Barwne liście klonu palmowego, grójecznika, sumaka odurzającego, czy miłorzębu to doskonały pomysł na jesienny ogród w stylu egzotycznym. Na rabatach, czy w formie żywopłotu dobrze zaprezentują się też dwukolorowy berberys, czy perukowiec.

Klon palmowy to krzew lub drzewo dorastające do 3 m wysokości. Klon palmowy pochodzi z Dalekiego Wschodu: Chin, Japonii, Korei Południowej. W krajach tych dorasta do 10 m wysokości i równie imponującej szerokości. Zarówno w Europie, jak i w Azji klony zaliczane są do jednych z najatrakcyjniejszych roślin ozdobnych. Na świecie uprawianych jest około 300 odmian. Klon palmowy to drzewo o malowniczym parasolowatym pokroju, które zachwyca delikatnymi, powcinanymi liśćmi, które w zależności od odmiany mają kolor różowy, czerwony, purpurowy, kremowy, złocistożółty, czerwono-biały, żółto-zielony, czerwono-zielony. Ze względu na różnokolorowe liście klony palmowe wymagają jasnego stanowiska. Im barwniejsze liście, tym roślina potrzebuje więcej słońca. Przy wyborze stanowiska należy jednak unikać pełnego słońca, które może uszkodzić delikatne i cienkie liście. Najlepsze jest stanowisko lekko zacienione, do którego dociera rozproszone światło. Rośliny preferują gleby lekkie, o odczynie kwaśnym do obojętnego, lekko wilgotne. Podłoże musi być przepuszczalne.

Ciekawą rośliną jest też bardziej wymagający (jeśli chodzi o rodzaj podłoża, podatność na choroby i rodzaj stanowiska) – klon japoński. Liście też rośliny też pięknie przebarwiają się jesienią.

Grójecznik japoński, pochodzi ze wschodnich i środkowych Chin. W ojczyźnie wyrasta do 30 m, a drzewo ma pokrój walca lub stożka (gałęzie wyrastają niemal od samego podłoża). Z powodu wyrafinowanych kwiatów (są albo męskie albo żeńskie, w kolorze czerwonym pojawiają się przed liśćmi) i wspaniałego jesiennego przebarwiania się liści należy do najciekawszych gatunków egzotycznych uprawianych w naszym klimacie. Najlepiej czuje się w miejscu lekko ocienionym, wymaga wilgotnego, żyznego podłoża. Jest odporny na choroby i szkodniki. Liście są okrągławe, wcięte sercowato. Jesienią mogą być czerwono-brązowe, lub wręcz fioletowe, zależnie od ekspozycji słonecznej, ceglaste, łososiowe, lub żółto-kremowe. Drzewo wytwarza dwa rodzaje liści, te na długich pędach rosną na wprost siebie i mają unerwienie pierzaste, na krótkich rosną skrętolegle i mają unerwienie w kształcie dłoni. najciekawsze jest jednak to, że przebarwiające się liście wytwarzają aromat przypraw do piernika. Grójecznik jest jednym z ważnych okazów ścieżki dendrologicznej („Ogród japoński”) w Parku Śląskim w Chorzowie.

Kolejną rośliną, na którą powinniśmy zwrócić uwagę na ścieżce dendrologicznej „Ogrodu japońskiego” w Chorzowie jest surmia wielkokwiatowa. Ma liście dochodzące do średnicy 30 cm (największe liście spośród drzew rosnących w naszym kraju). jesienią przebarwiają się na żółto. Kwiaty są dzwonkowate (zebrane po 20-30 sztuk), białe z brązowymi lub fioletowymi żyłkowaniami. W ogrodach zwykle spotykamy mniejsze surmie zwyczajne. Owoce łuszczyny w kształcie długich na ok. 40 cm strąków, pozostają na drzewie na zimę. Pień u starych egzemplarzy jest malowniczo, poskręcany.

Sumak odurzający to krzew lub niskopienne drzewo, pochodzi z Ameryki Północnej (część wschodnia). Jest rośliną pionierską, bardzo szybko się rozprzestrzenia, odrośla korzeni charakteryzują się niesamowita ekspansją. Jest krótkowieczne. rzadko przekracza wiek. ok. 20 lat. pień jest krótki, kora pokryta zamszowymi włoskami, powyginane gałęzie przypominają poroże. Korona drzewa jest ażurowa, parasolowata. Roślina po przecięciu gałęzi wytwarza sok. Jest odporna na choroby i szkodniki. Jesienią liście przebarwiają się na żółto i pomarańczowo, długo pozostają na gałęziach, co sprawia że jest bardzo dekoracyjna. Suma jest rośliną, dwupienną, miododajną, kwiaty w formie wiechy są zbite w stożki. Owoce, o kwaśnym, octowatym zapachu (stąd nazwa sumak octowiec) są zebrane w kolby, pozostają na roślinie całą zimę.

W jesiennym ogrodzie egzotycznym może się też znaleźć: judaszowiec amerykański; miłorząb dwuklapowy, perukowiec (liście mogą mieć barwy od głębokiej purpury po brąz i fiolet), czy berberys dwukolorowy (nowinka ogrodnicza).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

*