Śląskie Zoo w Chorzowie to ok. 50 ha ładnie zaaranżowanych alejek, pawilonów w otoczeniu największego w Europie parku miejskiego. Jego symbolami są Skalna Kotlina Dinozaurów, bogate kolekcje ssaków, ptaków i gadów. I konsekwentna ochrona gatunków.

Liczby charakteryzujące Śląski Ogród Zoologiczny imponują: ok. 80 gatunków ssaków, ok. 60 gatunków ptaków, prawie 50 gatunków płazów i gadów. Ponad 100 gatunków ryb, w tym okazy z rafy koralowej, (łącznie prawie 2 tys. osobników). Łącznie w Zoo mieszka ponad 3 tys. zwierząt. Konsekwentnie realizowana jest ochrona gatunków, np. z grupy pazurkowców (maleńkie małpki), jeleni Milu, czy licznych przedstawicieli antylop. W tym roku powstał nowy pawilon, dla pary gibonów czapników, objętych ochroną gatunkową i uczestniczących w Europejskim Programie Hodowlanym. W Zoo już pojawił się samiec „Jantan” z Zurychu. Wkrótce dołączy do niego „Walli”, pochodząca z niemieckiego Zoo w Schwerin. Pawilon ma naturalne konary drzew, oplecione linami, umożliwiające przemieszczanie się gibonów wewnątrz obiektu. Łączy się specjalnym przepustem z wyspą na znajdującym się obok stawie. Latem zwierzęta będą z niego korzystać. Niedawno zmodernizowano też pawilon dla słoni i gadów. Od listopada ub. r. mieszkają tu dwa młode słonie indyjskie „Scott” i „Ned” z Anglii. Chorzowskie Zoo pełni miejsce słoniowego przedszkola. W pawilonie uczczono pamięć jego wieloletnich mieszkańców hipopotamów „Hipolita” i „Hamby”, które spędziły tu razem prawie… 50 lat. A ich potomstwo mieszka w wielu ogrodach Europy. W obiekcie jest obecnie medalion hipopotama „Hipolita”.

Chorzów może się też pochwalić wielkimi kotami np. lwami, tygrysami amurskimi (mają ładny nowy wybieg), panterami śnieżnymi, gepardami. Spośród zwierząt afrykańskiej sawanny zobaczymy tu też: żyrafy, zebry i nosorożce białe (zagrożone wyginięciem). Faunę Madagaskaru reprezentują m.in. lemury. Od lat dumą Zoo jest bogata kolekcja zwierząt kopytnych, antylop, jeleniowatych. Obecnie w Chorzowie mieszkają np. Milu, sika wietnamska, oryks szablorogi, nilgau, niala grzywiasta, addaks, gnu brunatne, kob Defassa i liczi. Spotkamy tu też wigonia spokrewnionego z wielbłądem. Bardzo lubiane są pochodzące z Azji pandy małe „Ping” i „Pong” (ich wybieg sąsiaduje z pawilonem akwariów i wybiegiem mar patagońskich). I wspaniałe bardzo rzadkie w naturze pazurkowce: marmozety białoczelna i czarnoucha; tamaryny białoczuba, cesarska, czerwonoga; uistiti białoucha; miko czarny, czy pigmejka. Najmłodsi chętnie odwiedzają Minizoo z ciekawymi zwierzakami domowymi: owcami (np. św. Jakuba o dwóch parach rogów), królikami, kozami, wieloma odmianami kur, gęsi i kaczek. Tu zwierzęta można pogłaskać, zrobić z nimi selfie, czy pokarmić (odpowiedni pokarm można kupić w punktach gastronomicznych).

Niedawno zostały zmodernizowane pawilony akwarystyczny (powiększono akwaria dla płaszczek rzecznych, paku i sumów czerwonopłetwych), ptaków (powstała zielona, woliera wolnych lotów gdzie żyją m.in. gwarki, puchoczuby i gołąbki diamentowe).

W ogrodzie znajduje się Skalna Kotlina Dinozaurów jedyna tego typu ekspozycja w Europie. Powstała w w 1975 r. W latach 1963-71 polscy paleontolodzy prowadzili prace wykopaliskowe na pustyni Gobi, ich efektem są właśnie dinozaury prezentowane w kotlinie. Oryginalne szczątki znajdują się dziś w Zakładzie Paleozoologii Polskiej Akademii Nauk w Warszawie. Na terenie kotliny można zobaczyć 16 dinozaurów. Są to przedstawiciele następujących gatunków: Gallimimus, Tarbosaurus, Nemegtosaurus, Protoceratops, Prenocephale, Saichania, Saurolophus. W XXI w. rzeźby zostały odnowione i zyskały ładne barwy.

Ogród ma wiele lat historii. Po zlikwidowanych ekspozycjach w Bytomiu (tu ogród powstał jeszcze pod koniec XIX w.), Katowicach przy ul. Bankowej, w 1951 r. zapadła decyzja o budowie Zoo w parku w Chorzowie. Otwarto go w 1958 r. Ogród dziś zajmuje ok. 50 ha powierzchni, rocznie odwiedza go prawie 300 tys. osób. Coroczną atrakcją są np. żywe szopki, czy pikniki na wolnym powietrzu. Organizowane są też imprezy charytatywne.

Od 1 listopada do 31 marca, bilety są w cenie 15 i 5 zł. Można je kupić on-line. Zoo jest czynne w godz. od 9 do 16, kasy godz. 9 – 15, pawilony godz. 9 – 15.45.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

*