Gdy za oknem szaro albo biało (co dla pasjonatów ogrodnictwa jest raczej mało atrakcyjne) możemy cieszyć się kwiatami doniczkowymi. Wiele roślin właśnie na przełomie jesieni i zimy prezentuje się najlepiej i pięknie kwitnie. Warto zaprosić je do naszych domów.

Cyklamen perski potocznie i niestety błędnie określany jest fiołkiem alpejskim (fiołek alpejski to w rzeczywistości gatunek rośliny z rodziny fiołkowatych rosnący w Karpatach). Bez względu jednak na nazewnictwo cyklamen ładnie zdobi nasze mieszkania w okresie zimowym – kwiatami, przypominającymi motyle. Wyrastają one na szypułkach bezpośrednio z bulwy rośliny. Mogą być białe, różowe, czerwone, brzegiem falowane lub lekko postrzępione. Także w wersji miniaturowej lub pachnącej. Walorami dekoracyjnymi odznaczają się również liście. Cyklamen jest też rośliną ogrodową uprawiany jest w klimacie śródziemnomorskim, czy na Wyspach Brytyjskich. Dziko rośnie w górach Europy (w Grecji), Azji Zachodniej i w Afryce Północnej (Algieria, Tunezja).

Cyklamen perski jako kwiat doniczkowy najlepiej rośnie w półcieniu, w pomieszczeniu chłodnym. Optymalna temperatura powietrza dla tej rośliny to plus 15 stopni Celsjusza. Warto pamiętać o usuwaniu przekwitłych kwiatostanów, by roślina ponownie zakwitła.

Zimą warto zaprosić do naszego domu również fiołki afrykańskie, które kwitną przez cały rok. Fiołek (łac. Saintpaulia ionantha), zwany też sępolią, to bardzo popularna roślina doniczkowa. Nazwę roślina zawdzięcza baronowi barona Walterowi von Saint Paul St. Claire, który odkrył ją w końcu XIX wieku w Afryce Południowej. Na rynku dostępnych jest wiele odmian fiołka afrykańskiego, różniących się barwą kwiatów – od fioletowej i ciemnoniebieskiej, przez czerwoną, fiołkowo różową i różową do białej, ich budową (kwiaty mogą być pojedyncze lub pełne, o gładkich bądź postrzępionych brzegach płatków) i kolorem liści (ciemno- lub jasnozielone, z białymi brzegami bądź przebarwieniami). Fiołek lubi widne stanowisko, ale takie do którego dociera światło rozproszone; wilgotne powietrze, ale nie znosi spryskiwania wodą liści i kwiatów. Liści rośliny nie wolno moczyć, ponieważ wtedy zwiększa się niebezpieczeństwo porażenia rośliny przez choroby. Wymaga regularnego nawożenia.

Zimą kwitnie również grudnik (in. schlumbergera, zygokaktus, raczek, epifillum zimowe, kaktus Bożego Narodzenia). To rodzaj roślin z rodziny kaktusowatych. Odmiany uprawiane w mieszkaniach są koloru czerwonego, różowego, purpurowego, pomarańczowego, białego, fioletowego czy żółtego. Pąki rozwijają się późną jesienią, aż do lutego. Aby grudnik zakwitał zimą co roku, musimy zapewnić mu dwa okresy spoczynku. Od sierpnia do listopada oraz po kwitnieniu, od lutego do marca. Gdy po pierwszym okresie spoczynku zauważymy pojawianie się pąków, zwiększamy nawadnianie rośliny i przestawiamy ją w miejsce cieplejsze. Schlumbergera lubi jasne stanowiska. W okresie wzrostu zasilamy ją płynnym nawozem wieloskładnikowym o wysokiej zawartości potasu.

Kolejna na liście kwitnących zimą jest zwartnica (in. hippeastrum). To roślina cebulowa z rodziny amarylkowatych (Amaryllidaceae) o pięknych kwiatach, które wyrastają z cebuli zanim pojawią się liście. Nie należy jej mylić z amarylisem, ma większe kwiaty, bardziej mięsiste liście, większe są też cebule, często złączone po kilka. Hippeastrum pochodzi z Ameryki Płd. amarylis z Afryki. Zwartnice są niezwykle atrakcyjne, występują w różnych kolorach oraz kształtach. Roślina lubi stanowisko słoneczne i ciepłe. Aby cebulki wydały kwiaty, ich wierzchołki muszą być wystawione na działanie promieni słonecznych. Zatem jeśli sami będziemy sadzić cebulę pamiętajmy, aby jedna trzecia wielkości cebuli znalazła się nad ziemią. Przechładzając cebulę hipeastrum w lodówce możemy doprowadzić do wcześniejszego kwitnienia, uzyskując wspaniałą kwiatową ozdobę już na Boże Narodzenie.

Kalanchoe to sukulent liściowy kwitnący zimą, tworzący owalne gruboszowate liście. Kwiaty są zebrane w okazałe, gęste baldachogrona. Mogą być pełne lub pojedyncze w różnych odcieniach, od białych, żółtych po pomarańczowe i czerwone. Najlepsze warunki dla tej rośliny zimą to dużo światła i temperatura pomiędzy 12, a 18 stopni Celsjusza. Dobrze znosi suche powietrze, podlewać ją wtedy, gdy zobaczymy, że ziemia w doniczce przeschła. Cyneraria, (in. starzec cyneraria, popielnik) to mniej obecnie popularna, ale ciekawa roślina doniczkowa zakwitająca zimą. Tworzy rozetę jaskrawych liści, zwieńczonych trwałymi, atrakcyjnymi, dużymi kwiatami podobnymi do stokrotek. Przybierają one różne barwy od białych po niebieskie lub purpurowe. Lubi stanowisko półcieniste, należy chronić ją zatem przed bezpośrednim słońcem. Preferuje wilgotne podłoże.

No i wreszcie znana i lubiana gwiazda betlejemska (poinsecja, wilczomlecz piękny). To bardzo popularny kwiat doniczkowy kwitnący w okresie Świąt Bożego Narodzenia. Jej dekoracyjne szczytowe liście (przykwiatki) występują w kolorach czerwonym, żółtym, pomarańczowym lub białym. Poinsecja jest rośliną ciepłolubną i bardzo wrażliwą na przechłodzenie, niebezpieczne są dla niej nagłe skoki temperatur, np. w czasie transportu z kwiaciarni do domu. Przemarznięcie kończy się opadaniem liści rośliny. Gwiazda betlejemska podobnie reaguje na suche powietrze oraz za małą ilość światła.

*Zdjęcie czołówkowe. Cyklamen perski.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

*