Telewizyjna dziennikarka Dorota Szelągowska proponuje, by ozdoby świąteczne były niebanalne. Poszliśmy tym tropem. W naszym regionie twórcy stroików świątecznych stawiają na oryginalność. Pojawiają się np. nowe kolory i zabawne figurki zwierzaków.

-Święta muszą być pełne aromatów. Jeśli nie mamy żywej choinki warto zadbać o żywe, pachnące detale. W stroikach świątecznych, adwentowych wieńcach wieszanych na drzwiach nie może ich zabraknąć. Proponujemy korę cynamonu, plasterki pomarańczy, naturalne szyszki sosny i świerka, żywe gałązki jodły szlachetnej (Nobilis) czy ośnieżone listki eukaliptusa. Świeże kwiaty np. goździki czy poinsecje w niebanalnym kolorze pudrowego różu. Doskonałym dodatkiem są też gałązki zielonego ostrokrzewu, które widzimy na wszystkich świątecznych obrusach i owoce tego krzewu – tłumaczy florystka Anna Kowal, która wraz z architektem krajobrazu Katarzyną Wilczyńską prowadzi „Galerię kwiatów” w Dąbrowie Górniczej.

Prawdziwym świątecznym hitem jest ardizja drzewiasta (łac. Ardisia Crenata). To niewymagający pokojowy kwiat o pięknych intensywnie zielonych liściach i zimą czerwonych owocach. Latem ardizja pokrywa się białymi drobnymi kwiatami. (Lubi słoneczne stanowisko i temp. ok. 18 – 20 stopni Celsjusza, zimą chłodniejszą). Ardizja może w czasie Bożego Narodzenia otrzymać ładną dekorację choćby z elementów złotych i stać się żywym stroikiem. Także żywe drzewko świerka białego ‚Conica” ubrane świąteczne będzie ładną niewielką choinka (po okresie świątecznym możemy posadzić go w ogrodzie). (‚Conica’ kupujemy z doniczką, aby ją ukryć wstawiamy roślinę do drewnianej skrzynki).

-Drewniane lub wiklinowe skrzynki ładnie współgrają z ozdobami. Jeśli ułożymy kompozycję w takim pojemniku, będzie wyglądać ciekawie, oryginalnie a całość możemy łatwo przestawić w dowolne miejsce. Do takich elementów pasują też modne – ozdoby z korzeni, z których wykonuje się np. wianki adwentowe – dodaje Anna Kowal.

Stroiki mogą być na bogato. Wtedy dominują w nich złoto, purpura i oryginalny odcień kobaltu. Pojawiają się kompozycje złota, miedzi i czerni. (Elementy czerni w świątecznych ozdobach ciągle są lubiane przez designerów). Ukłonem w stronę polskiego folkloru jest wykorzystanie wzorów łowickich. Drugi trend minimalistyczny woli barwy ziemi, które łączy z bielą, zielenią, czy pudrowym różem. Tu ozdobą może być pomalowany na biało konar drzewa owocowego z zawieszonymi światełkami i bombkami albo wianek z jodły szlachetnej (Nobilis) czy kaukaskiej ozdobiony szyszkami i pomarańczami z czerwoną kokardą.

-Ładnie będzie wyglądać kompozycja ułożona w pojemniku z drewna składająca się z pudrowej poinsecji, miniaturowych blado różowych goździków, z ośnieżonych gałązkami ruskusa włoskiego. Ruskus czyli myszopłoch kolczasty to ciekawa zimozielona roślinka, która ma piękny głęboko zielony kolor – tłumaczy florystka Marta Bielecka.

Może też być zabawnie. W dekoracji Ogrodu Śląskiego Żurek w Świerklańcu w zielono-złotej kompozycji unosi się sympatyczny elf. Obok niego w bieli i srebrze zobaczymy Śnieżynkę. W stroikach po gałązkach wędrują renifery, białe niedźwiadki, huśtają się koniki na biegunach. Gdzieniegdzie zobaczymy też na gałązce białą synogarliczkę.

*Zdjęcie czołówkowe – wianek z jodły szlachetnej (Nobilis) z zawieszką z konikiem na biegunach

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

*