcze posadzić do pojemników zimowity jesienne, zakwitną za kilka tygodni. Zimowity mają dość kruche kwiaty i nie mają wsparcia liści, dlatego dobrze jest posadzić je w grupie, aby mogły się o siebie opierać.

 

*Zdjęcie czołówkowe: tulipany, hiacynty, szafirki – rabata roślin cebulowych w Keukenhof w Holandii. Ogród dla zwiedzających zostanie ponownie otwarty wiosną 2018 r. Zdjęcie: mat. prasowe Keukenhof

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

*